Zdjęcie zawodu
W. męska

Sprzątaczka

Sprzątam domy, mieszkania, biura, zakłady pracy.

Sprzątaczka

Sprzątam domy, mieszkania, biura, zakłady pracy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy moi pracodawcy są pewni, że wszystkie pomieszczenia w ich domach, mieszkaniach, biurach i zakładach pracy są utrzymywane w idealnym porządku i higienicznej czystości.

Czym się zajmuję?

Klienci zlecają mi sprzątanie swoich domów, mieszkań, biur, zakładów pracy. Zamiatam, odkurzam, myję, pastuję i froteruję podłogi. Odkurzam i piorę dywany, chodniki i wykładziny. Myję okna, szklane drzwiczki szafek i blaty stołów. Piorę firanki i zasłony, czyszczę rolety i żaluzje. Ścieram kurze z mebli, parapetów, obrazów, książek, ozdobnych bibelotów. W kuchni czyszczę szafki i blaty, zlewy, piekarniki, mikrofalówki. Gruntownie sprzątam oraz dezynfekuję łazienki i toalety, dbając o higienę wszystkich urządzeń sanitarnych: sedesu, umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, bidetu, i armatury. Wymieniam w tych pomieszczeniach ręczniki, papier toaletowy i mydło. Opróżniam kosze na śmieci, a odpadki wyrzucam do pojemników, pamiętając o właściwej segregacji. 


Sprzątam też pomieszczenia gospodarcze, takie jak garderoby, strychy, piwnice, garaże, spiżarnie. Jeśli w sprzątanym pomieszczeniu znajdują się rośliny doniczkowe, też je oczyszczam z kurzu i podlewam. Korzystam z różnych urządzeń ułatwiających sprzątanie, takich jak froterki, odkurzacze zwykłe i piorące, mopy parowe, myjki do okien, muszę więc znać się na ich obsłudze, czyszczeniu i konserwacji oraz umieć wykonać drobne naprawy. 


Co powinnam umieć?

W pracy przydaje mi się znajomość chemii, bo żeby czyścić rozmaite powierzchnie i sprzęty muszę znać skład środków czystości: płynów dezynfekujących, past do podłóg, mleczek i proszków do czyszczenia i wiedzieć, jakie zabrudzenia można przy ich pomocy usunąć, i na jakich powierzchniach można je bezpiecznie stosować. Muszę też wiedzieć, jaką odzież ochronną powinnam nosić, żeby ochronić skórę przed kontaktem z tymi, często drażniącymi, środkami. 


Przydaje mi się też dobra znajomość miejscowości, w której pracuję, żeby móc szybko i sprawnie przemieszczać się między domami, mieszkaniami, zakładami pracy i biurami moich klientów.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • uczciwość,
  • systematyczność,
  • samodzielność.
  • dobre zorganizowanie,
  • poczucie estetyki.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach sprzątających, przedsiębiorstwach i instytucjach z różnych branż, albo otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.