Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Ślusarz

Naprawiam mechanizmy metalowe, dorabiam klucze.

Ślusarz

Naprawiam mechanizmy metalowe, dorabiam klucze.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dorabiając klucze, reperując zepsute zamki, regulując zawiasy, czy przywracając do życia urządzenia gospodarstwa domowego sprawiam, że życie moich klientów staje się łatwiejsze. Z kolei jeśli pracuję w zakładzie produkcyjnym, dbam o sprawne działanie wszystkich maszyn, które są tam używane. Dzięki mnie produkcja może przebiegać bez przestojów, a gdy przytrafi się awaria, umiem ją sprawnie usunąć, co sprawia mi wielką satysfakcję.

Czym się zajmuję?

Czyszczę i naprawiam zepsute sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak pralki, maszyny do szycia, wentylatory, roboty kuchenne, młynki, odkurzacze, oraz wózki, rowery, zamki, zawiasy, zasuwy i metalowe ogrodzenia, bywa, że dorabiam klucze. Mogę też zajmować się konserwacją i naprawą różnego typu maszyn, taśm produkcyjnych, wykonywaniem z metalu części zamiennych, które zastępują zużyte lub zepsute elementy, wytwarzaniem metalowych narzędzi. 


Zaczynając naprawę najpierw szukam przyczyn usterki, następnie demontuję uszkodzone elementy i sprawdzam, czy da się je naprawić, czy też wymagają wymiany. Często muszę najpierw rozłożyć maszynę na części, aby ocenić, co dokładnie się zepsuło, albo móc np. wyklepać pogięte elementy. Bywa, że sam muszę dorobić uszkodzoną część, którą trzeba wymienić. Do moich zadań należy też konserwacja sprzętu, który jest pod moją opieką. 


Co powinienem umieć?

Muszę wiedzieć, jak posługiwać się specjalistycznymi narzędziami i sprzętem: szlifierki pneumatyczne, ściernice krzemowe, pilniki, palnik acetylenowo-tlenowy, młotki, wybijaki, piły do metalu, nożyce i wycinaki, suwmiarki, średnicówki, kątomierze, wiertarki ręczne i stołowe, lutownice, gwintowniki. Muszę potrafić dobrać właściwe narzędzia i urządzenia do rodzaju wykonywanej pracy oraz wiedzieć, jak bezpiecznie ich używać. Muszę też przestrzegać w pracy zasad BHP, nosić odzież ochronną, okulary ochronne czy słuchawki wygłuszające huk maszyn. 


Części, które tego wymagają, pokrywam farbami antykorozyjnymi, czyli zapobiegającymi rdzewieniu, oraz smarami poślizgowymi, ułatwiającymi pracę ruchomych elementów, a do polerowania używam past polerskich, dlatego muszę znać się na rodzajach tych substancji chemicznych i wiedzieć, które są przydatne w określonych warunkach, np. na mrozie albo w wilgoci, a które mogłyby tylko zaszkodzić urządzeniom. Muszę też wiedzieć, których pod żadnym pozorem nie wolno ze sobą mieszać, bo w najlepszym razie tracą swoje właściwości a w najgorszym mogą stać się źródłem trujących wyziewów. 
Muszę znać rodzaje materiałów, z których wykonane są naprawiane przeze mnie urządzenia i maszyny, np. stal, żeliwo, tworzywa sztuczne, znać ich właściwości, np. wytrzymałość, podatność na korozję, giętkość, sprężystość, oraz wiedzieć, jakimi narzędziami mogę się posługiwać podczas pracy z konkretnymi materiałami. 
Potrzebuję także znajomości matematyki i fizyki, żebym mógł precyzyjnie obliczać wymiary potrzebnych części i ilość materiałów niezbędnych do ich wykonania, ocenić, jakich materiałów powinienem użyć, czym mogę je skutecznie połączyć i jak np. ochronić przed korozją i nadmiernym zużyciem, a także kalkulować koszty wykonania naprawy lub konserwacji urządzeń i maszyn. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • zdolności techniczne.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w warsztacie ślusarskim albo w fabrykach, hutach i innych zakładach pracy.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.