Piszę teksty medyczne, których zadaniem jest promowanie leków i edukacja medyczna społeczeństwa.
Piszę teksty medyczne, których zadaniem jest promowanie leków i edukacja medyczna społeczeństwa.
W codziennej pracy wykorzystuję swoją wiedzę naukową, ale też mam możliwość na bieżąco zapoznawać się z publikacjami naukowymi oraz wiedzą branżową. Często dowiaduję się o nowościach medycznych jeszcze zanim trafią one do szerokiego obiegu informacji. Dzięki posiadanym informacjom łatwiej orientuję się też w stanie własnego zdrowia i jeśli coś mi dolega mogę być dla lekarza lepszym partnerem w procesie leczenia.
W zależności od tego, gdzie jestem zatrudniony, piszę teksty medyczne różnego typu. Mogą to być na przykład dokumenty związane z badaniami, teksty popularyzujące wiedzę medyczną, materiały edukacyjne albo promocyjne związane z konkretną chorobą lub lekiem. Dużo czasu spędzam pisząc o nowych terapiach, właśnie zakończonych albo jeszcze prowadzonych badaniach klinicznych oraz o trendach w obszarze terapeutycznym, którym się specjalizuję, ponieważ najlepiej poświęcić się konkretnej dziedzinie, jak onkologia, neurologia czy kardiologia. Efekty mojej pracy są zamieszczane na stronach internetowych i w serwisach on-line, lub w drukowanych ulotkach dla pacjentów. Ubieram w słowa raporty medyczne z badań klinicznych, piszę newslettery dla firm farmaceutycznych, komunikaty prasowe dla działów public relations firm z branży medycznej, materiały edukacyjne dla pracowników służby zdrowia, krótkie wystąpienia prelegentów i prezentacje na konferencje. Mogę też zajmować się korektą tekstów napisanych przez innych, żeby upewnić się, że są zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej, a zarazem na tyle przystępne, by trafić do osób, które nie są naukowcami czy specjalistami z danej branży.
Co powinienem umieć?
Zajmując się pisaniem w branży medycznej muszę znać i rozumieć terminologię medyczną, w szczególności dotyczącej dziedziny, w której się specjalizuję. Muszę też orientować się, jak tworzyć różne typy dokumentów, takie jak raporty, ulotki, wywiady czy teksty promocyjne oraz kierować się w pracy otrzymanymi od klienta wytycznymi dotyczącymi treści. Oczywiście, muszę też mieć „lekkie pióro”, czyli po prostu umieć pisać tak, żeby moje teksty były jasne, precyzyjne i dobrze się czytały.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Jako autor tekstów medycznych mogę pracować dla firm farmaceutycznych, biotechnologicznych czy produkujących sprzęt i urządzenia medyczne, pisać materiały dla instytucji opieki zdrowotnej, szpitali, firm ubezpieczeniowych, placówek edukacyjnych, agencji rządowych i takich, które regulują rynek farmaceutyczny. Mogę też znaleźć zatrudnienie w prasie albo w agencji zrzeszającej autorów tekstów medycznych. Jeśli chciałbym pracować na własny rachunek, mogę zostać freelancerem i samemu szukać zleceń na profesjonalne teksty medyczne.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.