Mapa Karier v 4.0.0

Profile klas w szkołach ponadpodstawowych - wywiady z uczniami liceum i technikum

Autor: Autorzy projektu E-Sfora pod redakcją zespołu Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024

Stoisz przed wyborem szkoły ponadpodstawowej i zastanawiasz się, jaka klasa będzie najlepszą decyzją? Przeczytaj, co mają do powiedzenia na temat nauki na różnych profilach w liceum i technikum uczniowie tych klas!

Okładka strony

Wybór profilu szkoły średniej to ważny moment, wyznaczający pierwszy kierunek ścieżki rozwoju. Choć życie lubi pisać różne scenariusze i preferencje dotyczące przyszłości mogą zawsze ulec zmianie, warto świadomie podjąć pierwsze poważne decyzje. Jak zrobić to dobrze, gdy w wieku 14 lat jeszcze wiemy o sobie całkiem niewiele? Warto skorzystać z doświadczenia innych, na przykład wysłuchać opinii starszych kolegów! W artykule znajdziesz krótkie charakterystyki wybranych profili w liceum i technikum. Opisy sporządzili uczniowie danych klas, autorzy projektu E-Sfora, realizowanego w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. 

Aby pomóc w zobrazowaniu różnych ścieżek edukacyjnych, Mapa Karier stworzyła UPROSZCZONY SCHEMAT SYSTEMU EDUKACJI W POLSCE. Dzięki niemu łatwiej zrozumiesz, jaką sieć powiązań tworzą poszczególne etapy kształcenia.

Liceum ogólnokształcące – profil lingwistyczny

Jeśli łatwo uczysz się języków obcych lub uczenie się ich jest Twoją pasją, chcesz podróżować i odkrywać świat, najprawdopodobniej odnajdziesz się na profilu lingwistycznym. W tej klasie „zakuwanie” słówek to codzienność, ale jedno jest pewne – ten profil w dobrej szkole i z dobrym nauczycielem niemal gwarantuje znalezienie dobrej pracy w przyszłości. Znajomość języka angielskiego jest obecnie powszechna, natomiast drugi, dodatkowy język obcy to już wartość, która zdecydowanie wzbogaci nasze CV. Na dodatek jeśli myślisz o wyjeździe na studia za granicę, na pewno ten kierunek Ci w tym pomoże. Na profilu lingwistycznym zazwyczaj rozszerza się takie przedmioty jak:

  • język angielski,
  • drugi język obcy - od szkoły zależy, czy jest on z góry narzucony, czy uczeń może wybrać spośród dostępnych języków. Zazwyczaj szkoły oferują dwa poziomy: kontynuację i podstawę.
  • WOS, geografię lub matematykę, gdzie: WOS  kieruje nas bardziej na drogę polityczną i pozwala na studiowanie np. stosunków międzynarodowych, zaś geografia kieruje nas bardziej na kierunki geograficzne, np. geologię albo ekonomię.  

Czy da się połączyć profil lingwistyczny z rozszerzoną matematyką? Taki wariant matmy z językami jest bardzo korzystny, jednak warto się zastanowić, czy nie będzie to zbyt duże obciążenie. Musisz się mocno zastanowić czy ucząc się przynajmniej dwóch języków, dasz radę pociągnąć jeszcze rozszerzenie ze ścisłego przedmiotu, ponieważ są to dwie różne, lecz równie wymagające dziedziny. Takie połączenie gwarantuje natomiast szeroki wybór kierunków studiów. Po profilu lingwistycznym możesz wybrać takie studia jak np.: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, europeistyka, amerykanistyka, socjologia, lingwistyka stosowana oraz coaching, stosunki międzynarodowe, filologia angielska, filologia (drugi wybrany język), geologia czy geografia.

Autorka opisu: Julia Mizera (16 lat)


Jak otaczać się językami obcymi w młodym wieku?

Obejrzyj wywiad o wolontariacie zagranicznym!

Poznaj programy i stypendia, dzięki którym wyjedziesz bezpłatnie za granicę, doszlifujesz swój język i zdobędziesz inne cenne kompetencje.


