Zdjęcie zawodu
W. męska

Programistka

Programuję strony internetowe, aplikacje, bazy danych…

Programistka

Programuję strony internetowe, aplikacje, bazy danych…


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Praca sprawia mi wielką satysfakcję, bo projektuję i tworzę strony internetowe, aplikacje i bazy danych ułatwiające życie i sprawiające radość użytkownikom.

Czym się zajmuję?

Świat nieustannie się rozwija, pojawiają się nowe technologie, a roboty, aplikacje, programy komputerowe na wiele sposobów usprawniają nasze życie. Dlatego zapotrzebowanie na programistów wciąż rośnie. Ja zdecydowałam się zdobyć ten zawód bo od dziecka pasjonują mnie komputery oraz rozwiązywanie problemów i zagadek logicznych. Czym się zajmuję? Tworzę strony internetowe, aplikacje, relacyjne bazy danych oraz dbam o ich sprawne funkcjonowanie, uczę użytkowników jak mają się nimi posługiwać i usuwam ewentualne problemy oraz awarie. Projektuję też, programuję i testuję zaawansowane aplikacje webowe, desktopowe i mobilne na różne platformy. 


Opracowuję niezbędną dokumentację techniczną oraz instrukcje obsługi dla użytkowników, przygotowuję aplikacje i bazy danych do instalacji i uruchomienia. Pracując nad nowym programem komputerowym, aplikacją, stroną czy bazą danych współpracuję z zespołem graficznym, developerskim i QA, żeby wspólnie przygotować produkt zgodny ze specyfikacją oraz oczekiwaniami klientów. 
Opracowując nowe programy dążę do optymalizacji wydajności kodu oraz do utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Implementuję warstwy front-end dla standardowych, responsywnych i mobilnych interfejsów użytkownika dbając, aby były zgodne z oczekiwaniami klientów i obowiązującymi standardami. 


Co powinnam umieć? 

Potrafię analizować i interpretować założenia, wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne - dotyczą takich cech oprogramowania, jak: niezawodność, współpraca z konkretnymi aplikacjami, narzędziami i środowiskami, zgodność z przepisami prawa - dla aplikacji oraz opracowywać i analizować algorytmy niezbędne do programowania baz danych, aplikacji i stron internetowych, muszę więc dobrze znać matematykę. 


W pracy na co dzień niezbędna mi jest także informatyka, bo posługuję się językami programowania, takimi jak JavaScript, PHP, Python, czy Ruby on Rails, tworzę i modyfikuję kody aplikacji, stron i baz danych, przeprowadzam testy kodu, żeby móc w porę wykryć i usunąć ewentualne błędy. 
Większość programów i języków programowania, z których korzystam w pracy, ma angielski interfejs oraz instrukcje użytkowania napisane w tym języku muszę więc płynnie się nim posługiwać. Znajomość angielskiego pozwala mi też na pracę w międzynarodowych zespołach programistów lub w zagranicznych firmach, na podnoszenie moich kwalifikacji poprzez udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach oraz na wyszukiwanie w sieci nowinek z mojej branży. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • systematyczność,
  • jasne i precyzyjne formułowanie myśli,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • zdolność przewidywania skutków decyzji,
  • kreatywność,
  • podatność na innowacje
  • zdolność do ciągłego rozwoju i samokształcenia.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć pracę w działach IT różnych firm, w agencjach reklamowych, sklepach i serwisach komputerowych, u producentów oprogramowania komputerowego, w start-upach - możliwości jest bardzo wiele.


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.