Zdjęcie zawodu
W. męska

Piwowarka

Warzę, czyli produkuję piwo w browarze. Dbam o jego jakość i smak, opracowuję też receptury nowych gatunków piwa.

Piwowarka

Warzę, czyli produkuję piwo w browarze. Dbam o jego jakość i smak, opracowuję też receptury nowych gatunków piwa.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo choć na ogół ścisłe przestrzegam receptur, mogę też wykazać się kreatywnością. Opracowując nowe gatunki piwa czasem czuję się jak alchemiczka z dawnych czasów.

Czym się zajmuję?

Jako piwowarka, nazywana też browarniczką, zajmuję się produkcją piwa. Aby je uwarzyć, należy połączyć proste składniki, ale w odpowiednich proporcjach. Sposób przygotowywania słodu, zacierania, fermentowania brzeczki, filtrowania i leżakowania… Wszystko to wpływa na walory smakowe, aromat, kolor i zawartość alkoholu w gotowym trunku. 


Na co dzień muszę ściśle przestrzegać receptur i procedur produkcji piwa, bo nawet najmniejsze odstępstwa mogą sprawić, że gotowy trunek nie będzie spełniał norm i nie będzie smakować tak samo. Dlatego mierzę parametry składników podczas każdego etapu produkcji, analizuję je i oceniam. Degustuję też piwo z każdej partii, żeby mieć pewność, że spełni oczekiwania klientów. Nadzoruję przebieg procesu warzenia, dbam o ciągłość produkcji oraz sprawdzam jakość zakupionych składników. 
Moja praca to jednak nie tylko przestrzeganie norm. Mogę też proponować nowe receptury i usprawnienia, które pomagają ulepszać proces warzenia piwa i uzyskiwać produkt o coraz lepszej jakości i powtarzalności. Najpierw tworzę koncepcję nowego piwa, potem przeprowadzam próby, aby sprawdzić, czy z mojej receptury uda się wyprodukować nowy trunek o takich właściwościach, jak zaplanowałam. Jeśli tak, to wdrażam nowy przepis do produkcji w browarze. 
Oprócz tego opracowuję wytyczne dotyczące produkcji nowych gatunków piwa. Staram się w swoich sugestiach uwzględniać trendy konsumenckie, czyli to, jakie piwa są w danym okresie najchętniej kupowane przez klientów, np. o mniejszej zawartości goryczki, bezalkoholowe, smakowe. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na rodzajach piwa i wiedzieć, w jaki sposób oraz z jakich składników się je produkuje. Muszę znać urządzenia wykorzystywane do wytwarzania piwa, wiedzieć, jak działają i potrafić oceniać ich stan techniczny. Muszę znać się na technologii gorzelniczej, innowacyjnych surowcach browarniczych, słodach podstawowych i specjalnych, technologii warzenia piw górnej i dolnej fermentacji, potrafić oceniać jakość surowców i gotowych produktów oraz znać się na funkcjonowaniu i uruchamianiu browarów w skali przemysłowej i rzemieślniczej. 


Muszę potrafić kontrolować jakość procesów warzenia i produktów końcowych, czyli piw oraz wiedzieć, jak utrzymywać właściwą higienę w browarze, jakie procesy i technologie stosowane są w tej branży. 
Muszę znać się na mikrobiologii browarniczej, wiedzieć, jakie związki odżywcze i antyodżywcze zawarte są w piwie różnego typu, umieć analizować składniki ziaren wykorzystywanych do produkcji słodu, wiedzieć, z jakich gatunków chmielu i zboża oraz typów drożdży można wyprodukować piwo o określonych właściwościach. 
Muszę znać się na składzie chemicznym różnych gatunków piwa oraz potrafić wykorzystywać chromatografię cieczową do analizy surowców i półproduktów piwowarskich. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • innowacyjność,
  • elastyczność w działaniu,
  • umiejętność szybkiego reagowania na nieprzewidziane sytuacje,
  • otwartość na zmiany.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w dużych kompaniach piwowarskich lub w browarach rzemieślniczych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.