Wolontariat zagraniczny: zwiedzaj świat i zdobywaj doświadczenie

Liceum ogólnokształcące – profil humanistyczny

Profil humanistyczny wielu osobom kojarzy się z długimi godzinami siedzenia i zapamiętywania dat z „nudnej” historii. Co, jeśli powiem Ci, że human jest o wiele ciekawszy niż się wydaje? Jakie są jego zalety? Jako pierwszą wymieniłabym możliwość ogromnego poszerzenia zasobu słownictwa, pomocną nie tylko w wypracowaniach, ale również w rozmowie. Po drugie, uczysz się przedmiotów, które zwiększają  świadomość obecnych wydarzeń na świecie i w kraju. Po trzecie, ten profil to szansa na ćwiczenie wrażliwości – umiejętność interpretacji obrazów, książek, wierszy oraz tekstów publicystycznych. Dodatkowo – rozwój empiryczny – duża ilość wycieczek do muzeów, teatrów, na ciekawe wystawy oraz kreatywne warsztaty!

Najczęściej na tym profilu realizowany jest rozszerzony program nauczania z przedmiotów: język polski, historia i wiedza o społeczeństwie. Język polski to dla mnie nauka dostrzegania ciekawych detali oraz tego, jak wyrażać własną opinię.

Wiedza o społeczeństwie uczy jak patrzeć na wydarzenia światowe krytycznym okiem, a historia może być świetną nauką precyzji (przez odnoszenie się do dat i konkretnych wydarzeń).

Klasa humanistyczna oferuje w mojej szkole również projekty w Muzeum POLIN, czy warsztaty w Auschwitz-Birkenau. Myślę, że z nauk humanistycznych można wynieść najwięcej, gdy patrzy się w szerokich kontekstach i doświadcza się więcej, niż tylko to, co napisane jest na stronach książek. „Potop” i „Zbrodnia i kara” nie są jedynymi sposobami poznawania świata. Ja na tym profilu uczę się przede wszystkim, jak formować własne mocne opinie, ale również rozumienia tego, co działo się w przeszłości i jaki wpływ ma to na obecną sytuację. Human rozwija kreatywność, zdolności interpersonalne oraz komunikacyjne. Odnajdą się tutaj osoby ciekawe świata, człowieka i historii.

Po profilu humanistycznym rozwija się wiele różnorodnych dróg na przyszłość. Możesz studiować chociażby prawo, socjologię lub marketing. Możesz zostać dziennikarzem/dziennikarką, pisarzem/pisarką czy redaktorem/redaktorką. Droga otwarta jest również dla kierunków kreatywnych, takich jak reżyseria, aktorstwo czy malarstwo. Swoje miejsce na humanie znajdą też osoby, które pragną w przyszłości zostać pedagogami. Filozofia, dyplomacja i polityka to kolejne dostępne kierunki rozwoju. Równie dobrze odnaleźć się można także w coachingu i psychologii, czyli  wszystkim tym, co nastawione jest na wsparcie dla drugiego człowieka. Klasa humanistyczna – wbrew niektórym stereotypom – nie jest mniej przyszłościowa od innych profili, ponieważ pozwala rozwinąć skrzydła i daje szerokie perspektywy na przyszłość.

Autorka opisu: Julia Ciaś (17 lat)


Poznaj ścieżki kariery dla humanistów!

Pracuj ze słowem i językiemPracuj ucząc innychPracuj w kulturze

Jesteś w wieku nastoletnim? Może kończysz niedługo podstawówkę i zastanawiasz się "co dalej"? Zapisz się na nasz bezpłatny cykl mailowy! Szczególnie z myślą o 8-klasistach stworzyliśmy 7 wiadomości na 7 dni tygodnia. Nasze wyzwanie nazwaliśmy "Wybierz szkołę w tydzień", bo pomoc w tym wyborze jest głównym celem kursu, ale w każdym mailu zachęcamy Cię też do refleksji na swoimi preferencjami, mocnymi stronami i szkolnymi mitami. Dołącz teraz!

