Mapa Karier v 4.0.0

Wędrówka po Mieście zawodów

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023

Kto gdzie pracuje? Zwiedzajcie z uczniami Miasto zawodów w Mapie Karier i zbudujcie własne miasto, korzystając z przygotowanych przez nas materiałów.

picture

Ten pomysł na lekcję możesz pobrać w formacie PDF tutaj. Jeżeli chcesz stworzyć z uczniami Miasto zawodów, materiały do wydrukowania i wycięcia znajdziesz tutaj: budynki i postaci.

Etap edukacyjny

  • przedszkole;
  • klasy I-III szkoły podstawowej.

Cel zajęć

  • Uczeń podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu oraz zna ich miejsce pracy.

Realizowane punkty z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (przedszkole)

Dziecko:

  • podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu i nazwy tych zawodów, które wzbudziły jego zainteresowanie, oraz identyfikuje i opisuje czynności zawodowe wykonywane przez te osoby (2.2);
  • opowiada, kim chciałoby zostać (4.1).

Realizowane punkty z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (kl. I-III szkoły podstawowej)

Uczeń:

  • podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach (2.2);
  • opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach (2.3);
  • omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje (2.4);
  • opowiada, kim chciałby zostać i co chciałby robić (4.1).

Sprzęt i materiały

  • do wydrukowania i wycięcia: budynki oraz postaci z Miasta zawodów;
  • materiały plastyczne dla uczniów (plakaty, flamastry, klej);
  • opcjonalnie: rzutnik/tablica interaktywna/telewizor z dostępem do Internetu.

Zajęcia krok po kroku

Wprowadzenie - co to jest praca?

Usiądź z dziećmi w kółku i zainicjuj rozmowę:

  • Co to jest praca?
  • Po co ludzie chodzą do pracy?
  • Z czym kojarzy Wam się praca?

Zbieraj odpowiedzi dzieci i zapisuj je na tablicy w postaci ikonek (np. jeśli dziecko powie „pracujemy, aby zarobić pieniądze” – narysuj banknot, „żeby być szczęśliwym” – narysuj uśmiechniętą buzię, „zdobywanie wiedzy” – książka). Chodzi o to, aby przed oczami dzieci powstał plakat zawierający wizualne skojarzenia z pracą, niewymagające umiejętności czytania

Ćwiczenie z wykorzystaniem TIK - zawody w Mieście

Jeżeli masz dostęp do Internetu i rzutnika/tablicy interaktywnej/telewizora, pokaż dzieciom Miasto zawodów. Wyjaśnij, że w Mieście zawodów – tak jak w prawdziwym świecie – znajduje się bardzo wiele miejsc/budynków, w których pracują różne osoby. Poświęćcie kilka minut na swobodną eksplorację i sprawdzanie, kto gdzie pracuje. Poproś dzieci o wymienianie miejsc lub zawodów, w których pracują ich rodzice, ciocie i wujkowie, babcie czy dziadkowie. Szukajcie wymienianych przez uczniów budynków i zawodów, poruszając się po Mieście lub wyszukując je po nazwie.

W Mieście możesz użyć wyszukiwarki, aby odszukać zarówno profesję, jak i budynek:

  • aby wyszukać budynek, kliknij na ikonę budynku i zacznij wpisywać nazwę w wyszukiwarkę – po kliknięciu w pełną nazwę, a następnie rysunek budynku, zostaniesz przeniesiony w odpowiednie miejsce na mapie;
  • aby wyszukać zawód kliknij na ikonę postaci i zacznij wpisywać nazwę w wyszukiwarkę – po kliknięciu w nazwę budynku (pod pełną nazwą zawodu) zostaniesz przeniesiony w odpowiednie miejsce na mapie.

Aktywność - tworzymy własne miasto

Po zakończeniu eksploracji interaktywnej mapy podziel dzieci na grupy i rozdaj im puste plakaty. Poproś dzieci o narysowanie własnego Miasta zawodów.

Przygotowaliśmy materiały, które ułatwią Wam pracę - budynki i postaci z Miasta zawodów do wycięcia. Oczywiście będą one jedynie częścią plakatu – dzieci mogą dorysować inne elementy charakterystyczne dla miasta (ulice, samochody, parki, a nawet inne zawody!).

Podsumowanie zajęć

Na koniec przeprowadzonych zajęć porozmawiaj z dziećmi o tym, czego ciekawego o pracy i różnych zawodach się dziś dowiedziały. Zapytaj o to, czy poznały nowe profesje, czy któreś szczególnie im się spodobały, a może czy wyobrażają sobie siebie wykonującego jakiś zawód?

Pamiętaj, by nie wymuszać na dzieciach w tym wieku odpowiedzi na pytanie Kim chciałbyś zostać w przyszłości?, ponieważ w pierwszych latach edukacji mają one jeszcze dość ograniczoną wiedzę o świecie. Zadanie takiego pytania narzuca na dzieci zbyt wcześnie presję określenia swoich aspiracji zawodowych.

Więcej na ten temat piszemy na blogu Mapy Karier, w artykule Orientacja zawodowa w klasach I-III. Podstawy prawne, teorie rozwojowe i pomysły na zajęcia.


Zobaczcie, w jaki sposób ten pomysł na lekcję wykorzystali doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu, którzy w ramach autorskiego projektu „Od Juniora do Seniora” prowadzą warsztaty z preorientacji zawodowej (m.in. z wykorzystaniem Mapy Karier).

picturepicturepicturepicture

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!


Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres: kontakt@mapakarier.org.


Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.