Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Jubiler

Projektuję, tworzę i naprawiam biżuterię, np. pierścionki, kolczyki, łańcuszki, broszki.

Jubiler

Projektuję, tworzę i naprawiam biżuterię, np. pierścionki, kolczyki, łańcuszki, broszki.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

W tym zawodzie nie ma rutyny, każde zamówienie jest oryginalne i wyjątkowe, mogę też tworzyć własne projekty. Mam możliwość ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i podnoszenia kwalifikacji. Po zdaniu egzaminu mistrzowskiego sam mogę szkolić przyszłych jubilerów. Dzięki mojemu talentowi, kreatywności i wytrwałej pracy mam szansę stać się sławny.

Czym się zajmuję?

Moja praca polega na projektowaniu i wykonywaniu wyrobów z metali i kamieni szlachetnych. Naprawiam też uszkodzone wyroby, a czasem dokonuję przeróbek, np. dopasowuję rozmiar pierścionka do obwodu palca. Tworzę rzeczy w różnych rozmiarach, od maleńkich ogniw łańcuszka po duże, grawerowane ramy obrazów, czy puchary. Moje wyroby ozdabiają osoby, bo tworzę łańcuszki, pierścionki, bransoletki, ich mieszkania, bo tworzę wazony, ramki na zdjęcia, cukiernice, jak i obiekty użyteczności publicznej, bo tworzę monstrancje, patery, świeczniki. 


To zawód wymagający ogromnej precyzji, bardzo dobrego wzroku, sprawności manualnej i wyczucia estetyki. Te cechy są niezbędne do tworzenia przedmiotów, których uroda zachwyci klientów. Mam do czynienia z rozmaitymi materiałami: kamieniami naturalnymi i syntetycznymi, metalami szlachetnymi i ich stopami, muszę więc bardzo dobrze znać się na fizyce i chemii. Dzięki tej wiedzy jestem w stanie dobrać odpowiednie metody oraz narzędzia pracy, które pozwolą mi wydobyć z użytych surowców prawdziwe piękno. 
Złotnictwo to nie tylko tworzenie biżuterii w zaciszu pracowni. Jeśli mam własny warsztat, muszę jeździć po Polsce w poszukiwaniu najlepszych surowców, a także poszukiwać ich w sieci, negocjować ceny i warunki dostaw. Do tego niezbędna jest mi znajomość języków obcych - przynajmniej angielskiego. Poszukując ciekawych surowców mogę odwiedzać ciekawe miejsca, np. wybrzeże Bałtyku, gdzie zaopatruję się w bursztyny. Wielką satysfakcję daje mi, gdy np. wykonany przeze mnie pierścionek wzbudzi zachwyt, a piękny puchar jest z dumą wręczany zwycięzcy jakichś ważnych zawodów. 


Co powinienem umieć? 

Zanim powstanie nowy pierścionek czy kolia, najpierw muszę zrobić projekt, a do tego potrzebna mi jest znajomość rysunku technicznego. Wnętrze mojej pracowni wypełniają rozmaite urządzenia: palniki gazowe, wiertarki, walcarki, polerki i wiele innych, które są niezbędne w mojej pracy. Bez znajomości ich działania i obsługi nie byłbym w stanie tworzyć ani naprawiać wyrobów jubilerskich. 


Moje miejsce pracy jest zwykle zaśmiecone wiórami z wiertarki i pyłem z polerki, a trawienie złota i bejcowanie srebra wymaga użycia szkodliwych substancji, takich jak silne kwasy. Część z nich może poparzyć, inne - uczulać, dlatego muszę bardzo dobrze znać zasady reakcji chemicznych i przestrzegać zasad BHP oraz wiedzieć, jak neutralizować pozostałe po pracy odpady, żeby nie szkodzić środowisku naturalnemu. 
Bardzo ważna jest też dla mnie znajomość matematyki: muszę właściwie obliczać zużycie materiału, potrafić przeliczać jednostki wagi i objętości używanych surowców, kalkulować skład stopów metali, a także odpowiednio wyceniać swoją pracę. 
Przydaje się też wiedza z zakresu fizyki. Używane przeze mnie surowce mają przecież określone, indywidualne właściwości fizyczne: temperaturę topnienia, kruchość, kowalność czy ciągliwość. Muszę je znać, żeby wiedzieć co z jakiego materiału mogę wykonać, żeby osiągnąć zamierzony efekt. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność, 
  • precyzja, 
  • kreatywność, 
  • opanowanie, 
  • cierpliwość, 
  • wyczucie estetyki, 
  • sumienność,
  • odpowiedzialność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w salonach jubilerskich, w firmach tworzących biżuterię, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.