ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Przewodnik górski

Prowadzę wycieczki krajoznawcze po górach.

Przewodnik górski

Prowadzę wycieczki krajoznawcze po górach.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Podczas wycieczek spotykam ciekawych ludzi i zaszczepiam w nich pasję do górskich wędrówek. Jestem w ciągłym ruchu, żadna pora roku ani pogoda nie jest w stanie przeszkodzić mi w pracy. Codziennie mogę podziwiać piękno naszych gór, zamieszkujących je zwierząt i rosnących tam roślin. Mam okazję oglądać wspaniałe widoki, zmieniające się wraz z porami roku, takie jak wschód słońca w wysokich górach, zamarznięty wodospad albo polana pełna kwitnących krokusów. Takie chwile przynoszą niezapomniane wrażenia.

Czym się zajmuję?

Prowadzę grupy turystów po górskich szlakach, przekazując im ciekawe informacje o zwiedzanych górach, np. dotyczące występujących tam roślin i zwierząt, nazw poszczególnych szczytów, i mijanych po drodze obiektów, np. schronisk, kapliczek, bacówek. Opracowuję trasę wyjść w teren, odpowiadam za bezpieczeństwo turystów podczas całej wycieczki, która może trwać od kilku godzin do kilku dni. Prowadzę turystów po różnych trasach, dopasowanych do kondycji uczestników, od łatwych i często uczęszczanych szlaków do tras wysokogórskich, wymagających używania specjalistycznego sprzętu do wspinaczki. Moja praca sprawia mi ogromną satysfakcję. Cieszę się, że mogę pokazywać innym piękno naszych polskich gór. Mój zawód wymaga dobrej kondycji fizycznej, ponieważ chodzenie po górskich szlakach bywa bardzo męczące. Im wyższe góry i dłuższa trasa, tym trudniej pokonywać kolejne etapy podróży. Pracuję przez cały rok, muszę więc być przygotowany do radzenia sobie w każdych warunkach – w deszczu, śniegu, na mrozie czy w upale. 


Co powinienem umieć? 

Przydaje mi się wiedza o klimacie górskim, bo pozwala przewidzieć, kiedy i gdzie mogę trafić na niesprzyjające warunki pogodowe i jak się do nich odpowiednio przygotować. Prowadzenie wycieczek oznacza odpowiedzialność za turystów, którymi kieruję. Muszę więc znać się na przepisach prawa obowiązującego w turystyce, aby dokładnie wiedzieć, jak mam wykonywać swoją pracę, żeby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Muszę też znać szlaki w górach i stopień ich trudności, żebym mógł pewnie prowadzić turystów przez górskie bezdroża. 


W mojej pracy bardzo ważna jest również ochrona rosnących w górach roślin i mieszkających tam zwierząt, dlatego muszę znać i stosować w praktyce zasady rządzące ruchem turystycznym w terenach leśnych i na obszarach chronionych – w rezerwatach, parkach narodowych czy krajobrazowych. Powinienem prowadzić turystów wytyczonymi szlakami i objaśniać im, że powinni zachować ciszę, szanować zieleń i nie płoszyć zwierząt. Do tego potrzebna mi też wiedza o gatunkach zwierząt i roślin występujących w górach. 
Muszę potrafić odpowiednio dobierać sposób opowiadania o górach tak, żeby wszyscy uczestnicy wycieczki, np. dzieci, osoby starsze, dobrze mnie zrozumieli. Jeśli natomiast chcę oprowadzać zagranicznych turystów, muszę dobrze posługiwać się językiem obcym. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • odporność na stres, ponieważ czasem zdarzają się turyści rozdrażnieni albo mający własne pomysły na przebieg wycieczki i muszę wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić,
  • wyrozumiałość,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • podzielność uwagi,
  • punktualność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w biurach podróży, biurach usług turystycznych, centrach informacji turystycznej. Mogę też pracować jako wolny strzelec i przyjmować zlecenia organizacji górskich wycieczek od fundacji, stowarzyszeń, osób prywatnych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.