Zdjęcie zawodu
W. męska

Przedstawicielka medyczna

Zdobywam klientów dla firmy z branży medycznej, a potem dbam, by pozostali jej wierni.

Przedstawicielka medyczna

Zdobywam klientów dla firmy z branży medycznej, a potem dbam, by pozostali jej wierni.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo mogę ciągle poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności negocjacyjne. Przyczyniam się też do sukcesu finansowego firmy, w której pracuję, zaś końcowi odbiorcy moich produktów mogą poprawić swoje zdrowie korzystając z najnowszych osiągnięć technologii i farmakologii.

Czym się zajmuję?

Reprezentuję firmę produkującą leki albo różnego typu sprzęt i artykuły medyczne. Moim zadaniem jest promowanie jej wyrobów wśród potencjalnych klientów: lekarzy rodzinnych i specjalistów pracujących w poradniach, przychodniach i szpitalach oraz wśród właścicieli aptek, dyrektorów szpitali i osób odpowiedzialnych za zakupy leków i sprzętu. Zachęcam ich do kupna tego, co produkuje moja firma: sprzętu medycznego lub leków, zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i wyłącznie z przepisu lekarza albo wręcz tylko dla aptek szpitalnych. Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, muszę na bieżąco opracowywać plan kontaktów handlowych, czyli listę spotkań ze stałymi i potencjalnymi klientami, jakie mam odbyć w danym dniu, tygodniu lub miesiącu. To ważne, bo w mojej profesji wizyty muszę zawsze wcześniej uzgadniać z klientami, aby nie zaburzać ich pracy zawodowej. 


Podczas spotkań przedstawiam informacje o lekach lub sprzęcie oferowanym przez moją firmę i zachęcam do wyboru właśnie naszej oferty spośród dostępnych na rynku alternatyw. Mogę także organizować prezentacje dla personelu medycznego szpitala, przychodni lub innej placówki. Przekazuję materiały informacyjne, które mogą wykorzystać w pracy z pacjentami, np. ulotki, broszury, plakaty. Jestem po to, by odpowiadać na pytania i rozwiewać wątpliwości. W tym celu korzystam z najnowszej literatury fachowej, powiadamiam o ciekawych konferencjach lub sympozjach z dziedzin interesujących dla klientów. W trakcie wizyt mogę wręczać próbki produktów, negocjuję warunki sprzedaży i dalszej współpracy. Do moich obowiązków należy też przygotowywanie raportów sprzedaży naszych produktów. 


Co powinnam umieć? 

Jeśli mam skutecznie zachęcać klientów do kupna leków, które produkuje moja firma, muszę znać się na rynku farmaceutyków wykorzystywanych w danej specjalności, wiedzieć, jak działają i jakie są między nimi różnice, bo tylko tak mogę wykazywać przewagę naszych specyfików nad medykamentami produkowanymi przez konkurencję. Nieodzowna jest wiedza z chemii, bo muszę znać się na substancjach czynnych i pomocniczych, wiedzieć, w jaki sposób są pozyskiwane, jak działają, czy mogą wchodzić ze sobą w niepożądane reakcje,… 


Muszę też posiadać gruntowną wiedzę z biologii, znać się na anatomii i fizjologii człowieka oraz wiedzieć, w jaki sposób oferowane przeze mnie leki wpływają na ludzki organizm, jakie choroby można dzięki nim leczyć i jakie mają skutki uboczne. 
Jeśli promuję sprzęt medyczny, muszę wiedzieć, jak działa, a do tego potrzebuję znajomości fizyki i techniki. Spotkania z klientami odbywam często w oddalonych od siebie lokalizacjach, dlatego przydaje mi się prawo jazdy, żeby móc szybko i sprawnie się przemieszczać. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • samodzielność,
  • elastyczność,
  • dyspozycyjność,
  • skuteczność w działaniu,
  • zaangażowanie,
  • umiejętność planowania czasu pracy,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • asertywność,
  • umiejętność skutecznego negocjowania.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących leki lub sprzęt medyczny.


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.