Zdjęcie zawodu
W. męska

Treserka psów

Prowadzę zajęcia dla psów i ich właścicieli, ucząc psy właściwych zachowań.

Treserka psów

Prowadzę zajęcia dla psów i ich właścicieli, ucząc psy właściwych zachowań.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy właściciele psów uczą się, jak powinni postępować ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, żeby ci ich słuchali, lepiej rozumieją zwierzę i wiedzą, jak je motywować do właściwych zachowań. Psy po uczestnictwie w moich zajęciach stają się bardziej opanowane, posłuszne i nabierają lepszych manier. Jeśli mają talent, mogę zrobić z nich prawdziwe gwiazdy programów agility.

Czym się zajmuję?

Prowadzę zajęcia dla psów i ich właścicieli. Uczę psy właściwych zachowań, posłuszeństwa opiekunom: np. spokojnego chodzenia przy nodze podczas spacerów, wracania na zawołanie, nieagresji wobec innych zwierząt, np. psów spotykanych w parku, zwierząt w gospodarstwie rolnym, kotów przechodzących za płotem. Przyzwyczajam psy do właściwego reagowania na komendy, takie jak: siad, leżeć, zostaw, do nogi, zostań. Jeśli właściciele czworonogów chcą, żeby ich pupile startowały w psich zawodach sportowych, przyuczam je do tego trenując z nimi pokonywanie torów przeszkód, biegi przełajowe, wyścigi, aportowanie.


Uważnie obserwuję psy podczas zajęć i na podstawie ich zachowania oceniam, czego im potrzeba. Jeśli zauważę objawy sugerujące, że na złe zachowanie psa może odpowiadać jakaś choroba, zalecam właścicielowi wizytę u weterynarza. Czasem pies zachowuje się nietypowo dla jego rasy albo jest bardzo agresywny. W takim przypadku proponuję wizytę u zoopsychologa, czyli specjalisty od zachowań zwierząt. Podczas zajęć uczę i psa, i jego właściciela.
Psa przyzwyczajam do wykonywania poleceń człowieka, a właścicielowi mówię, jak powinien postępować z psem, żeby ten go słuchał. Pies w nagrodę za dobre wykonanie polecenia dostaje zwykle jakiś psi przysmak. Właściciel nabywa praktycznych umiejętności: wydawania komend, nagradzania psa, używania odpowiedniego tonu głosu, reagowania na sytuacje, kiedy pies jest nieposłuszny, zachęcania leniwego psa do aktywności fizycznej.


Co powinnam umieć?

Muszę znać się na rasach psów, ich typowych zachowaniach oraz budowie anatomicznej, żeby móc ocenić, które reakcje są typowe, a które mogą wynikać np. z problemów zdrowotnych. Czasem określam, czy pies danej rasy będzie nadawał się do udziału w psich zawodach sportowych. Doradzam też osobom, które dopiero zamierzają przygarnąć czworonoga, jaki byłby najlepiej dopasowany do ich stylu życia, warunków mieszkaniowych, charakteru, ilości wolnego czasu.


W mojej pracy ważna jest wiedza o wpływie żywienia na zachowanie psów, bo pozwala mi ona rozpoznawać problemy wynikające z niewłaściwej diety. Dzięki tej wiedzy mogę zasugerować właścicielom psów zmianę karmy na inną, lepiej dopasowaną do potrzeb ich pupili. Prowadzę zajęcia z psami o różnych temperamentach i zróżnicowanej psychice; w każdym muszę potrafić rozwijać umiejętności poznawcze i społeczne, stabilność emocjonalną i kondycję fizyczną, rozpoznawać indywidualne potrzeby czworonoga, uczyć psy odpowiedniego reagowania na komendy i wyrabiać u nich dobre nawyki; przygotowywać zwierzęta do udziału w psich zawodach sportowych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • spostrzegawczość,
  • umiejętność skoncentrowania na pracy,
  • cierpliwość,
  • wytrwałość,
  • empatia,
  • wyrozumiałość,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność obserwowania i logicznego analizowania.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmie zajmującej się szkoleniem psów, w schronisku dla zwierząt, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.