Piekę chleb, bułki, drożdżówki.
Dzięki mojej pracy klienci piekarni mogą delektować się pysznymi bułkami, bułeczkami, drożdżówkami i chrupiącym chlebem. Moje wyroby towarzyszą im na co dzień i od święta – państwa młodych na weselu wita się przecież chlebem i solą, podobnie jak ważnych gości na dożynkach. W domu też eksperymentuję z nowymi przepisami, a chlebem, który upiekę, z radością częstuję rodzinę i przyjaciół.
Pracuję w piekarni, w której pieczemy nie tylko chleb, ale też bułki, chałki, rogale i rozmaite drożdżówki. Muszę znać się na składnikach, z których zarabiam ciasto, żeby umieć ocenić, czy są świeże i dobrej jakości. To właśnie od wyboru składników zależy zapach, smak i wygląd upieczonego chleba. Muszę też dokładnie znać receptury, czyli przepisy na każdy rodzaj pieczywa, żeby przygotować właściwą ilość składników i odpowiednio je połączyć. Jeśli się pomylę i np. dodam za dużo soli, to chleb nie będzie smaczny i klienci nie będą chcieli go kupować.
Co powinnam umieć?
Muszę wiedzieć, co wchodzi w skład chleba, bułek i innych wyrobów, które wypiekam, jaka jest ich wartość odżywcza oraz czego mogę dodać w charakterze spulchniaczy czy utrwalaczy aby moje wyroby nie były niezdrowe i nie traciły zbyt szybko świeżości.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w piekarniach, restauracjach, supermarketach,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.