Zdjęcie zawodu
W. męska

Menedżerka restauracji

Zarządzam restauracją, kawiarnią, lodziarnią, naleśnikarnią.

Menedżerka restauracji

Zarządzam restauracją, kawiarnią, lodziarnią, naleśnikarnią.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy lokal gastronomiczny jest dobrze zarządzany, serwuje smaczne i pięknie podane potrawy, a pracownicy są doceniani i zmotywowani do pracy. Nasi klienci często do nas wracają i są zadowoleni z jakości obsługi oraz pysznego jedzenia.

Czym się zajmuję?

Jako kierowniczka zarządzam lokalem gastronomicznym: restauracją, kawiarnią, lodziarnią, naleśnikarnią. Kieruję pracą podległych mi pracowników: kelnerów, kucharzy, sommelierów, sprzątaczek, i innych, układam grafik pracy, przydzielam zadania do wykonania, przeprowadzam też rozmowy rekrutacyjne, kiedy trzeba zatrudnić nowe osoby i przekazuję zwierzchnikowi, kogo moim zdaniem warto przyjąć. 


Każda osoba pracująca z żywnością musi mieć ważną książeczkę Sanepidu, czyli przejść badania potwierdzające, że nie jest nosicielem chorób zakaźnych, którymi mogłaby zarazić klientów lokalu. Do mnie należy sprawdzanie, czy wszyscy pracownicy mają te badania, przestrzegają przepisów dotyczących higieny przyrządzania i podawania potraw, przechowywania żywności w chłodni/zamrażarce, utylizacji resztek potraw. 
Jestem też odpowiedzialna za opracowanie zasad obsługi klientów. Te zasady określają np., jak długo klient może oczekiwać na zamówione potrawy, gdzie ma płacić za rachunek, np. u kelnera, przy barze, czy w lokalu trzeba wcześniej rezerwować stoliki. Sukces lokalu gastronomicznego zależy od personelu. 
Podstawowe znaczenie ma jakość i smak serwowanych potraw. Moim zadaniem jest ustalić menu z szefem kuchni, a potem zamówić potrzebne produkty spożywcze od sprawdzonych producentów. Zamawiając te produkty staram się wynegocjować dobrą cenę i warunki dostawy, np. to, że żywność będzie przywożona do lokalu zawsze o konkretnej godzinie. 
Zajmuję się także przyjmowaniem zamówień na specjalne imprezy: bankiety, komunie, wesela. Wspólnie z klientem ustalamy termin, menu, liczbę osób, dekoracje sali. Czasami odpowiadam też za reklamę naszego lokalu w mediach lub ustalanie wystroju wnętrza. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać przepisy prawa pracy, BHP, przeciwpożarowe, ochrony środowiska oraz dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, żeby przestrzegać ich podczas pracy. 


Muszę znać się na specyfice pracy w branży gastronomicznej, a pracodawcy często wymagają ode mnie co najmniej średniego wykształcenia kierunkowego. 
W sytuacjach awaryjnych muszę zastąpić nieobecnych pracowników przy przygotowywaniu albo serwowaniu potraw, dlatego muszę wiedzieć, z jakich składników i w jaki sposób są przyrządzane poszczególne dania oraz potrafić obsługiwać niezbędny sprzęt, np. ekspres do kawy, kasę fiskalną, terminal do dokonywania płatności kartą, otwieracze do puszek, korkociągi, shakery do drinków, kostkarki do lodu, grille, piekarniki elektryczne, piece do pizzy, miksery. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość i takt,
  • zorganizowanie,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w lokalach gastronomicznych różnego typu: restauracjach, barach, kawiarniach, lodziarniach,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.