Z owocami mojej pracy stykasz się codziennie. Otwierając książkę, wyciągając ze skrzynki ulotkę reklamową czy patrząc na wielki plakat reklamujący najnowsze, kinowe produkcje. Książka, ulotka, plakat i wiele jeszcze innych rzeczy – to wszystko nie mogłoby powstać bez mojego udziału.
Jestem specjalistą, który prowadzi i nadzoruje proces drukowania na maszynach drukujących. Do moich obowiązków należy m. in. przygotowanie maszyn i materiałów drukarskich, obsługa maszyn drukujących, a także kontrola i ocena zarówno samego procesu drukowania jak i jakości końcowych produktów poligraficznych, czyli tego, co wychodzi spod maszyny drukarskiej.
Do moich zadań należy także ocena estetyki i kompozycji wykonywanych produktów poligraficznych oraz jakości odbitek drukarskich. W mojej pracy wykorzystuję wiele maszyn i urządzeń, nie tylko różne typy maszyn drukarskich, ale także formy drukowe, komputery, drukarki, skanery, projektory multimedialne, spektrofotometr, densytometr, przyrządy kontrolno-pomiarowe.
Co powinienem umieć?
By dobrze wykonywać swoją pracę muszę umieć odczytywać rysunki techniczne oraz dokumentację techniczną i technologiczną, znać budowę i zasady działania maszyn drukujących oraz urządzeń pomocniczych, a także sporządzać szkice części tych maszyn, rozróżniać i przygotowywać podłoża i farby do drukowania.
Oprócz tego muszę wiedzieć, jakie są podstawowe i dodatkowe techniki drukowania, potrafić przygotowywać i obsługiwać maszyny drukujące, określać zasady drukowania nakładu, obsługiwać systemy sterowania procesem drukowania oraz urządzenia i przyrządy kontrolno-pomiarowe, dzięki którym kontroluje się przebieg tego procesu, a w razie potrzeby umieć skorygować parametry druku.
Muszę też znać zasady wykonywania form drukarskich i samemu potrafić wykonać np. formy do drukowania offsetowego i wywołać je, jak również uszlachetniać druki, określać przyczyny powstawania wad odbitek drukarskich i wiedzieć, jak można je usuwać.
Muszę świetnie znać się na rozmaitych materiałach, na których wykonuje się nadruki i wiedzieć, jakie typy farb i jakie techniki należy zastosować w przypadku każdego z nich, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Muszę też umieć posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi, bo w pracy często wykorzystuję techniki komputerowego wspomagania procesów drukarskich.
Pracuję często w długotrwałym kontakcie z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, w hałasie i wysokiej temperaturze. Dlatego ważne, bym przestrzegał przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska i organizował stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii.
Muszę znać normy i zasady obsługi maszyn drukujących, a także umieć udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy. Jeśli pracuję na własny rachunek muszę też wiedzieć, jak planować działalność gospodarczą.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- podzielność uwagi,
- umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
- zręczność,
- spostrzegawczość,
- wrażliwość estetyczna,
- samokontrola,
- zdolności techniczne.
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w zakładach przemysłu poligraficznego, drukarniach albo rzemieślniczych zakładach poligraficznych.