Pomagam osobom poszkodowanym w górach.
Dzięki mojej pracy turyści i narciarze mogą czuć się w górach bezpiecznie. Wiedzą, że gdyby przytrafił im się nagły wypadek, albo zgubiliby się w górach, mogą zadzwonić na numer alarmowy ratowników górskich, a my natychmiast zorganizujemy akcję ratowniczą i udzielimy im pomocy.
Podczas całodobowego dyżuru w mojej jednostce Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego na bieżąco obserwuję stan pogody w górach i jestem w gotowości, by wyruszyć na akcję ratowniczą, gdy tylko otrzymam zgłoszenie, że jakiś turysta miał w górach wypadek, np. złamał nogę, albo z innych przyczyn nie potrafi samodzielnie wrócić do schroniska. Organizuję też poszukiwania osób, które zaginęły na górskich szlakach. Po odebraniu zgłoszenia o potrzebujących pomocy turystach naczelnik GOPR wysyła im na ratunek ekipę.
Co powinnam umieć?
Muszę bardzo dobrze znać topografię tej części gór, w której mam pełnić służbę ratowniczki górskiej: znać nazwy szczytów górskich, rzek, jezior oraz rozpoznawać te obiekty w terenie, na mapie i na zdjęciach, muszę też przejść wszystkie udostępnione w tym rejonie szlaki turystyczne. Najlepiej, jeśli mieszkam na terenie działania Grupy, z którą chciałabym się związać, bo wtedy jestem w pełni dyspozycyjną w razie niespodziewanych zagrożeń.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.