ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Okulista

Rozpoznaję i leczę choroby narządu wzroku.

Okulista

Rozpoznaję i leczę choroby narządu wzroku.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pomagam ludziom zachować dobry wzrok jak najdłużej, a gdy mają z nim problemy - potrafię go poprawiać, a nawet przywracać. To sprawia, że mam ogromną satysfakcję z pracy. Moi pacjenci czują się zaopiekowani, otrzymują specjalistyczną pomoc, odpowiednio dobrane od ich choroby leki i szkła korekcyjne, a w razie potrzeby także zabiegi chirurgiczne. Moja praca nigdy nie jest nudna, bo każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Stale też muszę się dokształcać, by być na bieżąco z nowinkami w mojej dziedzinie, potrafić obsługiwać coraz to nowszy sprzęt i wykonywać innowacyjne zabiegi.

Czym się zajmuję?

Leczę choroby narządu wzroku. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, choć często specjalizuję się w określonej dziedzinie, np. leczeniu jaskry albo zeza, więc mogę zajmować się jakąś grupą w szczególności. Pacjenci zgłaszają się do mnie z najróżniejszymi problemami dotyczącymi oczu. Narzekają na pogorszenie ostrości wzroku, stany zapalne powiek i spojówek, podwójne widzenie, zaburzenia pola widzenia, \"mroczki\" przed oczami, światłowstręt, przekrwienie oka, podwinięcie powieki, zapalenie kanalików łzowych. Przyczyny bywają bardzo różne. Np. ostrość wzroku zwykle pogarsza zaćma, ale może też przeszkadzać bielmo, zapalenie rogówki, albo jaskra. Moim pierwszym zadaniem jest postawienie właściwej diagnozy. Tu niezbędny jest wywiad, czyli rozmowa z pacjentem, w której wypytuję, od kiedy ma objawy, czy się nasilają i czy coś już próbował sam z tym robić. 


Później przeprowadzam badanie oka, zwykle przy użyciu lampy szczelinowej, ale w zależności od tego, co może być przyczyną dolegliwości, także bardziej skomplikowane i wymagające specjalistycznego sprzętu, jak oznaczanie pola widzenia przy pomocy perymetru, badanie ciśnienia śródgałkowego, oglądanie dna oczu. Gdy uznam to za wskazane, mogę skierować chorego na dodatkowe badania biochemiczne, histologiczne, bakteriologiczne, radiologiczne, czy scyntygraficzne. Nie można zapominać, że często badając oczy mogę rozpoznać choroby dotyczące innych układów, np. cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie czy guzy mózgu. Analiza wszystkich zebranych danych pozwala na postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia lub odesłanie pacjenta do właściwszego specjalisty, np. diabetologa czy hipertensjologa. 
Niektóre z chorób angażujących oczy można leczyć farmakologicznie, inne tylko operacyjnie. W wadach wzroku zwykle wystarczają protezy, którymi są okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli jednak ktoś nie chce ich nosić, może zdecydować się na zabieg usuwający wadę permanentnie - tak działa laserowa korekcja rogówki. Takie zabiegi także mogę wykonywać, podobnie jak wszczepienia sztucznych soczewek po operacjach zaćmy, czy udrożnianie odpływu łez przy jaskrze. Ponadto dbam o to, żeby chorzy po zabiegach chirurgicznych, które wykonałem, byli otoczeni właściwą opieką i czuwam nad ich rehabilitacją.
Oprócz tego badam osoby skierowane do mnie przez lekarza medycyny pracy, żeby ocenić, czy ich wzrok pozwala na pracę w konkretnym zawodzie. Wykonuję też protezowanie, czyli mocowanie protez po usunięciu gałki ocznej.


Co powinienem umieć? 

Muszę biegle znać anatomię i fizjologię człowieka, żeby móc rozpoznawać choroby, które mogą być przyczyną problemów ze wzrokiem.


Muszę też znać się na substancjach leczniczych zawartych w lekach i wiedzieć, jak różne leki mogą wpływać na wzrok, jakie schorzenia narządu wzroku można leczyć farmakologicznie, w jakich dawkach należy stosować różne preparaty, których nie należy ze sobą łączyć i jakie mogą powodować skutki uboczne.
W mojej pracy bardzo ważna jest znajomość fizyki, szczególnie optyki, gdyż dzięki niej znam zasady działania wielu urządzeń służących do diagnostyki chorób narządu wzroku, takich jak autorefraktometr, rzutniki optotypów, tonometry aplanacyjne, biomikroskopy. Potrafię też odpowiednio interpretować wyniki obserwacji i pomiarów wykonywanych w trakcie pracy oraz planować zabiegi laserowe, takie jak korekcja rogówki.
Przydaje się umiejętność obsługi komputera, i to nie tylko takiego, w którym zapisuję przebieg wizyt moich pacjentów, ale i takich, które pomagają w diagnostyce i terapii. 
Pomocne są też umiejętności techniczne, bo w mojej codziennej pracy mam do czynienia z dużą ilością skomplikowanego niekiedy sprzętu - diagnostycznego i terapeutycznego.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • samodzielność,
  • opanowanie,
  • kreatywność,
  • umiejętność kojarzenia pozornie odległych faktów i wyciągania wniosków,
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji,
  • umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność emocjonalna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w publicznych lub prywatnych klinikach i szpitalach. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.