ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Weterynarz

Diagnozuję oraz leczę zwierzęta. Zajmuję się wszystkimi zwierzętami potrzebującymi pomocy albo konkretnym gatunkiem lub rodzajem, np. psami, zwierzętami gospodarskimi.

Weterynarz

Diagnozuję oraz leczę zwierzęta. Zajmuję się wszystkimi zwierzętami potrzebującymi pomocy albo konkretnym gatunkiem lub rodzajem, np. psami, zwierzętami gospodarskimi.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Kocham zwierzęta, więc chcę, żeby były szczęśliwe. A szczęśliwe zwierzę to zdrowe zwierzę. Uwalniam różne cierpiące stworzenia od choroby i bólu, za co dziękują mi spojrzeniem i radością, bo inaczej przecież nie potrafią. To moja nagroda i powołanie.

Czym się zajmuję?

Ludzie lubią towarzystwo zwierząt, bo czyni nas ono bardziej szczęśliwymi. A żeby nasze zwierzęta były szczęśliwe, trzeba zapewnić im właściwe warunki do życia i dbać o nie, a kiedy coś im dolega, trzeba udać się do specjalisty takiego, jak ja, czyli do weterynarza. Na studiach weterynaryjnych zdobyłem wszechstronną wiedzę o zwierzętach i metodach ich leczenia. Niektórzy weterynarze specjalizują się w konkretnych gatunkach zwierząt – na przykład psach i kotach, zwierzętach gospodarczych czy egzotycznych – ale można też zajmować się wszystkimi. To bardzo duże wyzwanie, bo zwierzę nie powie, co mu dolega – trzeba to wywnioskować na podstawie badania. Cały czas się uczę i zdobywam doświadczenie. Wykonuję wiele czynności, począwszy od szczepień czy usuwania kleszczy aż po leczenie konkretnych schorzeń i operacje chirurgiczne. Nie ma większej satysfakcji niż widok zwierzęcia, które wyleczyłem lub uratowałem przed śmiercią. To rekompensuje trudne chwile i stres, który zdarza się w mojej pracy. Bywa, że muszę uśpić – czyli uśmiercić – stworzenie, któremu nie można już pomóc. Zwierzęta, zwłaszcza chore, bywają nerwowe i agresywne, jednak znajomość ich psychiki oraz pasja, z którą podchodzę do mojej pracy, pozwalają mi radzić sobie w trudnych sytuacjach. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać budowę zwierząt: anatomię, zoologię, mikrobiologię, występujące u nich choroby, działanie leków na ich organizm: fizjologię, genetykę, biochemię, a także ich środowiska życia: ekologię, i to, co jedzą: dietetykę. 


Muszę rozumieć mechanizm powstawania złamań i innych urazów - mechanika - oraz zasady działania urządzeń diagnostycznych: optyka, magnetyzm, fale, energia. 
Muszę znać działanie substancji chemicznych na organizmy zwierząt i zachodzące w nim reakcje, a także wykonywać podstawowe testy laboratoryjne. 
Muszę umieć dawkować leki i obliczać parametry fizjologiczne, znać procenty, proporcje, ułamki, pierwiastki, potęgi, logarytmy, wzory. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • odwaga,
  • odporność na stres,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • dyspozycyjność,
  • miłość do zwierząt.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w gabinetach i lecznicach weterynaryjnych, w inspektoracie weterynaryjnym, w placówkach naukowo-badawczych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.