Mapa Karier v 4.0.0

Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Cz. 2: Najciekawsze podcasty

Autor: Jadwiga Stach; Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023

Słuchasz podcastów? To świetny sposób na przyjemne (i pożyteczne) wykorzystanie czasu. Oto podcasty, które Ci polecamy jeśli stoisz przed wyborem drogi zawodowej.

picture

Podcasty to audycje dostępne w sieci, poruszające bardzo różnorodne tematy. W przeciwieństwie do filmów angażują tylko nasz słuch, dlatego możesz ich słuchać podczas spacerów, sprzątania czy joggingu. Wystarczy smartfon lub laptop z dostępem do sieci. Podcasty mogą Ci pomóc, gdy zastanawiasz się nad wyborem szkoły lub drogi zawodowej. Zobacz, które z nich polecamy.

ZawodowyStream

1. #ZawodowyStream

Czy wiesz, że #ZawodowyStream to nie tylko filmy na YouTube? Wywiady z naszymi gośćmi, które trwają około pół godziny, publikujemy także w formie podcastów na takich platformach, jak: 

Polecane odcinki:

Pracownia dziewczyn

2. Pracownia dziewczyn

Anna Siwecka, która tworzy te podcasty, rozmawia z dziewczynami i kobietami o edukacji – szkolnej, akademickiej oraz tej życiowej. Jej rozmówczynie to osoby bardziej i mniej znane, wykonujące rozmaite zawody, o różnych, czasem bardzo „zakręconych" biografiach. Słuchając tych podcastów dowiesz się, jak pracuje się na konkretnym stanowisku, dlaczego rozmówczynie autorki podjęły decyzję (czasem niejedną) o zmianie pracy, jak odnalazły własną drogę i co chciałyby przekazać.

Polecane odcinki:

picture

3. Podcast Ósma-Szesnasta

Jeśli chcesz poznać zakulisowe informacje o ciekawych zawodach, posłuchaj rozmów, które Magdalena Kamanin i Natalia Jaz Jażdżewska przeprowadzają z mieszkankami i mieszkańcami Trójmiasta. Usłyszysz między innymi o drodze, jaką musieli przejść, o sukcesach i porażkach, jasnych i ciemnych stronach ich zawodów. Dowiesz się też, jak według gości tych podcastów można osiągnąć spełnienie w pracy zawodowej.

Polecane odcinki:

Audycja Pasjonauci - Polskie Radio Czwórka

4. Audycja Pasjonauci - Polskie Radio Czwórka

Każdy odcinek tej audycji to nagranie rozmowy, jaką Beata Kwiatkowska lub Adam Smolarek przeprowadzili z interesującą osobą. Ich rozmówcy wykonują rozmaite zawody, są pełni pasji, kreatywni, a praca sprawia im wielką przyjemność, pozwalając realizować marzenia i rozwijać swoje umiejętności. 

Polecane odcinki:

Pasjonaci Marzeń

5. Pasjonaci Marzeń

Twórca tego podcastu, Kacper Prus, rozmawia ze swoimi gośćmi o ich pracy, sukcesach, wyzwaniach, planach na przyszłość. Słuchając tych ciekawych historii możesz poznać tajniki pracy w konkretnych zawodach.

Polecane odcinki:

To się opłaca

6. To się opłaca

Autorka podcastów, Agnieszka Skupieńska, z wykształcenia jest polonistką, pracuje jako freelancerka pisząc teksty na zlecenie. Uczy też innych, jak zarabiać pracując online i prowadzi własny sklep internetowy z akcesoriami barmańskimi. Odcinki mające w nazwie „Kulisy pracy” to interesujące rozmowy z ciekawymi ludźmi, przedstawicielami rozmaitych zawodów. Możesz się z nich dowiedzieć, czym zajmują się goście autorki, jak to się stało, że pracują w danym zawodzie, czy każdy może wykonywać taką pracę oraz jakie są jej plusy i minusy. 

Polecane odcinki:

Zawodowcy.fm

7. Zawodowcy.fm

Twórcy tych podcastów, Karol Stryja i Mariusz Fijka, przeprowadzają wywiady z przedstawicielami różnych zawodów. Chcą znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego ludzie robią to, co robią? Z poszczególnych odcinków możesz dowiedzieć się, na czym polega praca w danym zawodzie, jak wyglądają codzienne obowiązki oraz z jakimi problemami i wyzwaniami trzeba się zmierzyć. Goście mówią też o tym, dlaczego wybrali taki zawód i jak go zdobyć.  

Polecane odcinki:

Co Robić w Życiu?

8. Co Robić w Życiu? 

Jeśli nie wiesz, czym chcesz się zajmować, nie masz pomysłu na swoją zawodową przyszłość albo zastanawiasz się, czy łatwo Ci będzie odnaleźć się na rynku pracy po skończeniu konkretnych studiów, te podcasty mogą Ci pomóc. Ich twórczyni, doradczyni zawodowa i edukacyjna Magda Mitrofaniuk, rozmawia z ludźmi wykonującymi różne zawody pytając o zakres i warunki ich pracy, kierunki rozwoju oraz ścieżkę kariery. Słuchając poszczególnych odcinków dowiesz się też, jaka jest sytuacja przedstawicieli danego zawodu na rynku pracy, jakie cechy charakteru przydają się w tym zawodzie, co lubią i czego nie lubią w swojej pracy zaproszeni goście. Podcasty Co robić w życiu? poruszają też takie tematy, jak: zawody przyszłości, przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, czy motywacja do pracy. 

Polecane odcinki:


Pamiętaj o tym, że goście podcastów opisują własne doświadczenia z pracy w konkretnym zawodzie. Osoba zatrudniona na takim samym stanowisku w innej firmie może mieć trochę inne obowiązki oraz dostrzegać odmienne plusy i minusy tej profesji. Dlatego, choć te wywiady są wartościowe i ciekawe, warto szukać informacji o interesującym Cię zawodzie także w innych miejscach. Na przykład oglądając ciekawe kanały na YouTube, o których możesz przeczytać tutaj.


Inne artykuły w Strefie Młodzieży, które mogą Ci się spodobać:


Masz pytania dotyczące artykułu? A może masz pomysł na temat kolejnego wpisu? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.orgTekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.