picture

Jeśli potrzebujesz więcej praktycznych wskazówek, znajdziesz je w nagraniu webinaru Jak wybrać szkołę po podstawówce?, który prowadziła Marta Wrzosek - doradczyni zawodowa w Mapie Karier (po zarejestrowaniu się dostaniesz od nas link do nagrania).

picture

Liceum ogólnokształcące profil matematyczno-fizyczny

Mat-fiz to zdecydowanie profil dla osób, które czują się lepiej z przedmiotami ścisłymi, niż z humanistycznymi. Jak każdy inny profil wymaga systematycznej pracy, aby nie narobić sobie zaległości. Jest to szczególnie ważne w matematyce, gdzie każdy kolejny temat wykorzystuje wiedzę z poprzednich. 

Do nauki przedmiotów, w których wykonuje się dużo obliczeń, bardzo pomocne są tablice interaktywne w klasach. Jeśli chcesz iść na ten profil, warto więc sprawdzić – np. podczas Dni Otwartych w szkołach – czy pracownie matematyczne w szkole, która Cię interesuje, są w nie wyposażone. Dzięki tablicom możemy w prosty sposób zwizualizować sobie dany wykres z zadania, bądź jakąś figurę, np. z geometrii. 

Ćwiczenie jest najważniejsze. Często w szkołach w określone dni organizowane są dodatkowe zajęcia, które odbywają się poza lekcjami – nauczyciele mają wtedy czas, by ponownie wytłumaczyć niezrozumiałe tematy, a w późniejszych latach edukacji – lepiej przygotować do matury, rozwiązując przykładowe arkusze egzaminacyjne. Warto zapytać o takie dodatkowe godziny z nauczycielem.  

Po rozszerzonej matematyce możemy zdecydować się na studiowanie ekonomii finansów i rachunkowości, jak również kierunków związanych z biznesem. Najczęściej wybieraną uczelnią, rozwijającą ścisłe umiejętności jest politechnika. Jeśli interesuje Cię świat technologii, myślę, że ścisłe umysły świetnie odnajdą się w pracy w tym obszarze.

Rozszerzona fizyka to dla mnie wybór dla tych, którzy w dzieciństwie oglądali Iron Man`a oraz dla tych, którzy chcą budować statki kosmiczne… A tak na poważnie, jeśli interesuje Cię to, jakimi prawami rządzi się świat, to wybór rozszerzonej fizyki będzie dobrym pomysłem. Jeśli chodzi o przebieg zajęć z rozszerzonej fizyki, to potrafią być one naprawdę interesujące i ciekawe, zwłaszcza podczas przeprowadzania fascynujących eksperymentów, gdy to na własne oczy możemy się przekonać, jak działają omawiane zagadnienia. Przyszłością po napisaniu matury z fizyki mogą być takie kierunki studiów jak automatyka czy robotyka, których ukończenie jest opłacalne, ponieważ obecnie jest zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach.

Niektóre licea oferują profil matematyczno-fizyczny z dodatkowym rozszerzeniem z języka angielskiego lub informatyki. W dzisiejszych czasach język angielski jako rozszerzenie obok przedmiotów ścisłych jest dosyć popularnym wyborem. Ścisłe umysły pracują z komputerami, a wiele nowoczesnych programów, systemów i informacji pisanych jest w języku angielskim, gdyż jest on najbardziej uniwersalny. Znajomość języka angielskiego jest powszechnie wymagana w ofertach pracy. 

Wiodącym przedmiotem na mat-fizie może być też informatyka. W dzisiejszych czasach informatyka to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija. Dlatego potrzebnych jest wiele osób, które będą potrafiły za nią nadążyć. Na zajęciach z rozszerzonej informatyki uczymy się posługiwać takimi programami jak Photoshop, czy Access, a także poznajemy podstawy programowania. Umiejętności te sprawdzane są zazwyczaj poprzez realizowanie małych projektów. Osobiście cenię sobie przy tym naukę samodzielności, kiedy mogę zrealizować własny pomysł – oczywiście ważne jest też, że można liczyć na wsparcie nauczyciela. Matura z informatyki jest przepustką na studia z tej dziedziny, ale może także liczyć się w rekrutacji na kierunki takie jak: biotechnologia, fizyka techniczna, analiza danych, gospodarka przestrzenna, grafika.

