Zdjęcie zawodu
W. męska

Pisarka

Piszę powieści, opowiadania, felietony,...

Pisarka

Piszę powieści, opowiadania, felietony,...


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej twórczości czytelnicy mają szansę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o współczesnym świecie, lepiej poznać historię jakiegoś kraju lub życie sławnej osoby, odnaleźć inne, niesamowite światy, wzruszyć się, roześmiać albo zadumać.

Czym się zajmuję?

To niełatwa praca. Najkrócej mówiąc piszę teksty literackie. Ale jakie one są, to już zależy od moich upodobań i doświadczeń. Mogę skupić się na literaturze obyczajowej, psychologicznej, romantycznej, kryminalnej, sensacyjnej… Tematyka też zależy ode mnie, choć jeśli jestem związana kontraktem z jakimś wydawnictwem, to może ono wymagać ode mnie, bym napisała coś na konkretny temat albo w konkretnym gatunku literackim, np. romans, kryminał, powieść szpiegowską. Pisarka to zresztą nie tylko autorka powieści, ale także biografii, opowiadań, sztuk scenicznych, czy scenariuszy: do filmów, seriali, słuchowisk radiowych,… Jeśli piszę wiersze, to w zasadzie nie jestem już pisarką tylko poetką.


W swoich utworach mogę opisywać własne przeżycia wewnętrzne, zdarzenia, których byłam świadkiem, koleje życia sławnych ludzi, przemyślenia na ważne tematy. Mogę też w wyobraźni tworzyć całkiem nowe światy, fikcyjnych bohaterów i ich przygody. Czasem inspiracją jest dla mnie dialog usłyszany w autobusie, widziany obraz, film, piosenka,… Piszę, żeby podzielić się z czytelnikami tym, co mnie porusza, wzruszyć ich, rozbawić, skłonić do refleksji nad współczesnym światem, ukazać inspirujące miejsca, ciekawych ludzi albo niecodzienne koleje losu. Piszę z potrzeby serca, ale żeby odnieść sukces, czyli żeby wiele osób czytało to, co napisałam, muszę znaleźć kogoś, kto to wyda - wydawnictwo, gazetę lub czasopismo. Początkujący pisarze wysyłają swoje teksty do różnych wydawnictw i instytucji, i dopiero jeśli ich dzieło się tam spodoba, podpisują umowę o wydrukowanie książki, wystawienie na scenie teatru sztuki według ich scenariusza albo nagranie słuchowiska radiowego.
W przypadku powieści, felietonów czy opowiadań czeka mnie jeszcze współpraca z redaktorem, który mówi mi, jakie zmiany w tekście proponują recenzenci i razem dyskutujemy o naniesieniu koniecznych poprawek przed drukiem ostatecznej wersji mojego utworu. Czasem uczestniczę też w projektowaniu okładki i szaty graficznej książki. Ale to jeszcze nie koniec pisarskich powinności. Biorę udział w promocji mojej twórczości, udzielając wywiadów w prasie, radiu, telewizji i mediach internetowych, uczestniczę w spotkaniach autorskich z czytelnikami, w targach książki. Jeśli zdobędę uznanie, bywam zapraszana do jury konkursów literackich. Uczestniczę też w działalności związków literackich i recenzuję książki młodych twórców.
Pisanie literatury wymaga przede wszystkim talentu i tej nieuchwytnej iskry, która sprawia, że to moje utwory podobają się szerokiej publiczności i zyskują uznanie krytyków.


Co powinnam umieć? 

W mojej pracy ważna jest znajomość różnych gatunków i stylów literackich oraz umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną, żeby nie robić rażących błędów stylistycznych, gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych.


Dzięki zgłębianiu technik kreatywnego pisania mogę zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne w pracy pisarza, np. jak tworzyć konspekt książki, pisać poszczególne sceny, rozwijać fabułę, budować postacie bohaterów pierwszoplanowych, drugoplanowych i epizodycznych, pisać dobre dialogi.
Muszę rozwijać swój warsztat pisarski poprzez poznawanie literackich gatunków i konwencji np. na wykładach z literaturoznawstwa i teorii literatury, poszerzanie wiedzy o gatunkach dziennikarskich, takich jak felieton, reportaż, komentarz prasowy, czytanie klasycznych tekstów literackich i filozoficznych oraz arcydzieł literatury światowej.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • otwartość na świat i ludzi,
  • spostrzegawczość,
  • wyobraźnia,
  • dyscyplina,
  • systematyczność,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu, np. gdy zbliża się termin oddania maszynopisu nowej książki do wydawnictwa, a ja mam napisaną dopiero połowę.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę podjąć stałą współpracę z konkretnym wydawnictwem lub redakcją albo samej wydawać swoje książki.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.