ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Ochroniarz

Zapewniam ochronę osób, budynków i wartościowych przedmiotów.

Ochroniarz

Zapewniam ochronę osób, budynków i wartościowych przedmiotów.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Zapewnianie ludziom bezpieczeństwa to wielka odpowiedzialność. Przy mnie nie czują zagrożenia i mogą skupić się na wykonywaniu tego, co jest dla nich ważne. Plusem tego zawodu jest to, że zatrudnienie znajdę niemal wszędzie.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się ochroną osób i mienia. Największe zapotrzebowanie na moje usługi jest w godzinach nocnych, dlatego często pracuję w nocy, a w dzień odsypiam. Moim głównym zadaniem jest monitorowanie i patrolowanie określonego terenu, aby pilnować porządku i zapobiegać wchodzeniu osób niepowołanych lub przestępstwom takim jak kradzież czy wandalizm. Dbam o ogólne bezpieczeństwo moich klientów i ich mienia. Nie muszę cały czas chodzić. Mam dostęp do centrum monitoringu, gdzie obserwuję obraz z kamer rozmieszczonych na chronionym obszarze. Do moich zadań może należeć także ochrona osób prywatnych. Jeśli patroluję większy obszar, na przykład zakład przemysłowy, zazwyczaj mam do dyspozycji służbowy samochód. 


Chroniąc konkretne osoby dbam o ich bezpieczeństwo bez względu na porę dnia i miejsce, nierzadko uczestnicząc w spotkaniach, zakupach, a nawet spotkaniach towarzyskich. Mogę również pracować jako konwojent, wówczas przewożę ważne dokumenty albo pieniądze. Pracując przy imprezach masowych, muszę być szczególnie czujny i wypatrywać wszelkich oznak zagrożenia. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest obowiązkowa. Przede wszystkim jednak muszę znać techniki samoobrony i obezwładniania napastników. Muszę też znać się na broni palnej i mieć przeszkolenie w zakresie strzelania, nawet jeśli w pracy nie jestem uzbrojony. Moim podstawowym narzędziem pracy jest krótkofalówka, przez którą porozumiewam się ze współpracownikami. Pracownik ochrony zawsze jest gotowy do błyskawicznej reakcji. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać zasady ochraniania mienia, które pilnuję, przed włamaniem, kradzieżą, dewastacją, oraz potrafić odpierać napady złodziei. Muszę wiedzieć, jak dbać o porządek, ład i bezpieczeństwo ochranianych obiektów, potrafić zatrzymywać osoby schwytane na gorącym uczynku. 


Muszę potrafić posługiwać się urządzeniami łączności radiowej, np. krótkofalówkami, gazem pieprzowym, paralizatorem, bronią hukową i alarmową oraz pałką teleskopową. 
Jeśli chcę pracować w specjalistycznych uzbrojonych formacjach ochronnych, konwojować pieniądze oraz przedmioty wartościowe lub niebezpieczne, nadzorować pracę innych pracowników ochrony albo ochraniać miejsca ważne dla obronności, interesu gospodarczego państwa oraz bezpieczeństwa publicznego, muszę uzyskać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. W tym celu muszę złożyć wniosek o taki wpis w komendzie wojewódzkiej policji.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • dobra pamięć,
  • odwaga,
  • dyspozycyjność,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • odpowiedzialność,
  • systematyczność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się ochroną osób i mienia w różnych obiektach oraz w instytucjach, przedsiębiorstwach, placówkach naukowych wymagających ochrony, np. w firmach produkujących broń, elektrociepłowniach, portach morskich i lotniczych, archiwach państwowych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.