Zdjęcie zawodu
W. męska

Agentka nieruchomości

Pomagam klientom znaleźć wymarzoną nieruchomość lub korzystnie spieniężyć posiadaną.

Agentka nieruchomości

Pomagam klientom znaleźć wymarzoną nieruchomość lub korzystnie spieniężyć posiadaną.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pomagając klientom znaleźć idealny dom, działkę, lokal, mieszkanie sprawiam, że spełniają się ich marzenia o własnym miejscu na ziemi, urzeczywistniają plany założenia własnej firmy. Z drugiej strony właścicielom nieruchomości zapewniam godziwy zarobek z najmu albo gotówkę ze sprzedaży domu czy działki, która przestała im być potrzebna. W pracy często poznaję ciekawych ludzi, a rozwijając swoje umiejętności i podnosząc kwalifikacje mogę awansować na wyższe stanowisko, może nawet założyć własną firmę.

Czym się zajmuję?

Kupno lub wynajem idealnego domu, czy mieszkania nie jest sprawą łatwą. Trudno samemu znaleźć nieruchomość w dogodnej lokalizacji, dobrym stanie i atrakcyjnej cenie. Z drugiej strony niełatwo jest czasem sprzedać lub wynająć posiadany dom, działkę czy mieszkanie. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistki takiej, jak ja, czyli pośredniczki w obrocie nieruchomościami. Jak wygląda moja praca? Zbieram dane o rynku nieruchomości, na którym działam. Znajduję domy i mieszkania na sprzedaż, oceniam ich stan techniczny i prawny, czyli orientuję się, czy osoba sprzedająca/wynajmująca jest jej właścicielem, czy działka określana jako budowlana rzeczywiście może być przeznaczona pod budowę domu, czy hipoteka nieruchomości nie jest obciążona np. kredytem zaciągniętym wcześniej przez właściciela. 


Jeśli uznaję, że nieruchomość warta jest zachodu, zawieram z właścicielem, w tym i z deweloperem budującym nowe domy czy mieszkania, umowę pośrednictwa, w której określam, do czego się zobowiązuję. Dowiaduję się, ile pieniędzy chcą właściciele, porównuję to z cenami innych nieruchomości na danym terenie, sprawdzam, jakie są aktualne ceny za metr kwadratowy. Z tych danych tworzę bazę danych nieruchomości dostępnych na sprzedaż. Są w niej takie informacje, jak wielkość działki, domu, mieszkania, miejscowość: konkretna dzielnica, ulica, rozkład nieruchomości: czy okna wychodzą na południe czy na północ, udogodnienia, np. centralne ogrzewanie albo winda, cena za całą nieruchomość i za metr kwadratowy, ewentualne obciążenia, np. długi za niezapłacony czynsz. 
Oceniam też, w jakim stanie technicznym jest mieszkanie lub dom wystawiony na sprzedaż lub do przeznaczony do wynajmu. Mogę to robić osobiście, dokonując oględzin takich nieruchomości, ale też szukam danych w powołanych do ich gromadzenia instytucjach, np. w Inspekcji Nadzoru Budowlanego, Wydziale Architektury i Urbanistyki oraz Geodezji i Nieruchomości urzędu miasta lub gminy. Z drugiej strony przyjmuję zlecenia od osób szukających swojego miejsca na ziemi, oni też deklarują, jaką działkę, dom, czy mieszkanie chcieliby kupić lub wynająć, np. z uwzględnieniem dzielnicy, w której chcieliby zamieszkać oraz podają kwotę, jaką są w stanie przeznaczyć na kupno lub wynajem. Dzięki temu mogę sprawnie dopasowywać gromadzone oferty do wymagań konkretnego klienta. 
Przedstawiając klientom ofertę prezentuję im opis nieruchomości, zawierający wszystkie informacje, jakie udało mi się zgromadzić, oraz dokładne zdjęcia i/lub filmiki. Z nimi też zawieram umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, określającą zakres moich czynności: wyszukiwanie ofert, sprawdzenie stanu prawnego i technicznego nieruchomości, pomoc w kompletowaniu dokumentów, oraz wysokość mojej prowizji. Aktywnie szukam nowych klientów ogłaszając się na billboardach, w prasie i w sieci, wrzucając ulotki o mojej firmie do skrzynek pocztowych w dzielnicach, gdzie mogą znajdować się lokale lub działki na sprzedaż, zamieszczając oferty nieruchomości na specjalistycznych portalach internetowych, w lokalnych marketach. 
Biorę udział w negocjowaniu warunków kupna, sprzedaży, najmu lub dzierżawy między stronami umowy, czyli moimi klientami, informuję, jakich dokumentów będą potrzebować do sfinalizowania umowy. Dodatkowe dochody może dać mi też współpraca z notariuszami, bankami i biurami kredytowymi, geodetami, architektami, projektantami wnętrz i zieleni, firmami remontowymi i budowlanymi albo producentami mebli i artykułów wykończeniowych. To bonus, jaki mogę zaoferować klientom, którzy dzięki temu nie muszą samodzielnie załatwiać takich spraw, a dla mnie – dodatkowa prowizja od firmy za polecenie jej klientom. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać podstawy prawa cywilnego, rzeczowego, spadkowego oraz postępowania administracyjnego, wiedzieć, gdzie szukać informacji o nieruchomościach, znać się na gospodarce mieszkaniowej i prawie spółdzielczym, znać przepisy dotyczące zamówień publicznych i ochrony danych osobowych. 


Muszę też znać się na technologiach stosowanych w budownictwie, żeby móc oceniać stan techniczny domów, mieszkań i lokali użytkowych, wiedzieć, jak przebiegają poszczególne etapy budowy i czego klienci mogą oczekiwać od dewelopera. 
Powinnam też znać się na ekonomii, potrafić oceniać opłacalność zakupu, wynajmu lub dzierżawy konkretnej nieruchomości, znać ekonomiczne podstawy rynku nieruchomości, procedury uzyskiwania kredytów, sposoby rozliczania finansowego mojej działalności. 
Niezwykle ważna na dzisiejszym rynku nieruchomości jest też umiejętność skutecznego reklamowania swojego biura/agencji w internecie, dlatego niezbędna jest mi niezła znajomość informatyki, zasad pozycjonowania SEO i SEM oraz umiejętność poprawnego i chwytliwego redagowania ogłoszeń o kupnie/sprzedaży nieruchomości. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • wysoka kultura osobista,
  • postępowanie zgodne z kodeksem etyki zawodowej,
  • umiejętności negocjacyjne,
  • otwartość,
  • komunikatywność,
  • dobra organizacja pracy,
  • samodzielność,
  • dokładność,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach nieruchomości, firmach developerskich, przedsiębiorstwach zajmujących się wyszukiwaniem gruntów pod zabudowę, urzędach i instytucjach publicznych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.