Zdjęcie zawodu
W. męska

Listonoszka

Roznoszę listy i przesyłki.

Listonoszka

Roznoszę listy i przesyłki.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy ludzie mogą cieszyć się z terminowo dostarczanych listów od znajomych i rodziny, dostają na czas swoje renty i emerytury oraz towary, które zamówili np. przez internet.

Czym się zajmuję?

Odpowiadam za doręczanie odbiorcom listów zwykłych, poleconych, wartościowych i kartek pocztowych, przekazów i paczek. Mam swój rejon. W dużym mieście, gdy teren, który obsługuję jest niewielki, mogę obchodzić go pieszo, w mniejszych miejscowościach i na wsiach jeżdżę rowerem, skuterem albo, najczęściej własny, samochodem. W pracy zobowiązana jestem nosić mundur listonoszki. Rano przebieram się i odbieram z rozdzielni listy i paczki. Muszę je potem posortować tak, żeby łatwo mi było je po kolei dostarczać. Ładuję je do torby albo na wózek, który nie powinien ważyć więcej niż 20 kg, i ruszam w teren.


Jeśli mam duży rejon, a obsługuję go pieszo, część przesyłek jest dostarczana do specjalnych skrzynek kontaktowych zlokalizowanych w moim rejonie, z których odbieram je, gdy poroznoszę poprzednią partię. Jeśli nie zastanę adresata w domu, a przesyłka jest polecona albo ponadwymiarowa, zostawiam w skrzynce awizo, z którym trzeba się pofatygować na pocztę po jej odbiór. W terenie pracuję zwykle od 8.00 do 16.00, ale zdarza się, że przesyłek jest tak dużo, że muszę poświęcić na ich doręczanie więcej czasu, często muszę też poświęcić dodatkowy czas na wypełnianie dokumentów w Urzędzie Pocztowym: opisać komu wydałam listy, kto odebrał przesyłkę, a kto nie i jakie mam zwroty.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać przepisy pocztowe oraz te dotyczące tajemnicy korespondencji, tajemnicy służbowej i państwowej.


Umiejętność obsługi komputera przydaje mi się np., aby móc wprowadzać do wewnętrznego systemu pocztowego informacje o powodach niedostarczenia przesyłek, przekazów.
Muszę umieć liczyć, żeby sprawnie i dokładnie rozliczać się z ilości doręczonych i niedoręczonych przesyłek, przekazów pocztowych, pobranych, wypłaconych i zainkasowanych pieniędzy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odpowiedzialność
  • dokładność,
  • systematyczność,
  • cierpliwość,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w urzędach pocztowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.