Autor opisu: Michał Grochowicz (17 lat)


Poznaj ścieżki kariery dla ścisłowców! 

Pracuj z liczbamiZawody dla cyfrowych ekspertówZawody dla programistów

Przed Tobą egzamin 8-klasisty z matmy? Sprawdź próbne egzaminy od naszego siostrzanego projektu, Pi-stacja!


Liceum ogólnokształcące – profil biologiczno-chemiczny

Biol-chem uchodzi za najtrudniejszy ze wszystkich licealnych profili. Jednak czy tak jest naprawdę? To zależy. Już w szkole podstawowej możesz zauważyć czy jesteś dobr_ z biologii i chemii. Choć oczywiście nie jest tak, że oceny z podstawówki przekładają się na oceny licealne, warto zobaczyć, jak radzimy sobie z tymi przedmiotami. Wiadomo, że jedne tematy ciekawią nas bardziej – drugie mniej.

Biologia rozszerzona to przedmiot, z którym wiele osób ma problem. Ze względu na ilość materiału i jego przedstawienie w podręcznikach czasem ciężko zrozumieć niektóre pojęcia. Jednak przy odpowiednim podejściu nawet najtrudniejszych zagadnień można się nauczyć.

Chemia to ciekawy, choć dość trudny przedmiot. Może on zaciekawić eksperymentami czy doświadczeniami, lecz jak wiadomo prym wiedzie teoria. Rozszerzając ten przedmiot trzeba przygotować się na naukę wielu skomplikowanych reakcji i wzorów.

Oprócz biologii i chemii niektóre licea na tym profilu oferują też trzecie rozszerzenie: matematykę lub język angielski Matematyka przy chemii może być bardzo pomocna, bo np. w wielkich laboratoriach pracuje się intensywnie na danych liczbowych. Angielski rozszerzony będzie przyjemny dla wszystkich lubiących uczyć się języków, jednak, przy wymagających pamięciowo przedmiotach biol-chem  może przytłoczyć. Warto w takim wypadku dobrze rozplanować sobie naukę i skupić się na informacjach, które będą nam potrzebne przez całe życie. Przy obecnym tempie postępu naukowego angielski jest językiem uniwersalnym, może być zatem przydatny w miarę rozwoju kariery zawodowej. 

Popularne kierunki studiów dla „biol-chemów” to biotechnologia, genetyka, czy te związane ze zwierzętami, jak weterynaria. Ciekawe zawody, które można uprawiać po profilu biologiczno-chemicznym to, na przykład: biolog lub biolożka starzenia, projektant/projektantka usprawnień ludzkiego ciała, biolog/biolożka gatunków wymarłych, dietetyk/dietetyczka flory jelitowej

Autorka opisu: Iga Chlebos (16 lat)


Poznaj ścieżki kariery dla kochających naturę!

Obejrzyj wywiad z biologamiPracuj ze zwierzętamiPracuj z roślinami
Być naukowcem, czyli biologia u progu nieznanego  Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org), licencja CC BY 4.0

Liceum Ogólnokształcące profil IB (Matura Międzynarodowa)

Drugi rok uczę się w klasie MYP (Middle Years Programme) w dwujęzycznym liceum. Jest to klasa odpowiadająca klasie pre-IB, czyli dwa lata przygotowawcze do dyplomowego programu matury międzynarodowej (International Baccalaureate, czyli IB). Teraz nasuwa się pytanie – na czym polega program IB i czym się różni od polskiej matury?

Pierwsza najbardziej oczywista różnica polega na tym, że jest to program prowadzony w języku angielskim. Matura również odbywa się w języku angielskim. Przez pierwsze dwa lata (IB/MYP), zajęcia prowadzone są dwujęzycznie, czyli częściowo po polsku, częściowo po angielsku, zależnie od preferencji szkoły i nauczyciela. Ma to przygotować uczniów na kolejne dwa lata (3. i 4. klasa LO), które prowadzone są już całkowicie po angielsku i kończą się maturą międzynarodową.

