Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka ds. chmury obliczeniowej

Odpowiadam za wdrażanie i obsługę technologii cloud computing. To nowoczesna technologia służąca do gromadzenia i przechowywania danych w przestrzeni wirtualnej.

Specjalistka ds. chmury obliczeniowej

Odpowiadam za wdrażanie i obsługę technologii cloud computing. To nowoczesna technologia służąca do gromadzenia i przechowywania danych w przestrzeni wirtualnej.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki wprowadzeniu rozwiązań cloud computing moja firma oszczędza miejsce - nie trzeba budować serwerowni - czas i pieniądze. W ten sposób wszystkim nam pracuje się szybciej i wygodniej.

Czym się zajmuję?

Jestem specjalistką odpowiedzialną za nadzorowanie strategii cloud computing w firmie, w której pracuję. Czym jest cloud computing, po polsku nazywany chmurą obliczeniową? To nowoczesna technologia służąca do gromadzenia i przechowywania danych w przestrzeni wirtualnej. Oznacza to, że dane nie są magazynowane na twardych dyskach komputerów czy lokalnych serwerów jakiejś firmy czy instytucji, np. banku, szpitala czy urzędu podatkowego, tylko umieszczone w chmurze, na serwerach poza siecią lokalną. Laptopy, komputery, tablety i inne urządzenia peryferyjne to tylko narzędzia pozwalające uzyskać dostęp do danych. Korzystanie z usług chmury pozwala firmie oszczędzić pieniądze, które musiałaby przeznaczyć na kupno dodatkowej pamięci do komputerów pracowników, albo nowych serwerów żeby pomieścić dane, których wraz z rozwojem firmy pojawia się coraz więcej.


Oszczędza też powierzchnię, którą trzeba by wygospodarować na te serwery i specjalnie zaaranżować, np. zapewnić tam odpowiednie chłodzenie. Pozwala też dopasowywać wielkość przestrzeni na dane oraz moc obliczeniową do potrzeb, jakie w danym momencie rozwoju ma instytucja. Na czym polega moja praca? Opowiadam za nadzorowanie wdrażania strategii cloud computing w firmie. Opracowuję dokładny plan działania, czyli ustalam, jakie dane, kiedy i do jakiej chmury przeniesiemy, i projektuję aplikacje chmurowe w różnych środowiskach cloud, takich jak chmura publiczna, prywatna i hybrydowa, muszę więc dobrze znać matematykę, żeby móc tworzyć algorytmy niezbędne do programowania chmur danych i przenoszenia do nich aplikacji korporacyjnych. Zajmuję się też przenoszeniem firmowych danych do chmury, zarządzaniem nimi, analizowaniem ich i tworzeniem nowych rozwiązań usprawniających korzystanie z tego narzędzia. Mogę też brać udział w negocjowaniu kontraktu i warunków współpracy mojej firmy z firmami zajmującymi się dostarczaniem usług chmurowych. 


Co powinnam umieć? 

Muszę dobrze znać język angielski, a zwłaszcza terminologię techniczną, ponieważ większość programów używanych do projektowania i zarządzania usługami cloud computing bazuje na tym języku. Znajomość angielskiego pozwala mi też na udział w anglojęzycznych kursach podnoszących moje kwalifikacje, czytanie anglojęzycznej literatury fachowej oraz na znalezienie dobrej pracy za granicą.


Muszę znać języki programowania wykorzystywane do budowania i projektowania usług internetowych w chmurze danych, takie jak Java, Ruby, Python, Node.js, PHP, znać się na rodzajach i budowie baz danych oraz na zarządzaniu nimi. Muszę znać się na API – to interfejs programistyczny aplikacji, czyli sposób, w jaki programy komputerowe komunikują się między sobą, oraz na DevOps, czyli nowoczesnym sposobie łączenia pracy programistów z działem zarządzania systemami, przyspieszającym i usprawniającym prace przy powstawaniu nowych programów, aplikacji. 
Oprócz tego muszę znać przepisy związane z projektowaniem systemów informatycznych w środowisku chmurowym oraz te dotyczące zbierania i przechowywania danych osobowych – RODO. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • opanowanie,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w różnych przedsiębiorstwach i instytucjach używających chmur obliczeniowych lub w firmach specjalizujących się w dostarczaniu usług cloud computing.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.