ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. męska

Terapeutka końca życia

Pomagam osobom starym albo śmiertelnie chorym zaplanować ostatnie chwile życia.

Terapeutka końca życia

Pomagam osobom starym albo śmiertelnie chorym zaplanować ostatnie chwile życia.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pomagając klientom zaplanować ostatni okres ich życia, dbając o załatwienie ważnych spraw, czy spełnienie marzeń pozwalam im łatwiej pogodzić się z nieuchronnością śmierci.

Czym się zajmuję?

Jednym z ważnych czynników, które wpływają na powstawanie nowych zawodów, jest bez wątpienia demografia. W naszym społeczeństwie, tak jak w całej Europie, przybywa osób starszych. To oznacza, że wciąż będzie rosnąć zapotrzebowanie na osoby zajmujące się seniorami, w tym także na specjalistów pomagających im zaplanować ostatnie lata życia. Coraz więcej rodzin będzie też potrzebować wsparcia w przygotowaniu się do ostatniego pożegnania swoich bliskich. 


Jako terapeutka końca życia pomagam zaplanować ostatnie lata życia i przygotować się do odejścia. Wspieram także rodziny osób, których życie zbliża się do kresu. Moje obowiązki są bardzo zróżnicowane, bo każdy mój klient jest inny i ma inne potrzeby. Jestem trochę psycholożką, bo pomagam moim klientom oswoić się z myślą, że ich życie zbliża się ku końcowi. Rozmawiamy o lęku przed śmiercią, sensie ludzkiego życia, dobrych i złych wspomnieniach z przeszłości - czasem osobom chorym i w podeszłym wieku łatwiej jest otworzyć się przed obcą osobą, niż przed kimś bliskim, pełnię więc też po części funkcję terapeutki. Często nieuchronność i bliskość śmierci wywołuje żal, że wielu rzeczy nie udało się zrobić, a wielu marzeń urzeczywistnić. 
Mogę pomagać spełnić takie marzenia, np. planujemy wycieczki do miejsc, które zawsze chcieli odwiedzić, ale wciąż odwlekali to na później, w zależności od stanu zdrowia może to być także pierwszy skok ze spadochronem albo pływanie z delfinami. Pomagam odnaleźć krewnych, z którymi przed laty klient stracił kontakt, a chciałby się z nimi pożegnać. Mogę też doradzać wybór hospicjum, domu opieki lub innej placówki, w której będzie mieć zapewnioną najlepszą opiekę albo która będzie w miejscu, które zawsze mu się podobało. Jeśli ostatnie lata życia klient chce spędzić we własnym domu, pomagam wynająć opiekunów medycznych, którzy będą się o niego troszczyć. Możemy też, wedle życzenia, omawiać sprawy związane z organizacją ceremonii pogrzebowej i miejscem pochówku, takie jak muzyka, która ma być odtwarzana podczas pogrzebu, rodzaj kwiatów, które będą ozdabiać miejsce ostatniego pożegnania. 
Osoby zbliżające się do kresu życia często chcą też uregulować sprawy majątkowe i spadkowe, a nie bardzo wiedzą, jak to zrobić, dlatego doradzam im np. konsultacje z prawnikiem albo sugeruję, na jaki cel mogliby przeznaczyć pieniądze. Z moją pomocą mogą zgodnie ze swoją wolą przekazać np. mieszkanie, działkę, rodzinne pamiątki, obligacje i papiery wartościowe wybranym przez siebie osobom, np. rodzinie, przyjaciołom, lub instytucjom. Jeśli klient posiada zwierzęta domowe lub gospodarskie, może ustalić, komu i pod jakimi warunkami powierzy opiekę nad nimi po swojej śmierci. Rodzinom osób zbliżających się do końca życia pomagam oswoić się z tą sytuacją, podpowiadam w jaki sposób rozmawiać z bliskimi o śmierci i jak przygotować się do ich odejścia. 
Pomagam także osobom, których krewni cierpią na demencję, choroby psychiczne, albo są w śpiączce. Wtedy to rodzina musi podjąć decyzje o sposobie opieki nad chorym, zgodzie, lub jej braku, na inwazyjne metody podtrzymywania życia, kwestiach związanych z pogrzebem, czy np. zmarły powinien być skremowany, czy pochowany, i w jakim obrządku. Kierują się życzeniami, jakie wyraził ich bliski, kiedy jeszcze mógł, ale jeśli tego nie zrobił, muszą zdecydować za niego, a to często bardzo trudne. 


Co powinnam umieć?

W mojej pracy pomaga mi wiedza o etapach starzenia się człowieka i problemach zdrowotnych, jakie im towarzyszą. Znajomość ludzkiej psychiki, filozofii i etyki pozwala mi prowadzić rozmowy o starości, śmierci, pogrzebie w sposób taktowny, doradzać klientom, jak rozwiązywać konflikty z bliskimi, pocieszać osoby, których krewni szykują się do odejścia z tego świata. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • empatyczność,
  • dyskrecja,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • opanowanie,
  • odporność psychiczna,
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach pomagających klientom zaplanować ostatnie lata życia. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Źródła:

Wybierz dla siebie zawód przyszłości,

What Is an End-of-Life Planner? [ENG]


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.