Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Obuwnik

Projektuję i produkuję obuwie.

Obuwnik

Projektuję i produkuję obuwie.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracując przy projektowaniu i produkcji obuwia, tworzę trwałe, solidnie wykonane, piękne i zgodne z najnowszymi trendami w modzie buty. Dbam też, aby były dobrze dopasowane do kształtu ludzkiej stopy komfortowe w użytkowaniu. Dzięki mnie każdy może kupić buty, w których jego stopy będą czuły się wygodnie. To ważne, bo buty nosimy przecież przez wiele godzin każdego dnia.

Czym się zajmuję?

Projektuję i wykonuję modele butów. Najpierw rysuję projekt całego buta i wszystkich jego elementów, a następnie przygotowuję dokładną dokumentację konstrukcyjną, zawierającą informacje o kolejnych etapach produkcji i potrzebnych do niej maszynach. Przydaje mi się więc umiejętność czytania i wykonywania rysunków technicznych oraz obsługi programów komputerowych do tworzenia wzorów obuwia.


Jako obuwnik świetnie znam części składowe buta: cholewka, podeszwa, język, obłożyna i wiem, jak powinny się ze sobą łączyć w różnych typach obuwia, takiego jak kozaki, sandały, czółenka, mokasyny. Oceniam jakość surowców i wybieram te, które najlepiej nadają się do wytworzenia konkretnego modelu obuwia. Wiem, jakie własności mają skóry naturalne, tworzywa skóropodobne, dzianiny, tkaniny, tworzywa, drewno.
Do określania tych własności w konkretnej partii surowca posługuję się rozmaitymi urządzeniami pomiarowymi, takimi, jak grubościomierz, którymi badam też parametry gotowych butów, takie jak elastyczność, miękkość, sztywność i oceniam, czy zgadzają się z projektem. Wykonując wzór obuwia najpierw wykrawam elementy buta z wybranych materiałów, a następnie zszywam je lub sklejam, w zależności od założeń projektu. Kiedy już zszyję lub skleję ze sobą wszystkie elementy modelu buta, oceniam estetykę i jakość gotowego wyrobu. Muszę posiadać wyczucie estetyki, kreatywność i zdolności manualne, aby moje buty podobały się klientom.


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na składzie chemicznym klejów używanych do łączenia elementów obuwia oraz wiedzieć, z jakimi materiałami mogę ich bezpiecznie używać, aby zapewnić butom trwałość. 


Niektóre czynności wykonuję ręcznie, np. przyszywam drobne detale ozdobne, a przy innych używam różnych maszyn i narzędzi, takich jak: wycinarka, formowarka podpodeszw, nakładarka podnosków, dwojarka, klamerkowarka, przybijarka obcasów, perforowarka, ścierarka, frezarka brzegów, przybijarka usztywniaczy, formy do formowania elementów spodu, noże szewskie, nożyce, różne maszyny do szycia, kopyta do formowania obuwia, kleszcze, młotki, obcęgi, muszę więc bardzo dobrze znać każde z nich i wiedzieć, jak się nimi posługiwać. 
Aby but był wygodny, musi być nie tylko starannie wykonany z materiałów wysokiej jakości, ale też dobrze dopasowany do stopy. Dlatego muszę znać się na budowie anatomicznej i biomechanice ludzkich stóp, czyli wiedzieć, jak są przenoszone obciążenia w trakcie chodzenia i biegania, które miejsca buta powinny być wzmocnione, a które bardziej rozciągliwe.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • rzetelność,
  • spostrzegawczość,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją obuwia, w sklepach z branży obuwniczo-skórzanej, w przedsiębiorstwach naprawiających obuwie, w laboratoriach badających materiały i jakość obuwia. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.