Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Górnik podziemny

Pracuję w kopalni podziemnej. Wydobywam węgiel, miedź, rudy żelaza, sól.

Górnik podziemny

Pracuję w kopalni podziemnej. Wydobywam węgiel, miedź, rudy żelaza, sól.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pod ziemią znajduje się wiele cennych minerałów, np. węgiel, miedź, rudy żelaza, sól, które są nam potrzebne w codziennym życiu. Dzięki mojej pracy wszyscy możemy korzystać z tych bogactw naturalnych.

Czym się zajmuję?

Wydobywam węgiel, miedź, rudy żelaza, sól lub inne surowce mineralne. Żeby je wydostać spod ziemi, trzeba wykopać pionowy szyb. Takie szyby mają różną głębokość, w zależności od tego, gdzie pod ziemią znajdują się minerały, których poszukuje zakład, w którym pracuję. Jeśli drążymy szyb w skale, muszę najpierw wywiercić otwory strzałowe, w których potem umieszczam materiały wybuchowe. Po odpaleniu ładunków przez strzałowego, trzeba wydobyć na powierzchnię pokruszone odłamki skał i zabezpieczyć ściany szybu przed osuwaniem się, zakładając specjalne obudowy. Kiedy główny szyb jest już gotowy, drążę od niego w głąb złoża poziome chodniki.


Gotowe chodniki muszę od razu zabezpieczyć konstrukcjami, które podtrzymują ich strop oraz boczne ściany i powstrzymują je przed zawaleniem. Takie obudowy mogą być zrobione z drewna, stali, albo z obydwu tych materiałów. Po dotarciu do złoża, np. ściany węgla, zajmuję się samym wydobyciem, czyli odrywam bryły minerału od “przodka” czyli ściany złoża, posługując się specjalnymi maszynami i urządzeniami lub metodą strzałową. Jeśli kawałki urobku są bardzo duże, muszę je rozdrobnić, żeby móc następnie umieścić na przenośniku, który transportuje je do miejsca, w którym czekają wagoniki. Nimi urobek jest wieziony do punktu przeładunkowego, a potem na powierzchnię.
Podczas prac pod ziemią najważniejsze jest bezpieczeństwo górników, dlatego okresowo sprawdzam stan elementów obudowy chodników i w razie potrzeby wymieniam je na nowe, żeby zachować dobrą wytrzymałość całości. Montuję w obudowach rurociągi doprowadzające wodę i sprężone powietrze, układam kable energetyczne oraz łącznościowe pozwalające na komunikację z górnikami pracującymi na różnych poziomach kopalni. Montuję także tory, po których poruszają się wózki z urobkiem i naprawiam je, jeśli zdarzą się jakieś usterki. Kiedy wyrobisko, czyli miejsce, z którego pozyskiwałem urobek, zostanie już wykorzystane, usuwam obudowy korytarzy, torowiska, maszyny górnicze. Samo wyrobisko musi zostać zasypane, żeby nie doszło do zapadnięcia się gruntu nad pustą przestrzenią po złożu pod naciskiem warstw ziemi i skał.


Co powinienem umieć? 

W pracy używam różnych narzędzi, maszyn i sprzętu, takich jak: wiertarka, młot, kilof, siekiera, piła, wiertnica, ładowarka, narzędzia ślusarskie, wielokrążki, lewary, łomy, siłowniki, muszę więc potrafić się nimi posługiwać. Obsługuję też kombajny ścianowe, strugi, agregaty urabiające i całe kompleksy ścianowe, czyli zespoły tych maszyn, współpracujących ze sobą, przenośniki zgrzebłowe i taśmowe, kołowroty. Powinienem mieć zatem wiedzę pozwalającą na ich obsługiwanie i utrzymanie w należytym stanie.


W mojej pracy muszę przestrzegać różnych procedur, instrukcji i przepisów zapewniających bezpieczeństwo podczas pracy oraz umieć pracować w grupie, ponieważ górnicy wykonują swoją pracę w zespołach, składających się z kilku osób.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • umiejętność pełnego koncentrowania się na pracy,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • wytrwałość,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w kopalni.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.