Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Operator maszyn spożywczych

Obsługuję maszyny produkujące żywność różnego typu.

Operator maszyn spożywczych

Obsługuję maszyny produkujące żywność różnego typu.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Wytwarzam produkty, które są smaczne, zgodne z recepturami i bezpieczne do spożycia. Dzięki temu klienci chętnie po nie sięgają podczas codziennych zakupów.

Czym się zajmuję?

Moja firma może wytwarzać artykuły mleczarskie, cukiernicze, przetwory z owoców i warzyw, wędliny, konserwy rybne. Możliwości są niemal nieograniczone. Niezależnie od tego, jaki jest profil zakładu, w którym pracuję, najpierw przygotowuję potrzebne surowce oraz dodatki: barwniki, substancje słodzące, zapachowe, konserwanty, spulchniacze, emulgatory, dokładnie według receptury. Niektóre surowce trzeba przed załadowaniem do maszyny odpowiednio przygotować: owoce umyć, wypestkować, rozdrobnić na mniejsze kawałki, mięso poporcjować i pozbawić niejadalnych części, warzywa np. poszatkować, mleko schłodzić – to także należy do moich obowiązków.


Muszę zatem wiedzieć, jak obsługuje się wszystkie maszyny do tzw. obróbki wstępnej: krajalnice, myjki, wyciskarki do soków, obieraczki do warzyw, szatkownice. Potem uruchamiam właściwą linię produkcyjną, czyli zestaw maszyn połączonych ze sobą w pewien logiczny ciąg. To na nich powstaje gotowy produkt: kiełbasa, jogurt owocowy, sałatka warzywna albo np. śledzie w pomidorach. Gotowe produkty transportuję do magazynu, np. używając wózka paletowego, i sprawdzam, czy panują w nim odpowiednie warunki, takie jak wilgotność czy temperatura, dzięki którym gotowe wyroby dłużej zachowują świeżość i wartości odżywcze.
Przygotowuję je też do wysyłki do odbiorców - sklepów i hurtowni umieszczając w opakowaniach zbiorczych: kartonach, skrzynkach, paletach. Podczas pracy muszę przestrzegać zasad BHP, przepisów określających zasady produkcji konkretnego rodzaju żywności, oraz zasad dobrej praktyki produkcyjnej – GMP, dobrej praktyki higienicznej – GHP i systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli – HACCP. Dzięki temu produkty, które wytwarzam, zawierają odpowiednią ilość składników odżywczych, są smaczne i można je jeść bezpiecznie.


Co powinienem umieć?

Muszę bardzo dobrze znać się na obsłudze rozmaitych mieszarek, pras, rozdrabniarek, liofilizatorów, sterylizatorów, maszyn dozująco-pakujących, formierek, chłodziarek, podajników i przenośników oraz wiedzieć, do czego każda z nich służy. Ważna jest też umiejętność posługiwania się rysunkiem technicznym, ponieważ zajmuję się również okresową konserwacją tych maszyn i usuwaniem drobnych awarii.


Muszę dobrze znać matematykę, ponieważ np. wyliczam, ile surowców i dodatków muszę przygotować, żeby wyprodukować określoną partię gotowych wyrobów, sprawdzam, czy ilość składników w produktach jest taka, jak to ustalono w recepturach, kalkuluję ilość środków słodzących albo konserwujących w zależności od składu surowców w danej partii.
Żeby dobrze wykonywać swoją pracę muszę wiedzieć, jakie technologie wykorzystuje się, żeby uzyskać produkty o określonym smaku, kolorze, konsystencji oraz wiedzieć, jaka temperatura i wilgotność musi panować w magazynie.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • sumienność,
  • podzielność uwagi,
  • samodzielność,
  • cierpliwość,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w browarach i wytwórniach napojów, w cukierniach, mleczarniach, piekarniach, w firmach zajmujących się przetwórstwem owoców i warzyw, w zakładach mięsnych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.