Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Gemmolog

Identyfikuję i wyceniam kamienie jubilerskie.

Gemmolog

Identyfikuję i wyceniam kamienie jubilerskie.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy jubilerzy wiedzą, czy minerał, który chcą kupić nadaje się do zrobienia biżuterii, i w wyrobach jakiego typu będzie najlepiej się prezentował. Są też pewni, że kupują kamienie szlachetne tego rodzaju, na którym im zależało, po aktualnie obowiązujących cenach. Pomagam też indywidualnym osobom, które chcą sprzedać albo kupić biżuterię.

Czym się zajmuję?

Oglądam kolorowe kamienie, żeby ocenić, czym jest każdy z nich. Badam zarówno surowe, czyli nieobrobione kamienie, jak i te już oszlifowane. Moim zadaniem jest określić ich wartość, a ta zależy od rodzaju, masy, barwy, czystości, proporcji, przydatności do wykorzystania w biżuterii, np. czy po oczyszczeniu i oszlifowaniu kamień będzie dobrze się prezentował, a w szlifowanych - także jakości szlifu. Żeby dobrze wykonać swoją pracę, używam specjalistycznego sprzętu. Posługuję się m.in. polaryskopem, który emituje spolaryzowane światło pokazujące właściwości optyczne kamieni szlachetnych, refraktometrem, który określa współczynnik załamania światła w kamieniu, znak optyczny, czyli indeks refrakcji zależny od właściwości promienia świetlnego, służy też do oznaczania dyspersji, czy dychroskopem - niewielką lupą, która pozwala rozpoznawać minerały na podstawie tzw. czystych, czyli głównych barw, to znaczy określać np., czy kamień jest dichroityczny - ma dwie barwy główne, czy trichroityczny – ma trzy barwy główne. W moim wyposażeniu jest też imersjoskop - przyrząd o bardzo dużej rozdzielczości, który umożliwia dokładną obserwację inkluzji, inaczej wrostka, ciała obcego, szczeliny, albo pęknięcia zakłócającego bieg wiązki światła w kamieniu szlachetnym, i jej położenia, lampa UV, waga hydrostatyczna do obliczania gęstości kamieni szlachetnych, mikroskop optyczny i inne. 


Co powinienem umieć? 

Na pierwszy rzut oka wiele kamieni szlachetnych jest bardzo do siebie podobnych, np. granat i rubin, szafir i topaz, dlatego żeby je właściwie rozpoznać, muszę bardzo dobrze znać właściwości fizyczne i optyczne każdego z tych minerałów. Do pierwszych zalicza się m.in. twardość, łupliwość, gęstość, przełam czyli zdolność do dzielenia się wzdłuż powierzchni nie mających związku ze strukturą kryształu, odporność na odkształcenie, przewodzenie prądu elektrycznego, kształt kryształów właściwy dla danego minerału. Wśród drugich wyróżniamy np. barwę i połysk, współczynnik załamania światła, stopień przezroczystości, dwójłomność, czyli podwójne załamywanie światła, dyspersję, czyli zdolność rozszczepiania światła białego na promienie o różnych barwach. 


Muszę znać skład chemiczny minerałów oraz ich podział na gromady, klasy, grupy i szeregi, a także potrafić posługiwać się odczynnikami chemicznymi przydatnymi w rozpoznawaniu minerałów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • uczciwość, ponieważ mam do czynienia z kamieniami szlachetnymi o wielkiej wartości.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach jubilerskich, w placówkach muzealnych, w laboratoriach gemmologicznych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.