Zdjęcie zawodu
W. męska

Przedstawicielka handlowa

Reprezentuję firmę w kontaktach z klientami, zachęcając ich do kupna naszych produktów lub usług.

Przedstawicielka handlowa

Reprezentuję firmę w kontaktach z klientami, zachęcając ich do kupna naszych produktów lub usług.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Przyczyniam się do rozwoju mojej firmy, a im więcej umów z klientami podpiszę, tym wyższe są moje zarobki. Jestem zawsze na bieżąco z nowinkami w mojej branży i wiem, co nowego pojawiło się na rynku. Ponieważ dużo podróżuję samochodem, doskonale znam wszystkie drogi i najlepsze skróty w regionie, w którym prowadzę sprzedaż produktów lub usług.

Czym się zajmuję?

Sprzedaję produkty lub usługi konkretnej firmy na ustalonym obszarze. Może to być powiat, województwo albo cały region, np. Podhale albo Polska północno-wschodnia. Moja praca polega na szukaniu nowych klientów i utrzymywaniu dobrych kontaktów z tymi, którzy już kupują produkty lub usługi firmy, którą reprezentuję. 


Większość czasu spędzam na spotkaniach z klientami. Przedstawiam im ofertę firmy i zachęcam do kupna konkretnych produktów lub usług. Do każdego spotkania muszę się najpierw dobrze przygotować: szukam informacji na temat klienta, np. jaką działalność prowadzi, ilu ma pracowników, jakie produkty lub usługi mogą go zainteresować, opracowuję wstępny plan rozmowy i ustalam, jaki ma być jej cel: czy chcę lepiej poznać firmę klienta, żeby móc później przygotować dla niego atrakcyjną ofertę, czy też chcę od razu przekonać go do kupna określonego towaru lub usługi. 
Muszę pamiętać o tym, żeby zostawić klientowi materiały promocyjne mojej firmy: ulotki, foldery reklamowe, plakaty, listę proponowanych usług lub produktów, oraz swoją wizytówkę. Gdy uda mi się przekonać klienta do wybrania towarów/usług mojej firmy, podpisuję z nim umowę kupna i dbam o to, żeby otrzymał wszystko, co zamówił. Zadowolony klient nie tylko ponownie będzie chciał skorzystać z oferty mojej firmy, ale też może zachęcać do tego innych potencjalnych klientów. 


Co powinnam umieć? 

Zdarza się, że w ciągu jednego dnia mam umówione kilka spotkań w różnych, nieraz oddalonych od siebie miejscach, dlatego muszę mieć prawo jazdy, żeby móc się sprawnie i szybko przemieszczać. 


Muszę znać się na sposobach skutecznego reklamowania usług/produktów, które sprzedaję. Dzięki temu potrafię przekonać klienta, że oferta mojej firmy jest najlepiej dopasowana do jego potrzeb. Muszę też znać się na lokalnym rynku towarów lub usług, których sprzedażą się zajmuję oraz obserwować działania konkurencyjnych firm, żeby móc np. przygotowywać najkorzystniejszą ofertę. 
Potrzebuję też wiedzy z ekonomii i matematyki, żeby przekonać klienta, że zakup towarów lub usług mojej firmy przyniesie mu wymierne oszczędności i przełoży się na wzrost zysków oraz obliczać rabaty, jakich mogę udzielić przy zakupie większej ilości towarów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • komunikatywność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z ludźmi,
  • umiejętność przekonywania,
  • odporność na stres,
  • umiejętność podejmowania szybkich decyzji,
  • dobra pamięć, żeby móc szybko przyswajać informacje o nowych produktach, usługach i promocjach, które oferuje moja firma.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w działach marketingu i sprzedaży firm z różnych branż, w agencjach interaktywnych i reklamowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą i marketingiem.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.