Zdjęcie zawodu
W. męska

Instruktorka fitness

Przygotowuję i prowadzę zajęcia fitness dla uczestników w różnym wieku oraz o różnej kondycji.

Instruktorka fitness

Przygotowuję i prowadzę zajęcia fitness dla uczestników w różnym wieku oraz o różnej kondycji.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dbając o zdrowie i sprawność fizyczną innych jednocześnie dbam o siebie – jestem w ciągłym ruchu, uczę się coraz to nowych ćwiczeń, ciągle powiększam swoją wiedzę i doświadczenie. Cieszą mnie postępy i sukcesy uczestników moich zajęć. Wiem, że ta praca pozwoli mi zachować dobrą kondycję przez długie lata.

Czym się zajmuję?

W mojej pracy prowadzę zajęcia ruchowo-sportowe dla zapisanych uczestników według przygotowanego wcześniej przeze mnie programu. Wszystkim ćwiczeniom towarzyszy odpowiednio dobrana muzyka, dlatego muszę mieć wyczucie rytmu oraz wiedzieć jakie utwory muzyczne pasują do konkretnych rodzajów ćwiczeń. 


Przygotowując się do zajęć najpierw opracowuję ich konspekt uwzględniając liczbę uczestników, ich wiek, kondycję i cele, jakie chcą osiągnąć. Mogę prowadzić zajęcia wymagające dużego wysiłku, ale także odprężające czy korekcyjne. Swoją pracę mogę wykonywać w różnych miejscach: na salach gimnastycznych, na boiskach, ścieżkach zdrowia, w siłowniach, zależnie od rodzaju zajęć. 


Co powinnam umieć? 

Niektóre zajęcia wymagają użycia odpowiedniego sprzętu sportowego, dlatego muszę znać się na obsłudze bieżni, rowerów stacjonarnych czy stanowisk do ćwiczeń siłowych, żeby wiedzieć, jak ich poprawnie używać i nauczyć tego uczestników moich zajęć. 


Podczas treningu muszę dbać o bezpieczeństwo uczestników, chronić ich przed kontuzjami i urazami. W tym celu muszę mieć wiedzę o układzie ruchu człowieka, o budowie i prawidłowym funkcjonowaniu ludzkich mięśni, ścięgien i stawów, a także uważnie obserwować grupę, zwracać uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczeń i dostosowywać poziom trudności do możliwości osób obecnych na zajęciach. 
Żeby dobrze wykonywać ten zawód muszę też mieć wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, które wspomaga wysiłek fizyczny i orientować się, jak działają różne dostępne na rynku suplementy diety. Ta wiedza pozwala mi mądrze wspierać uczestników zajęć w ich dążeniu do poprawy kondycji, sprawności fizycznej i utrzymania zgrabnej sylwetki. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • empatia,
  • wyrozumiałość,
  • sumienność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność na stres,
  • odpowiedzialność,
  • samodzielność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w klubach fitness, siłowniach, ośrodkach SPA i odnowy biologicznej, hotelach, domach wczasowych, ośrodkach sportowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.