Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Chief Happiness Officer

Dbam o to, aby pracownicy dobrze czuli się w pracy.

Chief Happiness Officer

Dbam o to, aby pracownicy dobrze czuli się w pracy.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Poczucie zadowolenia w pracy staje się coraz ważniejsze i dla pracowników, i dla pracodawców. Dzięki niemu ci pierwsi wierząc w sens swojej pracy wypełniają obowiązki z pełnym zaangażowaniem i są bardziej efektywni. Firma jako całość lepiej funkcjonuje, a to przekłada się na wzrost zysków. To daje satysfakcję i mnie, a znajomość technik "uszczęśliwiania" przekłada się też na moje relacje w życiu prywatnym. Po prostu wiem, jak uszczęśliwiać ludzi w moim otoczeniu.

Czym się zajmuję?

Zapewniam dobrą atmosferę, co przekłada się na zwiększanie poczucia \"pracoszczęścia\" wśród załogi firmy lub instytucji, dla której pracuję. Nie chodzi tylko o miejsce do relaksu i ekspres z dobrą kawą. Pracuję również nad ustalaniem zasad komunikowania się, czy prowadzenia spotkań w firmie tak, żeby pracownicy mogli uczyć się od siebie nawzajem, dobrze się czuli w swoim towarzystwie, bez lęku wypowiadali się o sprawach istotnych dla firmy ale też i dla poszczególnych współpracowników, potrafili zgłaszać pomysły na innowacje bez strachu czy zażenowania, że nie będą wystarczająco dobre. 


Do moich obowiązków należy też komunikowanie pracownikom, jakie wartości reprezentuje nasza firma i dbanie o to, żeby wszyscy zatrudnieni podzielali te wartości. Dlatego też biorę udział między innymi w procesie rekrutacji nowych pracowników i wtedy chcę dowiedzieć się, jakie wartości są istotne dla konkretnej osoby. Dbam też o to, żeby zarząd firmy zaspokajał takie podstawowe potrzeby pracowników jak wypłacanie wynagrodzenia w terminie, umożliwienie wzięcia urlopu w wybranym czasie, czy zapewnienie potrzebnego do efektywnej pracy sprzętu. W firmie, w której pracownicy muszą prosić się o wypłatę, źle się pracuje, bez względu na to w jak pięknym i nowoczesnym budynku znajduje się jej siedziba. 


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić uczyć pracowników i zarząd firmy skutecznej wymiany informacji, budowania relacji, traktowania się nawzajem z szacunkiem, rozwiązywania konfliktów, wspólnego tworzenia strategii rozwoju firmy, rozumienia sensu wykonywanej pracy i jej wpływu na współpracowników. Muszę umieć przeprowadzać ankiety i wywiady weryfikujące poziom szczęścia w pracy i pomagać zatrudnionym zrozumieć, jakie nawyki zwiększają to poczucie zadowolenia, a jakie je niszczą. Powinienem też umieć pomagać poszczególnym pracownikom planować ścieżkę rozwoju osobistego i podnoszenia kompetencji. 


Muszę znać język angielski, ponieważ coraz więcej firm posiada międzynarodowy zespół pracowników, a dzięki znajomości angielskiego mogę sprawnie się z nimi porozumiewać. Ta umiejętność pozwala mi też na czytanie zagranicznych czasopism branżowych i na śledzenie w sieci światowych nowinek z mojej branży oraz na uczestniczenie w szkoleniach podnoszących moją wiedzę w zakresie zapewniania szczęścia w pracy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • empatia,
  • umiejętność nieszablonowego myślenia i łączenia ze sobą pozornie niezwiązanych kwestii,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność jasnego wyrażania myśli w mowie i w piśmie,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • kreatywność,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w większych i mniejszych firmach z różnych branż – wszędzie tam, gdzie zarząd docenia znaczenie zadowolenia pracowników w miejscu pracy. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.