Zdjęcie zawodu
W. męska

Instruktorka jazdy konnej

Uczę dzieci i dorosłych jeździć konno oraz pokazuję im jak należy dbać o konie.

Instruktorka jazdy konnej

Uczę dzieci i dorosłych jeździć konno oraz pokazuję im jak należy dbać o konie.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

W moim zawodzie łączę przyjemność, jaką daje praca z końmi, z nauczaniem adeptów jeździectwa. Dzięki zajęciom, które prowadzę, moi uczniowie odkrywają radość płynącą z jazdy konnej i aktywnego ruchu na świeżym powietrzu. Uczą się też szacunku do tych pięknych zwierząt i dbania o nie. Cieszę się, że mogę przekazywać uczniom moją wiedzę i dzielić się z nimi moją pasją.

Czym się zajmuję?

Uczę dzieci i dorosłych, jak utrzymać się na koniu, jak sprawić, by nas słuchał i wykonywał nasze polecenia, ale także tego, jak dbać o zwierzę, jak je poprawnie czyścić i karmić. Oczywiście sama też opiekuję się końmi, doglądam ich i dbam, by miały wszystko, czego im potrzeba. Osoby, które przychodzą na kurs jazdy konnej uczę, jak należy postępować z końmi, co te zwierzęta lubią, a czego nie lubią, wyjaśniam, jak należy osiodłać i rozsiodłać konia oraz pokazuję, jak pielęgnować sierść wierzchowców, ich grzywę, kopyta.


Przed rozpoczęciem zajęć układam ich harmonogram, oraz sprawdzam, jak czują się konie, które mają brać udział w zajęciach - niespokojne, przestraszone lub chore zwierzęta nie są dopuszczane do kontaktu z jeźdźcami, zwłaszcza początkującymi. Kontroluję też stan techniczny siodeł, uzd, koziołków, stojaków i innego sprzętu, którego będę używać.
Uczę moich uczniów, jak wsiadać na konia, jak zachować właściwą postawę podczas jazdy i jak wydawać koniowi polecenia, które zrozumie, dotyczące prędkości jazdy, kierunku, zatrzymywania się, przeskakiwania przez przeszkody. Zalecam moim uczniom wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, dzięki którym będą rozwijać swoje umiejętności jeździeckie. Oceniam postępy jeźdźców, zachęcam ich do wytrwałych treningów i pokazuję, w jaki sposób mogą lepiej zrozumieć swojego wierzchowca.


Co powinnam umieć? 

Żeby bezpiecznie jeździć konno trzeba znać przepisy jeździeckie oraz kodeks drogowy, jeśli jeździec porusza się po drodze, dlatego muszę nauczyć tych przepisów wszystkich adeptów jeździectwa.


Czasami podczas zajęć zdarzają się drobne kontuzje, otarcia, dlatego muszę znać się na udzielaniu pierwszej pomocy, żeby móc w razie potrzeby opatrywać moich uczniów.
Żeby dobrze wykonywać ten zawód sama muszę świetnie jeździć konno, mieć dobrą kondycję fizyczną, być spostrzegawczą i mieć podzielną uwagę. Powinnam także łatwo nawiązywać kontakty oraz jasno i zrozumiale tłumaczyć uczniom zasady obchodzenia się z końmi, przepisy jeździeckie.
Pracując na co dzień z końmi muszę znać się na ich rasach, budowie anatomicznej, fizjologii, sposobach pielęgnacji, utrzymywaniu czystości w stajniach. Muszę też umieć rozpoznawać stan psychiczny i fizyczny wierzchowców, wiedzieć, czym je karmić i jak szkolić, żeby były posłuszne i chętnie wykonywały polecenia jeźdźców.
W mojej pracy przydaje się też wiedza z matematyki i fizyk, bo dzięki niej wiem, z jakiej odległości koń powinien się wybić i pod jakim kątem skakać, żeby przeskoczyć przeszkodę o konkretnej wysokości i szerokości oraz jaką pozycje powinien przyjmować jeździec podczas jazdy z różną prędkością, aby utrzymać się na końskim grzbiecie.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • podzielność uwagi,
  • empatia,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • wytrwałość,
  • dokładność,
  • opanowanie,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w stadninach koni, klubach jeździeckich, gospodarstwach agroturystycznych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.