Prowadzę wykopaliska; odkrywam starożytne ruiny i cenne zabytki.
W mojej pracy mam do czynienia z pięknymi, zabytkowymi przedmiotami, często jestem pierwszą osobą, która ogląda je po setkach lat leżenia w ziemi. Dzięki wytrwałej pracy mam szansę dokonać ważnego odkrycia, które może zmienić naszą dotychczasową wiedzę o historii świata.
Wykopaliska to ciężka i żmudna praca. Długie godziny spędzane na kopaniu i przesiewaniu ziemi w piekącym słońcu albo w strugach deszczu, przeciskanie się przez wąskie korytarze zapomnianych budowli, czasem nawet nurkowanie pod wodą, wszystko to wymaga ode mnie dużej sprawności fizycznej, a także wielkiej cierpliwości i dokładności. Nie mogę przecież przegapić niczego, żadnej wskazówki skrytej pod warstwami gleby czy widocznej np. tylko z powietrza, na specjalnych zdjęciach. Nagrodą są wspaniałe odkrycia: piękne i wartościowe ozdoby, broń, grobowiec słynnego wojownika czy ruiny starożytnego miasta.
Co powinnam umieć?
Jako archeolożka muszę bardzo dobrze znać historię świata, kultury i sztuki. Patrząc na odkopany przedmiot muszę umieć określić z jakiej epoki pochodzi, do jakiej kultury należał ten, kto go wykonał, co wtedy działo się na terenie, na którym został znaleziony.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w muzeum archeologicznym, jeździć na wykopaliska, założyć własną firmę wykonującą badania archeologiczne gruntów przeznaczonych np. pod budowę nowej drogi.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.