Buduję sieci i instalacje gazowe.
Dzięki mojej pracy gaz nie zagraża mieszkańcom terenów, przez które jest przesyłany, instalacje gazowe są dobrze podłączone, a my wszyscy możemy ogrzewać gazem domy, biura, zakłady produkcyjne, gotować na kuchenkach gazowych, podgrzewać gazem wodę w instalacjach sanitarnych,…
Gaz ziemny to jedno z najpopularniejszych paliw. Służy nam do ogrzewania pomieszczeń, gotowania na kuchenkach gazowych, w piecach chlebowych, ogrzewania wody. Jest też wykorzystywany w wielu procesach produkcyjnych. Tam, gdzie jest potrzebny dostarczają go sieci gazowe. Budową i remontem tych sieci oraz instalacji gazowych zajmuje się fachowiec taki jak ja. Na czym polega moja praca?
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na fizyce, żeby wiedzieć, jakiego przekroju powinny być rury doprowadzające gaz do poszczególnych budynków, a jakiego te, które tworzą rurociągi dostarczające gaz do większego obszaru, np. miasta, dzielnicy, żeby wytrzymać określone ciśnienie przesyłanego nimi gazu, znać się na rodzajach materiałów, z których są wykonywane rury, zawory, i inne elementy instalacji i sieci gazowych, żeby np. wiedzieć, jakimi metodami i w jakich warunkach należy je łączyć, by uzyskać trwały, szczelny przewód i gdzie należy zakładać elementy redukujące ciśnienie. Muszę umieć dobierać odpowiednie narzędzia i metody do ich montażu, konserwacji i naprawy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć pracę w firmach zajmujących się produkowaniem, przetwarzaniem i przesyłaniem gazu; montujących instalacje gazowe w domach mieszkalnych, zakładach pracy, w przedsiębiorstwach budujących i remontujących sieci gazowe, mogę też założyć własną działalność.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.