Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista przemysłu mody

Rysuję projekty ubrań, kalkuluję ilość potrzebnych materiałów i koszty produkcji.

Specjalista przemysłu mody

Rysuję projekty ubrań, kalkuluję ilość potrzebnych materiałów i koszty produkcji.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają trwałe, modne i estetycznie wykonane ubrania, ładnie wyglądające na osobach o różnym typie sylwetki. A piękny strój może całkiem odmienić wygląd osoby, która go nosi: odjąć lat, dodać energii i pewności siebie.

Czym się zajmuję?

Jakie są najnowsze trendy w modzie? Jak dobrać kolory do typu urody i jak zaprojektować kolekcję, która podbije rynek? W mojej pracy często muszę odpowiadać sobie na takie pytania. Ale nie tylko tym się zajmuję. Opracowuję, w tym na komputerze, rysunki techniczne wyrobów odzieżowych, czyli szablony określające dokładne wymiary wszystkich części, z których później zostanie zszyta konkretna koszula, bluzka, spódnica, płaszcz, spodnie, albo inna część garderoby. Obliczam, ile materiału potrzeba na uszycie jednej sztuki uwzględniając wzór tkaniny i zapasy na szwy, a ile do wyprodukowania całej partii ubrań. Często przy większej liczbie sztuk zużycie materiału jest mniejsze, niż wynikałoby to z prostego mnożenia, bo można wykorzystać części tkaniny, które normalnie byłyby nieużyteczne.


Oprócz materiału, do uszycia ubrania są potrzebne także nici, guziki, zamki błyskawiczne i inne dodatki krawieckie, a ja muszę obliczyć, ile będziemy ich potrzebować na jedną sztukę odzieży oraz na konkretną partię, np. 500 sztuk, i ile czasu zajmie szycie pracownikom firmy, w której jestem zatrudniony. Kalkuluję też koszty szycia wyrobów w zależności od ceny użytych materiałów i dodatków. Jak widać, w moim zawodzie ważna jest dobra znajomość matematyki, w tym geometrii. 
Kontroluję jakość zakupionych materiałów oceniając ich kolor, precyzję wzoru, równomierność splotu, sprawdzam, jak się układają, czy nie mają wad ani przetarć. Nadzoruję też pracę w krojowni, szwalni i prasowalni oraz organizuję transport surowców i gotowych wyrobów. Oceniam, czy uszyte ubrania są zgodne z projektem i czy mają odpowiednią jakość. Dbam też o to, żeby były właściwie zapakowane i przechowywane w odpowiednich warunkach w magazynie. Tworząc projekty ubrań uwzględniam aktualne trendy w modzie: popularne wzory, kolory, fasony, sposoby zdobienia.


Co powinienem umieć?

Żeby projektowane przeze mnie ubrania dobrze leżały i były wygodne w noszeniu, muszę znać się na anatomii człowieka, bo dzięki tej wiedzy mogę dopasować wymiary poszczególnych elementów, np. długość pleców, rękawów czy nogawek, szerokość rękawa, do wzrostu, długości rąk i nóg, obwodu w pasie i innych wymiarów osób o różnych typach sylwetki. Tworząc projekt damskiej bluzki muszę np. przygotować wzory tej samej bluzki w kilku rozmiarach, a to zmienia zużycie tkaniny, wygląd formy i inne parametry produkcji.


Do moich obowiązków należy także wybór tkaniny, z której zostanie uszyte ubranie. Biorę przy tym pod uwagę fason i przeznaczenie, np. letnia sukienka powinna być uszyta z lekkich, zwiewnych materiałów, a zimowy płaszcz z ciepłych, grubszych tkanin, nieprzepuszczających wilgoci. Muszę więc znać się na właściwościach różnych surowców: lnu, wełny, jedwabiu, konopi, bawełny, włókien syntetycznych oraz wiedzieć, jak grubość włókna, technika samego tkania i zastosowanie rozmaitych splotów mogą zmieniać właściwości tkanin wyprodukowanych z tego samego surowca.
Bardzo ważna jest też znajomość zasad konstrukcji różnych elementów odzieży i modelowania ich form, żeby projekty, które rysuję były czytelne dla osób szyjących ubrania. Muszę wiedzieć, jak rozrysować na płaszczyźnie projekt bufiastego rękawa, mocno marszczonej, plisowanej albo kloszowej spódnicy, dwurzędowego płaszcza, żeby po zszyciu wszystkich elementów ubranie ładnie wyglądało i miało taki fason, jak zaplanowałem.
Muszę też wiedzieć, w jakiej kolejności należy zszywać poszczególne elementy ubrań oraz jakich ściegów i szwów trzeba do tego użyć, żeby gotowe wyroby były trwałe i estetycznie wyglądały. Ta wiedza jest ważna również dlatego, że sam także zajmuję się szyciem ubrań, które zaprojektowałem. Muszę bardzo dobrze znać się na obsłudze rozmaitych maszyn niezbędnych przy produkcji odzieży: krajarki, pikówki, stębnówki, renderówki, dziurkarki, ryglówki, fastrygówki czy guzikarki, a w razie potrzeby umieć usunąć drobne awarie. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

 • dokładność,
 • spostrzegawczość,
 • kreatywność,
 • samodzielność,
 • sumienność,
 • talent plastyczny, 
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • podzielność uwagi,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
 • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży odzieżowej, w pracowniach, halach, wzorcowniach, w atelier projektantów mody, w pracowniach teatralnych, w zakładach krawieckich szyjących odzież na miarę. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.