Obsługuję sprzęt do ciężkich prac leśnych: ścinania, okorowywania i cięcia drzewa na kawałki.
Obsługuję sprzęt do ciężkich prac leśnych: ścinania, okorowywania i cięcia drzewa na kawałki.
Każdy dzień w pracy przynosi nowe wyzwania i nowe zadania do wykonania. Obsługuję najnowocześniejszy sprzęt, niektóre z tych maszyn wyglądają niczym żywcem przeniesione z filmów science-fiction. Drzewa, które ścinam, są później wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu: budownictwie, meblarstwie, branży papierniczej.
Wykonuję różne prace związane ze ścinaniem, okorowywaniem i cięciem drzew na kawałki. Dbam jednak również o młode drzewka używając do tego specjalistycznego sprzętu. W szkółkach leśnych obsługuję ciągniki oraz doczepiane do nich urządzenia, takie jak glebogryzarki, mechaniczne sadzarki, pługi, siewniki, wyorywacze, zamgławiacze, opylacze, opryskiwacze. Przy pomocy ciągników wykonuję pasy przeciwpożarowe w lesie - to takie miejsca bez roślinności, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożarów i ułatwiać ewentualną akcję gaśniczą - obsługuję okrzesywarki mechaniczne służące do odcinania gałęzi od pnia, karczuję pnie i korzenie powalonych drzew, rozdrabniam je oraz oczyszczam wykarczowany obszar z resztek drewna przy pomocy urządzenia nazywanego karczownikiem. Gałęzie i inne fragmenty drzew, które nie mogą być wykorzystane do produkcji desek rozdrabniam na kawałki rębarkami mechanicznymi.
Co powinnam umieć?
Często muszę wymieniać zużyte części tnące także podczas pracy, muszę więc bardzo dobrze znać się na budowie maszyn leśnych, na ich właściwym użytkowaniu, konserwacji i usuwaniu drobnych usterek.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach usług leśnych, firmach zajmujących się pielęgnacją zieleni, przedsiębiorstwach remontowo-budowlanych w gospodarce leśnej, itp.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.