Zdjęcie zawodu
W. męska

Kosmetyczka

Wykonuję zabiegi pielęgnacyjne zgodne z potrzebami skóry moich klientów, usuwam zbędne owłosienie, robię makijaże na różne okazje.

Kosmetyczka

Wykonuję zabiegi pielęgnacyjne zgodne z potrzebami skóry moich klientów, usuwam zbędne owłosienie, robię makijaże na różne okazje.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Mam możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji w szkole zawodowej, technikum albo na studiach wyższych. Mogę też brać udział w różnych kursach i szkoleniach organizowanych np. przez firmy produkujące kosmetyki albo urządzenia wykorzystywane do poprawiania urody. Dzięki temu, że ciągle rozwijam swoje umiejętności, zyskuję uznanie klientów, a mój salon kosmetyczny staje się popularny.

Czym się zajmuję?

W mojej pracy dbam o wygląd i samopoczucie moich klientów. Dzięki moim zabiegom zyskują zdrową i gładką skórę piękne i mocne paznokcie oraz gęste, lśniące rzęsy i zadbane brwi. Wykonuję makijaże okolicznościowe i codzienne, robię maseczki upiększające i lecznicze, zabiegi relaksacyjne i zachowujące młodość skóry. Doradzam klientom jak powinni dbać o zdrowie i piękny wygląd. Zawód kosmetyczki wymaga odpowiedzialności, ponieważ zabiegi, które proponuję klientom, mają wpływ na ich organizm. Klienci często oczekują też ode mnie porad dotyczących wizażu i stylizacji, dlatego muszę posiadać zmysł plastyczny i poczucie estetyki, znać się na najnowszych trendach w makijażu oraz mieć wiedzę o kolorystycznych typach urody i proporcjach ludzkiej twarzy. Tylko wtedy klienci będą zadowoleni z wykonanych przeze mnie usług i będą chętnie wracać do mojego salonu. W tym zawodzie kontakty z klientami są bardzo ważne, dlatego muszę być osobą otwartą, a zarazem cierpliwą, dyskretną, empatyczną i umiejącą słuchać. Nieustannie rozwijam swoje umiejętności i śledzę na bieżąco nowości w przemyśle kosmetycznym, dlatego moi klienci wiedzą, że otrzymają u mnie najwyższą jakość usług. 


Co powinnam umieć? 

Muszę posiadać wiedzę z zakresu dermatologii i fizjologii człowieka. Dzięki temu potrafię trafnie ocenić stan skóry klienta i zaproponować mu zabiegi dobrane do jego potrzeb i oczekiwań. W swojej pracy wykorzystuję wiele specjalistycznych urządzeń: do depilacji, peelingu, redukcji cellulitu, zamykania “pajączków” naczyniowych i in., dlatego muszę dobrze znać się na ich obsłudze. 


Aby efekty moich zabiegów były jak najlepsze, muszę wiedzieć, jak właściwie dopasować kosmetyki do problemów skórnych konkretnego klienta. W tym celu muszę znać się na składnikach kosmetyków, przewidywać ich wpływ na skórę oraz to, jak mogą reagować ze sobą nawzajem. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • sumienność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • empatia,
  • wyrozumiałość,
  • kreatywność,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w salonie kosmetycznym, w salonach spa, w gabinetach wizażu, w gabinetach odnowy biologicznej, w salonach piękności, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.