Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka urządzeń dźwigowych

Buduję i remontuję dźwigi, windy i schody ruchome.

Specjalistka urządzeń dźwigowych

Buduję i remontuję dźwigi, windy i schody ruchome.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Poprzez swoją pracę ułatwiam życie innym ludziom, bo urządzenia dźwigowe, które montuję i naprawiam, osobom z niepełnosprawnościami umożliwiają poruszanie się po mieście, pracownikom i mieszkańcom wieżowców pozwalają na wygodne przemieszczanie się, a pracownikom firm budowlanych - na wydajną pracę. Montując urządzenia dźwigowe u klientów oglądam wnętrza interesujących zakładów produkcyjnych i usługowych albo pięknych, nowoczesnych budynków, np. apartamentowców, hoteli.

Czym się zajmuję?

Buduję, konserwuję i remontuję dźwigi różnego typu: osobowe, czyli windy, towarowe, czyli żurawie, suwnice, budowlane, ale także urządzenia ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym ruchowo, ruchome schody i chodniki. W mojej pracy posługuję się rysunkiem technicznym i muszę umieć go odczytywać, żeby zrozumieć projekty poszczególnych części urządzeń dźwigowych i wykonać je zgodnie z zaleceniami. To jest bardzo ważne, ponieważ od dokładnego wykonania każdego elementu zależy sprawność całego dźwigu i bezpieczeństwo osób, które nim jeżdżą albo na nim pracują. Budowanie tego typu urządzeń wymaga ode mnie zdolności technicznych, dokładności, umiejętności koncentracji i cierpliwości, która przydaje się zwłaszcza podczas wielogodzinnego szlifowania albo składania wielu elementów w gotowy produkt. Składam dźwigi nie tylko w hali produkcyjnej, ale też bezpośrednio u klienta. Zajmuję się też przeglądami technicznymi oraz bieżącą i okresową konserwacją zainstalowanych urządzeń. Zabezpieczam je przed korozją, wymieniam płyny eksploatacyjne, a także określam przyczyny awarii i usuwam zauważone usterki. 


Co powinnam umieć?

Muszę bardzo dobrze znać się na budowie poszczególnych elementów urządzeń dźwigowych, na materiałach, z których są wykonywane, rodzajach napędu, który należy w danym przypadku zastosować, żeby działanie urządzenia było optymalne. 


W mojej pracy posługuję się wieloma specjalistycznymi narzędziami, takimi jak spawarka, szlifierka kątowa, wiertarka, muszę więc umieć ich używać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczę też osoby, które będą obsługiwać urządzenia dźwigowe, jak należy właściwie z nich korzystać. 
Potrzebuję też wiedzy z fizyki, ponieważ muszę znać prawa mechaniki, hydrauliki, automatyki i elektryki, umieć montować elektryczne i elektroniczne układy sterowania i napędu, umieć obliczać napięcie i natężenie prądu w obwodach elektrycznych urządzeń dźwigowych. 
Przy projektowaniu elementów urządzeń dźwigowych przydaje mi się też znajomość matematyki, a zwłaszcza geometrii, oraz specjalnych programów komputerowych, dzięki którym łatwiej i szybciej tworzę te projekty.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • rzetelność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych lub naprawczych, czyli zajmujących się serwisem, konserwacją oraz naprawą urządzeń dźwigowych, w biurach konstrukcyjnych, w przedsiębiorstwach z branży elektrycznej. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.