Jeśli zatem angielski jest Twoją mocną stroną, warto wziąć pod uwagę ten profil!

Kolejna rzecz to różnice programowe. W 1. i 2. klasie LO uczniowie na profilu IB realizują polską podstawę programową, skupiając się głównie na nauce analizy, interpretacji i krytycznego myślenia, żeby przygotować się do programu dyplomowego. W 3. i 4. klasie LO uczniowie realizują w stu procentach program IB.

Uczy on, w bardzo dużym stopniu, myślenia logicznego, wyszukiwania informacji, interpretacji tekstów i ogólnie pojętego pisania. Przygotowuje to do studiów, ale jeżeli nie lubisz pisać, nie polecałabym tego profilu, ponieważ w klasie 3. i 4., ale czasem też w 1. i 2., częstą formą sprawdzania wiedzy jest esej.

Pewnie zastanawiasz się, jakie inne rozszerzenia (oprócz angielskiego) znajdziesz na IB? Przedmioty, z których będziesz pisać maturę, wybiera się po 2. klasie, więc nie tak jak zwykle. Jest to moim zdaniem ogromny plus, ponieważ 16-latkowi łatwiej będzie podjąć decyzję o swojej przyszłości niż 14-latkowi. W 3. i 4. klasie jest już tylko 6 przedmiotów maturalnych, ponieważ, UWAGA, maturę trzeba napisać z 6 przedmiotów. Nie ma innej możliwości. Wówczas możesz zdawać trzy przedmioty na podstawie i 3 na rozszerzeniu albo dwa na podstawie i cztery na rozszerzeniu (druga opcja dla ambitnych lub potrzebujących tego na studia). Poza tym są jeszcze dodatkowe przedmioty takie jak TOK (Theory of Knowledge), czyli Teoria wiedzy (odpowiednik filozofii); CAS (Creativity Action Service), czyli obowiązkowy wolontariat i sport (nie ma wf-u, ale trzeba chodzić np. na basen raz w tygodniu i opisać to w raporcie). Oprócz realizacji dodatkowych przedmiotów, w trakcie nauki – zazwyczaj w 2. klasie – trzeba sporządzić Extended Essay (EE). Polega on na napisaniu pracy na określony temat, pod opieką nauczyciela wybranego przedmiotu. Esej jest dość długi (ok. 4000 słów), ale piszemy go w domu i mamy na to określoną ilość czasu (proces może trwać około roku). Uczeń przeprowadza własne badania do pracy, a cały proces jest bardzo przydatny na przyszłość, bo przypomina pisanie prac dyplomowych na studiach. 

Sama matura jest dość trudna. W ocenę z matury wliczane są oceny ze wszystkich 9 przedmiotów, włącznie z TOK, CAS i EE. 

Egzamin maturalny składa się z trzech obszarów: 

  • 2 lub 3 (w przypadku rozszerzenia) testów (potocznie: paper’ów), 
  • internal assessment (czyli eseju mniejszego niż EE, który piszemy na wybrany temat z każdego przedmiotu), 
  • egzaminów ustnych z języków. 

Z każdego, z 6 przedmiotów, ocena z matury jest w skali 0-7 pkt., a z dodatkowych po 1 pkt. z każdego. Razem daje to maksymalnie 45 pkt. Część internali i ustnych egzaminów zaczyna się już w 3. klasie, żeby ostatni rok nie był przeładowany zadaniami.

