Zdjęcie zawodu
W. męska

Szwaczka ręczna

Ręcznie wykańczam, ozdabiam i szyję różne części garderoby.

Szwaczka ręczna

Ręcznie wykańczam, ozdabiam i szyję różne części garderoby.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają niepowtarzalne, trwałe i piękne ubrania, uszyte z dbałością o wszystkie detale. W pracy mam okazję zapoznawać się z najnowszymi trendami w modzie, potrafię też uszyć dla siebie wspaniałą kreację, a każde sklepowe ubranie przerobić tak, żeby idealnie na mnie pasowało i miało indywidualną nutę.

Czym się zajmuję?

Jak sama nazwa wskazuje, zajmuję się szyciem ręcznym. Moja praca wciąż jest potrzebna, choć mamy coraz nowocześniejsze maszyny do szycia. Tego, co robię nie da się bowiem wykonać maszynowo. Czasem dlatego, że klient chce mieć ubranie unikalne w każdym calu, a ręczne szycie uznawane jest za ekskluzywne. Zdarza się, że po prostu brakuje odpowiednich maszyn, np. takich, które są w stanie przyszyć guziki na nóżce, albo materiał nie pozwala na ich użycie, np. jedwabne, cieniutkie chusteczki trzeba obszywać ręcznie. 


Co konkretnie robię w pracy? Fastryguję wykrojone elementy garderoby, np. do przymiarki, zszywam je, pikuję, naszywam lub naklejam ozdobne elementy, podwijam i podszywam brzegi, ręcznie obszywam dziurki, przyszywam guziki, nabijam napy i oczka,… Robię też tzw. podprasówkę, czyli jeśli w trakcie mojej pracy wyrób się w którymś miejscu zemnie, prasuję zmięty obszar. Po zszyciu ubrania usuwam wystające nitki i sprawdzam, czy całość jest właściwie wykończona tak, by się nie pruła. Należy to do kontroli jakości. 
Jeśli pracuję w dużym zakładzie, kiedy nie jestem bardzo obciążona pracą, mogę też być kierowana do szycia maszynowego, wykorzystując takie maszyny, jak stębnówka płaska, czyli maszyna wykonująca ścieg prosty, guzikarka służąca do automatycznego przyszywania guzików, dziurkarka do tworzenia dziurek na guziki, ryglówka do szycia rygli mocujących szlufki, kieszenie, rozporki czy napownica do nabijania nap, zatrzasków, guzików przegubowych. 


Co powinnam umieć?

Chociaż jestem szwaczką ręczną, muszę potrafić sprawnie posługiwać się maszynami szwalniczymi, wiedzieć, jak działają i jak je konserwować. Do mnie należy też naszywanie lub naklejanie metek firmowych oraz wszywek z przepisem konserwacji wyrobu. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • wytrwałość,
  • podzielność uwagi,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zmysł estetyczny,
  • umiejętność pracy w szybkim tempie i pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach krawieckich, w firmach odzieżowych,… 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.