Poprawiam wygląd ludzi wykonując operacje plastyczne.
Wbrew powszechnej opinii nie zajmuję się głównie zaspokajaniem ludzkiej próżności. Dzięki mnie osoby po ciężkich wypadkach, urazach i poparzeniach mogą odzyskać sprawność dłoni i palców, usunąć utrudniające ruchy blizny i zmiany, jakie w organizmie poczyniła choroba nowotworowa. Wielu osobom umożliwiam też spełnienie marzeń o pięknym wyglądzie. Moja praca sprawia mi wiele satysfakcji, wciąż rozwijam i doskonalę swoje umiejętności, żeby być na bieżąco z postępami w medycynie i nowych technologiach.
Na pewno znasz z mediów opowieści o sławnych aktorach, piosenkarzach, czy innych celebrytach, którzy poprawiali sobie urodę operacjami plastycznymi, ale praca chirurżki plastycznej nie musi polegać na poprawianiu nosów czy wstrzykiwaniu botoksu w zmarszczki. Tak naprawdę duża część mojej pracy to naprawianie realnych defektów w wyglądzie. Takich które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Czym więc się zajmuję? Leczę oparzenia, by zminimalizować ryzyko pojawienia się blizn, ale jeśli już blizny pooparzeniowe się pojawią, staram się je usunąć, by zlikwidować utrudniające ruchy przykurcze. Operuję też wrodzone wady dłoni, takie jak nadmiarowe albo zrośnięte palce, doszywam odcięte palce i całe części kończyn, a niekiedy dokonuję replantacji, czyli przeszczepienia np. palca stopy w miejsce utraconego kciuka, co pozwala znacznie poprawić sprawność dłoni. Przeprowadzam operacje rekonstrukcji twarzy po operacjach koniecznych z powodu nowotworów, mogę np. zrekonstruować nos albo żuchwę. Wśród wykonywanych przeze mnie zabiegów są również takie, jak likwidacja rozszczepu wargi i podniebienia, czy likwidacja zbyt szerokiego rozstawu oczu. Leczę operacyjnie zniekształcenia po wypadkach, innych operacjach, przebytych chorobach. To rekonstrukcyjna działka chirurgii plastycznej. Oprócz niej jest rzecz jasna i część estetyczna, czyli kosmetyczna, której celem jest poprawa samopoczucia pacjenta poprzez poprawę jego wyglądu.
Co powinnam umieć?
Muszę świetnie znać anatomię i fizjologię człowieka, żeby wiedzieć, jak przeprowadzać cięcia, żeby ograniczyć do minimum ryzyko powstawania grubych blizn, przecinać jak najmniej naczyń krwionośnych i starać się omijać nerwy. Powinnam wiedzieć, jak przebiegają mięśnie i ścięgna, gdzie gromadzi się tkanka tłuszczowa i gdzie przebiegają nerwy, które można wyłączyć znieczuleniem.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w publicznych lub prywatnych klinikach i szpitalach. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.