Obsługuję klientów restauracji, kawiarni, baru lub innego lokalu gastronomicznego.
Obsługuję klientów restauracji, kawiarni, baru lub innego lokalu gastronomicznego.
Dzięki mojemu profesjonalizmowi klienci są zadowoleni z obsługi, chętnie wracają do restauracji, w której pracuję i polecają ją znajomym, a ja mam wtedy szanse na wyższe napiwki, które stanowią niebagatelny dodatek do mojej pensji. Mam wiele możliwości znalezienia pracy, ponieważ ilość lokali gastronomicznych w naszym kraju jest bardzo duża. Doskonaląc swoje umiejętności na różnych kursach zawodowych mogę awansować na wyższe stanowiska, a nawet zostać menedżerem restauracji.
Moja praca to obsługa klientów w lokalach gastronomicznych. Dbam o to, żeby posiłek był podany szybko, sprawnie i przebiegał w miłej atmosferze. Każdego dnia zaczynam zmianę od przygotowania sali, w której obsługuję klientów. Poleruję sztućce oraz szklane i porcelanowe naczynia, przykrywam stoły obrusami sprawdzając przy okazji ich czystość i umieszczam na nich dekoracje, np. kompozycje kwiatowe, ozdobnie złożone serwetki, świece.
Co powinienem umieć?
Muszę wiedzieć, z jakich składników i w jaki sposób są przyrządzane poszczególne dania oraz orientować się, jakich potraw nie mogę polecić cukrzykom, osobom stosującym dietę bezglutenową lub uczulonym na konkretne produkty. Czasami klienci chcą zjeść potrawy kuchni regionalnej, staropolskiej, włoskiej, muszę więc wiedzieć, które dania reprezentują jaką kuchnię. Doradzam także wybór napojów do posiłku, muszę więc mieć wiedzę o tym, jaki rodzaj trunku pasuje do konkretnej potrawy albo grupy potraw.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w restauracjach, barach, kawiarniach, restauracjach hotelowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.