Mapa Karier v 4.0.0

Szkoła policealna - czy to dobra alternatywa dla studiów?

Autor: Alicja Maszk; Ostatnia aktualizacja: 21.01.2025

Każda droga rozwoju jest dobra, o ile prowadzi do wyznaczonego celu. Czy jedną z takich ścieżek może być nauka w szkole policealnej? Czym właściwie jest ta instytucja i jakie daje możliwości dalszej edukacji? Czy warto rozważyć kształcenie w szkole policealnej? Sprawdźmy to!

picture

Szkoła policealna - pigułka informacji

Czym jest szkoła policealna?

Zacznijmy od faktów. Najprościej ujmując - szkoła policealna to placówka edukacyjna, która oferuje różnorodny wachlarz możliwości dalszej edukacji absolwentom szkół średnich. 

Co istotne, aby się do niej dostać nie musisz mieć matury, co stanowi kuszącą alternatywę dla osób, którym zależy na szybkim wejściu na rynek pracy. 

W szkole policealnej możesz się kształcić w zawodach, takich jak florysta, technik administracji, informatyk, podolog oraz wielu innych. O szczegółach przeczytasz w kolejnych akapitach.

Szkoła policealna a studia – różnice 

Wykształcenie

Warto zaznaczyć, że edukacja na uczelni wyższej, a w szkole policealnej to dwa zupełnie odmienne obszary. Po ukończeniu szkoły policealnej będziesz nadal posiadać wykształcenie średnie, a po zdaniu określonych egzaminów dodatkowo otrzymasz tytuł technika bądź specjalisty w danym zawodzie. Z kolei finałem nauki na studiach jest uzyskanie wykształcenia wyższego z tytułem licencjata, inżyniera lub magistra. Daje to zupełnie inne możliwości w kontekście kwalifikacji i opcji podjęcia pracy. Zobrazujmy to na kilku przykładach: 

  • lekarz/lekarka - jedyną drogą jest ukończenie Uniwersytetu Medycznego; 
  • nauczyciel(ka) - aby nim zostać także wymagane jest wykształcenie wyższe, choć szkoły policealne oferują naukę w pokrewnych profesjach, takich jak opiekun(ka) w żłobku czy pomoc nauczyciela przedszkola; 
  • trener(ka) personalny(a) - wystarczy ukończyć szkołę policealną, choć wielu przedstawicieli tej branży posiada tytuł magistra, uzyskany na uczelni wyższej, np. Akademii Wychowania Fizycznego.

Czas nauki 

Studia i szkołę policealną różni też czas nauki. 

Studia w Polsce trwają zazwyczaj 5 lat – 3 lata licencjat lub studia inżynierskie i 2 lata studia magisterskie. Niektóre uczelnie, takie jak Uniwersytet Medyczny, oferują naukę na jednolitych studiach 5-letnich (kierunek lekarsko-dentystyczny) lub nawet 6-letnich (kierunek lekarski). 

Nauka w szkole policealnej jest znacznie krótsza i przeważnie trwa między 1 a 2,5 lat. Na przykład kształcenie na kierunku technik informatyk to zazwyczaj 2 lata. Z kolei, aby uzyskać tytuł asystenta osoby niepełnosprawnej, wystarczy rok edukacji. Różnice wynikają z ilości zajęć oraz wymaganego do zrealizowania materiału.

Forma nauki

Szukając dodatkowych atutów szkół policealnych, nie sposób pominąć możliwości łączenia nauki z pracą. Szkoły policealne oferują bowiem edukację w trybie zaocznym, najczęściej w formie zajęć weekendowych. 

W ostatnich latach popularna stała się również możliwość nauki online (m.in. w szkołach takich jak Żak, czy TEB Edukacja).

Szkoła policealna – gdzie ją znajdę?

Najlepszym źródłem informacji jest oczywiście Internet. W celu znalezienia szkoły policealnej, która spełni Twoje oczekiwania edukacyjne oraz lokalizacyjne, zajrzyj na stronę Edu Baza

Szkoły policealne w Polsce - mapa według województw - EduBaza

Warto też porozmawiać ze szkolnym doradcą zawodowym lub pedagogiem, ponieważ mają oni szeroką wiedzę o opcjach kontynuowania nauki w okolicy. 

Popularne są także targi i giełdy szkół. Jeśli Twoja placówka nie uczestniczy w takich inicjatywach edukacyjnych, zawsze możesz sam/sama zgłosić organizatorom chęć wzięcia udziału w evencie. To doskonała okazja na uzyskanie informacji o lokalnych szkołach z pierwszej ręki – od samych uczniów.

W jakich zawodach kształcą szkoły policealne?

Zrobiliśmy dla Ciebie przegląd szkół policealnych w Polsce, aby sprawdzić jakie konkretnie kierunki nauki oferują. Poniżej znajdziesz nasze zestawienie najczęściej oferowanych profili (po kliknięciu w wybrany zawód, przeniesiesz się dokładnego opisu danej profesji w Mapie Karier):

Ścieżki kariery to szczegółowe opisy ponad 800 zawodów, uwzględniające zarówno specyfikę pracy, przydatne przedmioty szkolne, a także przykładowe ścieżki kształcenia, które prowadzą do pracy w danej branży.

Ścieżki kariery w Mapie Karier

Co jeszcze oferują szkoły policealne?

Jeśli nadal masz wrażenie, że żaden z wymienionych powyżej profili nie spełnia Twoich oczekiwań lub szukasz mniej standardowych kierunków kształcenia, poniżej podajemy również listę mniej typowych zawodów, w jakich kształcą niektóre szkoły policealne:

Przedstawiciele różnych zawodów

Brzmi dobrze? To kiedy mogę zacząć?

Większość szkół policealnych organizuje rekrutację dwa razy do roku – we wrześniu i w lutym

A co z opłatami?

Tu także nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część szkół policealnych funkcjonuje jako placówki publiczne, dzięki czemu proponują edukację bezpłatną. Coraz bardziej popularne stają się również szkoły niepubliczne, które są płatne, ale często oferują kierunki bardziej dostosowane do realiów obecnego rynku pracy niż szkoły państwowe. 

Podsumujmy – czy to dobra alternatywa?

Odpowiedź zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Bez wątpienia edukacja w szkole policealnej daje sporo korzyści – szybsze wejście na rynek pracy, możliwość łączenia pracy i nauki, szeroki wybór kierunków kształcenia. Jeśli są to ważne dla Ciebie czynniki, które w dużej mierze determinują Twoją decyzję o dalszej edukacji, to z pewnością szkoła policealna może stanowić dla Ciebie dobrą alternatywę.


Źródła:

https://gumed.edu.pl/378.html

https://teb.pl/oddzialy/d/gdansk/szkoly-policealne/

https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne


Masz pytania dotyczące artykułu? A może chcesz podzielić się własnym doświadczeniem związanym z edukacją w szkole policealnej? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.org


Inne artykuły na blogu, które mogą Ci się spodobać:



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.