Zdjęcie zawodu
W. męska

Trenerka sportu

Trenuję zawodników profesjonalnych i amatorskich.

Trenerka sportu

Trenuję zawodników profesjonalnych i amatorskich.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracuję z zawodnikami o różnych umiejętnościach, niektórzy są bardziej, a inni mniej utalentowani, dlatego w mojej pracy nie ma miejsca na nudę i monotonię. Sukcesy moich podopiecznych są także moimi sukcesami. Dzięki naszej wspólnej pracy oni zdobywają medale, a ja cieszę się sławą dobrego trenera.

Czym się zajmuję?

Każda trenerka ma konkretną specjalizację, czyli zajmuje się trenowaniem zawodników tylko jednej dyscypliny sportowej, może to być piłka nożna, boks, karate, pchnięcie kulą,…, uprawiających sport wyczynowo albo rekreacyjnie, zwykle ma też pod opieką osoby w konkretnej grupie wiekowej: dzieci, młodzież, dorośli. 


Do moich obowiązków należy planowanie i prowadzenie treningów dla moich podopiecznych, najczęściej w określonych cyklach. Jeśli trenuję zawodowych sportowców, muszę przygotować dla nich długoletni plan, obejmujący przygotowanie do ważnych imprez sportowych, takich jak mistrzostwa Polski i Europy, Igrzyska Olimpijskie. W takim przypadku muszę tak ułożyć plan treningów, aby zawodnicy osiągnęli najwyższą formę i umiejętności podczas konkretnych zawodów. Trenując zawodników zajmujących się sportem amatorsko i rekreacyjnie, skupiam się na rozwijaniu w nich miłości do sportu i podnoszeniu ich sprawności fizycznej. W obu przypadkach muszę tak wybierać ćwiczenia wykonywane na treningach, ich rodzaj, czas trwania i intensywność, żeby zawodnicy jak najlepiej rozwijali swoje umiejętności. 
Dobry sportowiec nie tylko ciężko ćwiczy, ale też potrafi mądrze odpoczywać. Ciało i psychika zawodnika muszą się zregenerować po wyczerpujących treningach oraz rywalizacji w zawodach sportowych. Muszę więc dobrze planować odpoczynek moich podopiecznych, aby było w nim miejsce na badania lekarskie, odnowę biologiczną, leczenie ewentualnych kontuzji. 
Żeby moi podopieczni odnosili sukcesy w swojej dyscyplinie, muszę zadbać również o ich psychiczne przygotowanie do zawodów – nauczyć ich jak się mobilizować i relaksować przed startem i jak przeżywać porażki tak, aby ich nie załamywały, a raczej były źródłem wiedzy o tym, gdzie popełnili błąd i co muszą zrobić, by w przyszłości unikać podobnych. Jeżdżąc z moimi podopiecznymi na zawody cieszę się z ich sukcesów, wiedząc że osiągnęli je dzięki naszej wspólnej pracy. Widok mojego zawodnika na najwyższym stopniu podium to dla mnie największa nagroda. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na konkretnej dyscyplinie sportu, której uczę: wiedzieć, jakie przepisy w niej obowiązują, jakie są przepisowe stroje sportowe, jak się prowadzi rozgrywki, znać sposoby zdobywania punktów przez zawodnika albo drużynę, przewinienia i kary, jakie może nałożyć na zawodnika sędzia. 


Muszę znać się na budowie ludzkiego ciała, zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego, ale także oddechowego i krążenia, żeby wybierać ćwiczenia najlepiej i najskuteczniej poprawiające wydolność organizmu konkretnego sportowca i rozwijające te grupy mięśni, których sprawność gwarantuje powodzenie w konkretnej dyscyplinie sportu. 
Podczas treningów korzystam z wielu urządzeń i przyrządów przydatnych w rozwijaniu sprawności fizycznej: drabinki, piłki sportowe, materace gimnastyczne, i mierzeniu wyników: steppery, bieżnie elektroniczne, cykloergometry, dlatego muszę umieć właściwie ich używać. 
Czasami zdarzają się zawodnicy, którzy za wszelką cenę chcą wygrać i sięgają po niedozwolone substancje, które podnoszą ich siłę czy wytrzymałość, dlatego muszę znać się na środkach dopingujących i ich działaniu, żeby rozpoznać czy i jakie dany zawodnik stosuje, oraz na przepisach antydopingowych: wiedzieć, jakie środki są zakazane, jakie badania musi wykonać zawodnik przed przystąpieniem do zawodów i w ich trakcie. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • sumienność,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • szybki refleks,
  • umiejętność motywowania podopiecznych,
  • empatia,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w klubach i federacjach sportowych, ośrodkach rekreacyjnych i sportowych, a także, po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela, w szkołach lub innych placówkach oświatowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.