Zdjęcie zawodu
W. męska

Fotografka

Robię zdjęcia w moim studio, w plenerze, podczas różnych uroczystości i imprez.

Fotografka

Robię zdjęcia w moim studio, w plenerze, podczas różnych uroczystości i imprez.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moja praca sprawia mi wiele satysfakcji, bo na fotografiach mogę utrwalać piękne momenty z życia moich klientów, wspaniałe krajobrazy, artystyczną martwą naturę – każde zdjęcie opowiada inną historię. Czasem klienci proszą mnie też o cyfrowe „poprawienie” starych, zniszczonych lub wyblakniętych rodzinnych fotografii, a ja cieszę się, że dzięki mnie mogą zobaczyć, jak wyglądali ich przodkowie.

Czym się zajmuję?

Jako fotografka zajmuję się wykonywaniem profesjonalnych zdjęć. Mogą to być fotografie potrzebne do wyrobienia konkretnych dokumentów, sesje zdjęciowe w studio lub w plenerze, zdjęcia z uroczystości, np. ślubów, jubileuszy, fotografie wykorzystywane w kampaniach reklamowych, pamiątkowe zdjęcia klas w szkole, fotografie do kalendarzy, książek,… Posługuję się przy tym odpowiednim sprzętem, a głównym narzędziem mojej pracy jest aparat fotograficzny - cyfrowy lub analogowy. Zanim zacznę robić zdjęcia, najpierw przygotowuję miejsce pracy, np.: wybieram najlepsze miejsce do robienia zdjęć, ustawiam lampy i ekrany odbijające światło, dobieram odpowiedni aparat i obiektywy, ustawiam dekoracyjne rekwizyty, instruuję osoby, które będę fotografować, jaką pozycję powinny przyjąć, żeby jak najlepiej wyglądać na zdjęciu.


Wiem, w jaki sposób komponować kadr oraz dostosowywać głębię, światło, czy ziarno każdego ujęcia. Umiem też wywoływać zdjęcia z kliszy, a także skanować i obrabiać zdjęcia cyfrowe w programie graficznym. Obecnie trudno poradzić sobie bez niego. Wiedza fotograficzna jest rozległa, ale każda fotografka specjalizuje się przeważnie w konkretnej dziedzinie, do której ma najlepsze „oko” – np. zdjęciach mody, sportu, przedmiotów, pejzaży, wojny, czy życia miejskiego. Jedni zajmują się fotografiką, czyli fotografią artystyczną, inni – fotografią użytkową. Chociaż w mojej pracy niezmiernie ważny jest zmysł artystyczny, trudno być dobrą fotografką bez umiejętności wyczucia właściwego momentu. Nierzadko mam tylko kilka sekund, żeby uchwycić na zdjęciu coś magicznego.


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić dobierać odpowiedni sprzęt pozwalający mi zrobić bardzo dobrej jakości zdjęcia w zależności od tego, czy mają być robione w plenerze, w pomieszczeniach, w dużym lub małym oświetleniu. Muszę potrafić robić zdjęcia do dowodów osobistych, paszportów i innych dokumentów, fotografie ślubne, komunijne… 


Muszę mieć zmysł artystyczny, aby nie tylko wiernie, ciekawie, ale i pięknie pokazać fotografowany obiekt. Muszę wiedzieć, jakie barwy do siebie pasują i jakich filtrów użyć, aby uzyskać pożądany odcień, muszę znać zasady komponowania obrazów. 
Muszę umieć w pełni posługiwać się aparatem fotograficznym, który jest złożonym urządzeniem, muszę też znać starsze techniki, bo czasem wywołuję zdjęcia, robię odbitki, muszę umieć posługiwać się światłomierzem, lampą błyskową i innym sprzętem. Fotografia cyfrowa jest obecnie powszechna, muszę znać formaty zapisu obrazów, a także umieć obrabiać zdjęcia w programach graficznych. 
Optyka to podstawa mojej pracy: muszę wiedzieć, jak światło przechodzi przez obiektyw, wodę, szkło, mgłę, jak za pomocą przesłony uzyskać głębię, jak użyć polaryzatora, aby zrobić zdjęcie obiektów pod powierzchnią wody bez zanurzania aparatu. Mimo że dziś króluje fotografia cyfrowa, muszę znać się na starych, chemicznych metodach utrwalania obrazu i umieć samodzielnie wywołać negatyw, a następnie odpowiednio naświetlić i utrwalić zdjęcie na papierze światłoczułym. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • szybki refleks,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach fotograficznych, domach mody, agencjach modelek, redakcjach gazet papierowych i elektronicznych,… Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.