ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Konserwator dronów

Naprawiam drony, które utraciły np. zdolność zdalnego sterowania albo szwankuje im napęd.

Konserwator dronów

Naprawiam drony, które utraciły np. zdolność zdalnego sterowania albo szwankuje im napęd.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci odzyskują sprawne drony i mogą znów bez przeszkód je obsługiwać. Oczywiście potrafię też właściwie dbać o stan techniczny dronów, które należą do mnie – mam ich kilka, bo moja praca jest też moją pasją.

Czym się zajmuję?

Drony stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim można robić piękne zdjęcia i filmy pokazujące okolicę z lotu ptaka, dokumentować np. wesele, szybko dostarczyć ważną paczkę, np. krew do operacji albo dokumenty, sprawdzić, czy ktoś nie pali w piecu śmieciami,… Drony mogą mieć różną wielkość i stopień skomplikowania. Najmniejsze ważą niecałe 20 gramów i przypominają małego ptaka albo przerośniętego owada. Te wykorzystywane przez wojsko miewają rozmiary małego samolotu i jedyne, czego im brakuje, to siedzący w kabinie pilot. Im więcej tych urządzeń będzie wykorzystywanych, tym bardziej będą potrzebne usługi specjalistów zajmujących się ich konserwacją i naprawą.


Na czym polega moja praca? Przyjmuję zlecenia od klientów, których drony utraciły np. zdolność zdalnego sterowania albo szwankuje im napęd. Najczęściej trafiają do mnie po zderzeniach z drzewami, liniami wysokiego napięcia lub budynkami, zdarzają się połamane ramiona albo łopatki, spalone albo zalane po wodowaniu podzespoły, pęknięta obudowa, nieaktualne oprogramowanie. 
Moim zadaniem jest zdiagnozowanie przyczyn awarii i usunięcie jej. Muszę znać się na informatyce, żeby umieć przywrócić kontrolę nad maszyną. Gdy klient przychodzi do mnie z nieposłusznym dronem, najpierw dokładnie wypytuję go, co jest problemem. Kiedy ustalę już, co jest przyczyną awarii, zabieram się do naprawy. Może to oznaczać tylko przeinstalowanie oprogramowania i rekonfigurację tabletu lub smartfona klienta, ale także naprawę lub wymianę podzespołów, płyty głównej, gimbala, kamery lub innych części. 


Co powinienem umieć?

Muszę więc znać się na rysunku technicznym, umieć obsługiwać narzędzia i sprzęt, znać się na materiałach, z których buduje się drony, na ich właściwym montowaniu i wymianie, potrafić rozpoznawać poszczególne podzespoły i wiedzieć, jakie funkcje spełniają. W mojej pracy istotna jest też wiedza z fizyki i chemii, bo muszę wiedzieć, jakie siły i przeciążenia działają na drona i jakie uszkodzenia mogą się pojawić, jeśli będą nadmierne. Powinienem także znać się na substancjach do czyszczenia i konserwacji części mechanicznych. Kiedy usterka jest usunięta, testuję działanie drona, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Muszę mieć zdolności manualne, analityczne i smykałkę do majsterkowania.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • skrupulatność,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się naprawą uszkodzonych dronów. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Źródła:

Drony – przyszłość lotnictwa i wyzwanie legislacyjne 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.