ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka farmacji

Wspieram farmaceutę w sprzedaży medykamentów oraz przygotowywaniu leków na podstawie specjalnych recept wypisanych przez lekarzy.

Specjalistka farmacji

Wspieram farmaceutę w sprzedaży medykamentów oraz przygotowywaniu leków na podstawie specjalnych recept wypisanych przez lekarzy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Jeśli pracuję w aptece, sprawiam, że klienci są obsługiwani sprawnie i profesjonalnie, otrzymują właściwe leki oraz mogą uzyskać porady dotyczące innych produktów aptecznych. Dzięki mojej pracy powstają preparaty farmaceutyczne i kosmetyczne najwyższej jakości, a jeśli jestem zatrudniona w instytucjach kontrolnych, dbam o to, by tylko takie, wysokiej jakości produkty trafiały do aptek i sklepów kosmetycznych.

Czym się zajmuję?

Jeśli pracuję w aptece, wspieram farmaceutę w codziennej pracy, pomagam mu w sprzedaży medykamentów oraz przy wytwarzaniu i sporządzaniu tzw. leków recepturowych, czyli syropów, maści, albo proszków przygotowywanych na podstawie specjalnej recepty wypisanej przez lekarza. Do moich podstawowych zadań należy realizowanie recept, czyli wydawanie wybranych wyrobów medycznych i leków, za wyjątkiem tych na środki narkotyczne i toksyczne, z wykorzystaniem elektronicznych systemów sprzedaży leków, a także prace administracyjne. Muszę więc znać się na tych systemach i wiedzieć, jak wprowadzać do nich recepty różnego typu, żeby apteka dostała odpowiednią refundację. Muszę też umieć przyjmować dostawy leków i właściwie je księgować w systemie aptecznym, sporządzać do hurtowni zamówienia na te leki, których w aptece zaczyna brakować oraz sprawdzać terminy ważności medykamentów będących na stanie apteki i kontrolować ich jakość. Powinnam umieć wyjaśnić pacjentowi, w jaki sposób dany lek czy suplement będzie działać na jego organizm i podać sposoby jego zażywania, a jeśli to niezbędne, informować o tańszych zamiennikach konkretnego preparatu. Czasem klienci chcą też, żebym poradziła im w kwestii wyboru najlepszego środka opatrunkowego, suplementu diety, czy kosmetyku, muszę więc znać się na składzie popularnych produktów w aptece i umieć je porównać. 


Co powinnam umieć? 

Niezbędna jest mi znajomość obsługi komputera i programów aptecznych oraz urządzeń peryferyjnych, takich jak przenośne kolektory danych, drukarki, czytniki kodów kreskowych oraz drukarki fiskalne. 


Muszę dobrze znać się na substancjach czynnych i pomocniczych występujących w składzie leków i kosmetyków, znać ich polskie, łacińskie i międzynarodowe nazwy, potrafić je rozpoznawać, wiedzieć, jak się je pozyskuje i czy mogą wywoływać alergie. Muszę znać synonimy nazw surowców farmaceutycznych oraz czynności niezbędnych do wykonania leku oraz rozpoznawać grupy leków ze względu na ich właściwości i sposób działania. Jeśli sporządzam leki recepturowe, muszę umieć dobierać właściwe substancje czynne i pomocnicze w odpowiednich proporcjach. 
Muszę też potrafić obsługiwać niezbędny sprzęt i aparaturę potrzebną do przygotowywania takich medykamentów. Waga elektroniczna, zestaw ssący, parownica, macerator, infuzorka do naparów ziołowych, perkolator, piknometr do mierzenia masy cieczy na podstawie objętości, zlewka, bagietka szklana, lejek, moździerz, czy ungwator do sporządzania kremów i maści, to moje codzienne narzędzia pracy. Powinnam też umieć dobierać do każdej postaci leku odpowiednie opakowanie, gwarantujące mu właściwą trwałość, np. butelki plastikowe i ze szkła oranżowego, pudełka winidurowe, tuby metalowe. 
Powinnam znać się na budowie ludzkiego organizmu, chorobach i ich przyczynach oraz potrafić udzielać pomocy przedmedycznej. Żeby dobrze wypełniać swoje obowiązki, muszę znać przepisy prawa farmaceutycznego, przepisy BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, których mam przestrzegać w pracy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • umiejętność logicznego myślenia,
 • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy
 • podzielność uwagi,
 • spostrzegawczość,
 • dobra pamięć,
 • skrupulatność,
 • dokładność,
 • opanowanie,
 • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
 • cierpliwość,
 • życzliwość,
 • umiejętność przekazywania informacji w przystępny sposób.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w aptece, sklepie zielarsko-medycznym, punkcie aptecznym, w hurtowni farmaceutycznej, zakładach przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego, laboratoriach naukowo-badawczych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, czy inspekcji farmaceutycznej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.