Zdjęcie zawodu
W. męska

Instruktorka sztuki walki

Prowadzę zajęcia uczące konkretnej sztuki walki. Do moich obowiązków należy opracowanie programu zajęć oraz wybranie najlepszych sposobów nauczania moich podopiecznych.

Instruktorka sztuki walki

Prowadzę zajęcia uczące konkretnej sztuki walki. Do moich obowiązków należy opracowanie programu zajęć oraz wybranie najlepszych sposobów nauczania moich podopiecznych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, ponieważ nie tylko szkolę nowych zawodników, ale też ciągle dbam o rozwijanie swoich umiejętności. Nagrody, jakie zdobywają moi podopieczni na różnych zawodach, są dla mnie powodem do dumy i satysfakcji z wykonywanej pracy. Poza tym szkoląc innych sama też - chcąc nie chcąc - muszę dbać o kondycję, dlatego nigdy nie mam problemów z dogonieniem tramwaju czy wejściem na 4. piętro.

Czym się zajmuję?

Prowadzę zajęcia z uczniami w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. W zależności od tego, co sama trenowałam i w czym jestem najlepsza mogę uczyć np. aikido, ju-jitsu, taekwon-do, judo, kyokushin, karate tsunami, tajskiego boksu czy kick-boxingu. Przekazuję moim uczniom wiedzę o stylu tej sztuki walki, najskuteczniejszych strategiach, układach ciosów, rzutów czy uderzeń, które się w niej stosuje. Do moich obowiązków należy opracowanie programu zajęć oraz wybranie najlepszych sposobów nauczania moich podopiecznych. Sprawdzam też sprawność fizyczną i umiejętności przyszłych uczestników zajęć i dobieram ich w grupy o podobnym stopniu zaawansowania. W niektórych sztukach walki używa się akcesoriów, takich jak ochraniacze, maski, miecze lub kije, którymi się walczy, dlatego dbam o to, aby wszyscy zawodnicy, których trenuję, byli w nie wyposażeni. 


Przygotowuję także sprzęt sportowy potrzebny podczas zajęć, np. manekiny treningowe, maty na podłogę, maty do nauki rzutów i upadków, materace ochronne na ściany sali treningowej. W trakcie treningów nie tylko pokazuję uczniom, jak prawidłowo wykonywać wszystkie elementy walki, ale też uczę ich dyscypliny, cierpliwości i wytrwałości, systematycznego rozwijania swoich umiejętności oraz szacunku dla przeciwników. Przygotowuję ich także do osiągania kolejnych stopni zaawansowania w konkretnej sztuce walki oraz przeprowadzam egzaminy, podczas których oceniam poziom wyszkolenia uczestników moich zajęć. Oprócz tego jeżdżę z moimi podopiecznymi na zawody, olimpiady i inne imprezy sportowe, podczas których prezentują swoje umiejętności oraz mają szanse na zdobycie medali. Czasami sama występuję z moimi uczniami podczas rozmaitych festynów i pokazów prezentujących różne sztuki walki. To dobra okazja do zdobycia nowych uczniów. 


Co powinnam umieć? 

Żeby móc pracować w tym zawodzie muszę ukończyć kurs instruktora sztuk walki, dobrze znać się na konkretnej sztuce walki, której uczę moich podopiecznych, oraz  wiedzieć, jak prowadzić treningi, żeby jak najlepiej rozwijać umiejętności moich uczniów. 


Muszę też znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, żeby w razie potrzeby móc pomóc uczestnikom treningów, którzy doznają urazu lub kontuzji, albo po prostu źle się poczują. 
Znajomość anatomii i fizjologii człowieka, a zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego, przydaje mi się podczas prowadzenia treningów, bo dzięki niej wiem, jak należy wykonywać konkretne ciosy lub rzuty, żeby uniknąć kontuzji, oraz jak dbać o rozwój mięśni, których sprawność jest kluczowa w konkretnej sztuce walki, i przy udzielaniu pierwszej pomocy. Przydaje się też wiedza o odżywkach regeneracyjnych i wartościowej diecie, pozwalającej osiągać lepsze wyniki. 
Wiedza o siłach, jakie działają na ludzki organizm podczas treningów, pomaga mi zapobiegać kontuzjom, jakie mogą się zdarzyć moim podopiecznym, oraz np. uczyć ich jak można powalić na ziemię silniejszego i cięższego przeciwnika wykorzystując jego własną masę czy ułożenie ciała. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność na stres,
  • dokładność,
  • empatia,
  • wyrozumiałość,
  • sumienność,
  • szybki refleks,
  • wytrwałość,
  • kreatywność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w szkole sztuk walki, albo założyć własną.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.