Mapa Karier v 4.0.0

Akcesoria zawodowe

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023

Z jakich przedmiotów i sprzętów korzystają przedstawiciele zawodów w swojej codziennej pracy? Zaproś uczniów do wspólnego zgadywania!

picture

Ten pomysł na lekcję możesz pobrać w formacie PDF tutaj.

Etap edukacyjny

  • przedszkole;
  • klasy I-III szkoły podstawowej.

Cel zajęć

  • Uczeń dowiaduje się, jakimi przedmiotami i atrybutami posługują się przedstawiciele różnych zawodów przy wykonywaniu swojej pracy.

Realizowane punkty z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (przedszkole)

Dziecko:  

  • podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu i nazwy tych zawodów, które wzbudziły jego zainteresowanie, oraz identyfikuje i opisuje czynności zawodowe wykonywane przez te osoby (2.2);
  • wskazuje zawody zaangażowane w powstawanie produktów codziennego użytku oraz w zdarzenia, w których dziecko uczestniczy, takie jak wyjście na zakupy, koncert, pocztę (2.3);
  • podejmuje próby posługiwania się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny (2.4).

Realizowane punkty z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (kl. I-III szkoły podstawowej)

Uczeń:

  • podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach (2.2);
  • opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach (2.3 );
  • omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje (2.4);
  • posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny (2.6).

Sprzęt i materiały

  • akcesoria przyniesione przez nauczyciela (przykładową listę znajdziesz na końcu wpisu);
  • tablica interaktywna/rzutnik/telewizor z dostępem do Internetu;
  • opcjonalnie: wydrukowane puste kolorowanki postaci dla uczniów (Załącznik 1Załącznik 2).

Zajęcia krok po kroku

Wprowadzenie – czym jest praca?

Rozpocznij zajęcia od pogadanki z dziećmi o tym, co to jest praca. We wspólnej rozmowie postarajcie się ustalić, które czynności wykonywane przez człowieka można nazwać pracą.

Wytłumacz dzieciom, że praca to czynności, które wykonujemy dla kogoś, kto nie ma czasu lub umiejętności, aby sam je wykonać. Ważne, by podkreślić, że za wykonywaną pracę otrzymujemy wynagrodzenie (pieniądze).

Więcej o tym, jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku o finansach, a także pracy, przeczytasz w artykule Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o zarobkach?

Zabawa - losowanie akcesoriów

Przynieś na lekcję różne proste akcesoria (lub przypominające je atrapy), najlepiej schowane w nieprzezroczystej torbie.

Poproś pierwszego ucznia o wylosowanie jednego akcesorium i pokazanie go całej klasie. Zadaniem uczniów jest nazwanie jak największej liczby zawodów, które korzystają z tego przedmiotu w swojej codziennej pracy. Gdy dzieciom skończą się pomysły, możesz podpowiedzieć, w jakich jeszcze zawodach przydaje się dane akcesorium. Losujcie przedmioty do momentu, aż torba będzie pusta.

Przykład:  Z kasku może korzystać policjant, strażak, przewodnik górski, sportowiec itp., ale również specjalista ds. reklamy, jeśli logo jakiejś firmy widnieje na tym kasku. 

Aktywność - Miasto zawodów

Po zakończeniu zabawy z przyniesionymi przez Ciebie akcesoriami, przejdźcie do drugiego etapu. Korzystając z rzutnika/tablicy interaktywnej, wejdźcie do Miasta zawodów i wylosujcie, za pomocą kostki do losowania, jeden zawód. Waszym zadaniem jest teraz podejście do tego samego zagadania od drugiej strony, czyli odpowiedź na pytanie:

Z jakich akcesoriów i sprzętów korzysta na co dzień przedstawiciel tego zawodu?

Losujcie zawody tak długo, jak będziecie mieć na to ochotę.

Podsumowanie - Kolorowanki z zawodami

Jako podsumowanie zabawy rozdaj dzieciom kolorowanki postaci (znajdziesz je w Załączniku 1 i Załączniku 2). Poproś uczniów o „przerobienie” ich na zawód, który im się podoba. W tym celu mogą dodać wokół postaci różne przedmioty, które kojarzą im się z danym zawodem, a które omawialiście podczas zajęć.

Proponowane akcesoria do wykorzystania na lekcji (w nawiasach wpisaliśmy przykładowe zawody, wykorzystujące to akcesorium):

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii bedziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:

Skąd się biorą przedmioty?

Wędrówka po Mieście zawodów

Kolorowanki z zawodami



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.