Czy warto zdecydować się na profil IB? Zależy, czego oczekujesz. Program przygotowuje do studiów na całym świecie. Kończąc go, poziom C1/C2 z języka angielskiego jest gwarantowany, co otwiera wiele dróg i możliwości rozwoju za granicą. Myślę, że ważną rzeczą w tym programie jest nacisk na myślenie, niekoniecznie na uczenie się na pamięć. Pisanie esejów zamiast kartkówek, dla osób, które są sprawne językowo, jest lepszą i bardziej rozwijającą opcją. Muszę zaznaczyć, że nakład pracy jest duży, a deadline’y bywają stresujące, ale jest to do zrobienia! Jeśli jesteś ambitn_ to myślę, że docenisz praktyczny wymiar nauki profilu IB. Gdybym ja miała zdecydować jeszcze raz – zrobiłabym tak samo. Jest też bardzo różnorodnie, bo każdy z mojej klasy rozszerza co innego, lekcje prowadzone są w małych grupach, każdy znajdzie coś dla siebie! Nie ma konkretnych profili, więc jeżeli chcesz rozszerzać geografię, biologię i historię - jest to możliwe. Jest to wymagający profil, ale jak jesteś sumienn_ i systematyczn_ to poradzisz sobie bez problemu. Jak nie, to też sobie poradzisz, ale będzie to kosztowało dużo nerwów.

Autorka opisu: Aleksandra Piotrkowska (17 lat)


Poznaj ścieżki kariery dla językowców!

Obejrzyj wywiad z tłumaczem i tłumaczką!Poznaj zawód lektora/lektorki.
Praca tłumacza - jak pomóc innym zrozumieć?  Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org), licencja CC BY 4.0

Technikum – profil technik mechatronik

Wybór technikum jest już pewnym ukierunkowaniem naszej przyszłej kariery, gdyż wkraczamy na ścieżkę przygotowania praktycznego do danego zawodu. Możemy zdecydować się na jeden z wielu kierunków. To musi być przemyślana decyzja i musimy się czuć dobrze w danej dziedzinie, gdyż w innym wypadku będziemy zmuszeni przez pięć lat uczyć się tego, co niekoniecznie nas interesuje. 

Wybierając technikum i zdając egzaminy zawodowe, dość wcześnie zabezpieczamy naszą przyszłość, ponieważ bezpośrednio po szkole możemy znaleźć pracę w naszym zawodzie. W Lubinie, mieście w którym się uczę, jest spora ilość techników. Można wybierać spośród profili, które przygotują nas do zawodu okulisty/okulistki, poligrafa/poligrafki, mechatronika/mechatroniczki, informatyka/informatyczki, logistyka/logistyczki i wielu innych.  

Wybór technikum powoduje, że będziemy chodzić do szkoły średniej rok dłużej niż nasi rówieśnicy w liceum. Jednak w czasie tych pięciu lat nauczymy się zawodu. Oprócz standardowych lekcji: matematyki, języka polskiego czy chemii, dochodzą nam przedmioty zawodowe. Przez to spędzamy więcej czasu w szkole. Zdarza się, że jednego dnia mamy aż osiem lekcji. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu tej ścieżki edukacji. 

Mój wybór w technikum padł na kierunek mechatroniczny i bardzo cenię sobie ten profil. W szkole mam świetnie wykwalifikowaną kadrę nauczycieli przedmiotów zawodowych, dzięki czemu nauka zawodu jest bardzo przyjemna. Swoją przyszłość wiążę ze studiami na politechnice wrocławskiej i dzięki wybraniu technikum, czuję, że  mam bardzo dobre podstawy do studiowania wybranego przeze mnie kierunku.  Profil technik mechatronik zawiera w sobie elementy elektroniki, mechaniki, elektryki oraz informatyki. Rozszerzonymi przedmiotami są matematyka oraz język angielski. To kierunek przeznaczony dla osób, które rzeczywiście interesują się tymi dziedzinami. Osoby niezainteresowane tematyką mogą mieć trudności w nauce. 

Pierwsza klasa jest stosunkowo prosta, ponieważ jest to wprowadzenie zawodowe. Lekcje to m.in. rysunek techniczny, elektrotechnika oraz BHP. Elektrotechnika to przedmiot związany typowo z elektroniką, uczone są tam podstawy elektroniki i elektryki. Rysunek techniczny to bardziej skomplikowany przedmiot, nauczycie się tam jak poprawnie wykonać rysunek techniczny, a nie jest to proste, należy znać sporo rodzajów linii oraz mieć spore umiejętności plastyczne, aby rysunki były poprawne. BHP to sama teoria, według mnie - łatwa do nauki. 

