Projektuję, buduję i nadzoruję eksploatację urządzeń oraz systemów elektroenergetycznych, wytwarzających i przesyłających energię elektryczną do naszych domów, miejsc pracy itp.
Projektuję, buduję i nadzoruję eksploatację urządzeń oraz systemów elektroenergetycznych, wytwarzających i przesyłających energię elektryczną do naszych domów, miejsc pracy itp.
Lubię mój zawód, bo łączy w sobie pracę typowo biurową, przy tworzeniu projektów, z działaniami w terenie, na placach budowy oraz przy konserwacji systemów i urządzeń elektroenergetycznych. W tej pracy nie ma miejsca na nudę i monotonię. Do tego mam szansę poznawania najnowszych urządzeń i technologii z branży energetycznej.
Jako pracownica elektrowni dbam o sprawne działanie wszystkich urządzeń składających się na sieć elektroenergetyczną: rozdzielni, transformatorów, urządzeń sterujących, zabezpieczających, pomiarowych. Nadzoruję ich obsługę, na bieżąco monitoruję stan techniczny, konserwuję je i naprawiam, jeśli zdarzy się jakaś awaria. Gwarantuję przez to bezpieczeństwo pracowników samej elektrowni, a także bezawaryjny dopływ energii elektrycznej do odbiorców. Przygotowuję też analizy sieci elektroenergetycznych oceniając, jakie urządzenia są najbardziej narażone na awarie, np. z powodu pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.
Co powinnam umieć?
Muszę dobrze znać się na obsłudze komputera, w tym pakietu Microsoft Office, oraz sprawnie posługiwać się programami do tworzenia projektów urządzeń i systemów elektroenergetycznych, takimi jak AutoCAD, NormaPro, DIALUX.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w elektrowniach i innych firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.