ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Chirurg

Przeprowadzam operacje ratujące życie i zdrowie pacjentów.

Chirurg

Przeprowadzam operacje ratujące życie i zdrowie pacjentów.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Nierzadko ratuję ludziom życie. Ale nawet jeśli przynoszę im tylko ulgę w cierpieniu, wdzięczność i szacunek pacjentów dają mi motywację do dalszej pracy. Całe życie poszerzam swoją wiedzę o nowe odkrycia i metody leczenia, aby być lepszym lekarzem i pomóc jak największej liczbie ludzi.

Czym się zajmuję?

Moja praca to nie tylko mój zawód, ale też pasja. Jako chirurg przeprowadzam operacje ratujące zdrowie i życie moich pacjentów. W ten sposób leczę ostre i przewlekłe choroby, urazy, wady wrodzone, pomagam też ludziom poszkodowanym w wypadkach. Najpierw muszę określić, czy i jakiego zabiegu potrzebuje pacjent, dlatego przeprowadzam z nim dokładny wywiad lekarski, jeśli chory jest przytomny, i badam go, dokładnie czytam też jego dokumentację medyczną. Interesuje mnie historia choroby, zażywane lekarstwa, reakcja organizmu chorego na konkretne składniki leków. To pozwala mi na ustalenie jaki zabieg mam wykonać, aby wyleczyć konkretnego chorego, jakie jest ryzyko z nim związane oraz jaki sposób operacji będzie w danym przypadku najlepszy.


Przed rozpoczęciem operacji pacjent zostaje przewieziony na specjalny blok operacyjny, a ja sprawdzam, czy wszystkie potrzebne narzędzia i urządzenia są odpowiednio przygotowane - zdezynfekowane i wysterylizowane. Jeśli do szpitala trafia pacjent w ciężkim stanie, muszę natychmiast przystąpić do operacji, nawet jeśli jest środek nocy. Podczas zabiegu posługuję się takimi narzędziami, jak: skalpel, nożyczki chirurgiczne, pincety, kleszczyki, klemy, imadła, igły, szwy, staplery, haki chirurgiczne. Współpracuję z anestezjologiem i pielęgniarkami, szczególnie trudne i skomplikowane operacje wykonuję razem z innymi chirurgami.
W trakcie operacji usuwam ciała obce, wycinam zmiany skórne, pobieram materiał biologiczny do badań laboratoryjnych, wycinam chore organy lub ich fragmenty, wykonuję nakłucia diagnostyczne i lecznicze, wenesekcje, intubacje, tracheotomie, cewnikowanie pęcherza moczowego, oczyszczam i zszywam rany. Opiekuję się też chorymi po operacjach, dbając o to, żeby rany dobrze się goiły, przepisuję pacjentom leki i zabiegi rehabilitacyjne, aby w pełni doszli do zdrowia, usuwam także szwy. Nierzadko pracuję w pośpiechu i pozycji stojącej przez wiele godzin. Wszystko, po to, żeby uratować czyjeś zdrowie i życie.


Co powinienem umieć?

Muszę wiedzieć, jak jest zbudowane i jak funkcjonuje ciało człowieka oraz znać mechanikę organizmu człowieka i rozumieć fizyczne podstawy metod diagnostycznych, aby umieć analizować wyniki badań. 


Muszę znać działanie substancji chemicznych na organizm człowieka oraz zachodzące w nim reakcje, muszę umieć obliczać dawki leków i czas ich działania. 
Muszę przestrzegać kodeksu etyki lekarskiej, w którym przyrzekam strzec życia pacjentów niezależnie od rasy, religii, narodowości, poglądów politycznych, stanu majątkowego i zachować tajemnicę lekarską nawet po ich śmierci. 
Muszę znać wskazania i przeciwskazania do operacji planowanych i wykonywanych w trybie pilnym, potrafić przygotowywać pacjenta do operacji i znieczulenia, oceniać ryzyko związane z przeprowadzeniem konkretnych zabiegów. Muszę wiedzieć, jak ratować życie i zdrowie pacjentów z urazami klatki piersiowej i brzucha, głowy, uszkodzonymi narządami wewnętrznymi, nerwami, tkankami miękkimi, złamaniami otwartymi i zamkniętymi, muszę też znać techniki zakładania opatrunków gipsowych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • opanowanie,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • dyskrecja,
  • cierpliwość,
  • sumienność,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • szybki refleks,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność wyciągania logicznych wniosków z przeprowadzonych obserwacji,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w publicznych i niepublicznych szpitalach, przychodniach, ośrodkach zdrowia,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.