Druga klasa to początek pracowni elektronicznej i elektrycznej, która obejmuje 4 lekcje w tygodniu. Lekcje na początku tłumaczą zagadnienia teoretyczne, a na kolejnych lekcjach wchodzi praktyka, czyli tworzenie układów i wykonywanie  pomiarów. Oprócz pracowni dochodzą takie zadania, jak: spawanie, obróbka mechaniczna czy obróbka ręczna. Na spawalni nauczycie się spawać różnymi metodami. Obróbka mechaniczna to praca z tokarkami, na której będziecie toczyć proste formy. Obróbka ręczna to praca z łatwymi modelami np. wykonanie młotka posiadając materiał na trzonek i główkę. Pomiary to dział, na którym nauczycie się wykonywać pomiary za pomocą m.in. różnego typu suwmiarek, mikrometrów, czujników zegarowych. 

W klasie trzeciej wchodzą urządzenia i systemy mechatroniczne, pneumatyka i hydraulika oraz pracownia rysunku technicznego, ale tym razem na komputerach. Urządzenia i systemy mechatroniczne to przedmiot zajmujący się konkretnie mechatroniką, nauczycie się tam o robotyce i systemach mechatronicznych. Pneumatyka i hydraulika to przedmiot, na którym dowiecie się, jak tworzyć systemy pneumatyczne i hydrauliczne.  

W czwartej klasie odbywa się praktyki w wybranym zakładzie (ja np. wybrałem  kopalnię KGHM). Zagadnienia związane z nauką zawodu w piątej klasie trwają do końca pierwszego semestru, ponieważ w połowie roku szkolnego odbywa się ostatni egzamin zawodowy. Egzaminów zawodowych jest kilka, pierwsze są w czwartej klasie, są to egzaminy teoretyczne oraz praktyczne.

Podsumowując, wybór technikum to dobry pomysł dla osoby zdecydowanej na rozwój w danej dziedzinie. Ukończenie tej szkoły umożliwi jej dobrą pracę w zawodzie lub ułatwi studia w tym kierunku. Z pewnością technikum nie jest wyborem dla osób, które nie wiedzą, co chcą robić w życiu, ponieważ wybranie nieodpowiedniego kierunku spowoduje nie do końca udane pięć lat edukacji.

Autor opisu: Jakub Wałach (18 lat)


Interesuje Cię praca przy obsłudze maszyn mechanicznych? Sprawdź ścieżki kariery, takie jak automatyk/automatyczka, energetyk/energetyczka, konserwator/konserwatorka dronów.


Tekst został stworzony przez autorów projektu E-Sfora („Zwolnieni z Teorii”) w składzie: Aleksandra Piotrkowska, Michał Grochowicz, Adrianna Okulus, Julia Ciaś, Iga Chlebos, Magdalena Elmanowska, Jakub Wałach, Julia Mizera.


Jeśli stoisz przed wyborem dalszej ścieżki edukacji, ale nie wiesz, czym różnią się poszczególne typy szkół, zajrzyj do naszego artykułu Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 1. Znajdziesz tam przydatne materiały:

  • Tabelę, porównującą rodzaje szkół średnich pod kątem lat nauki, egzaminów końcowych czy możliwości nauki języków obcych.
  • Uproszczony schemat systemu edukacji w Polsce, dzięki któremu łatwiej zrozumiesz, jaką sieć powiązań tworzą poszczególne etapy kształcenia.

Jeśli lubisz porządkować kryteria dotyczące swoich wyborów, przeczytaj dodatkowo Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 2 i skorzystaj z przygotowanej przez nas tabeli, która pomoże Ci w ocenie szkół, które bierzesz pod uwagę do kontynuowania swojej ścieżki edukacyjnej.


Jesteś młodą osobą i chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami ze szkoły średniej? Pisz śmiało! Masz pomysł na inny temat artykułu? Daj znać! Odezwij się do nas mailowo: kontakt@mapakarier.org albo w wiadomości na Instagramie lub Facebooku.Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.